00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
ЕПС затвара старе термоелектране: Треба ли да их, попут Немачке, конзервира?
06:56
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Министар Милица Ђурђевић Стаменковски за Спутњик: Како млади родитељи да дођу до стана

CC0 / Unsplash/Tierra Mallorca / Кућа кључеви
Кућа кључеви - Sputnik Србија, 1920, 14.12.2024
Пратите нас
Почело је спровођење програма помоћи родитељима за куповину стана или изградњу куће, а држава ће исплаћивати до 20.000 евра. Замисао Министарства за бригу о породици и демографију је да пружи подршку родитељима како би што више младих људи изградило сопствени дом у Србији, уместо што у потрази за бољим условима одлазе у иностранство.
Реч је о једном делу предвиђених мера популационе политике Владе Републике Србије, а право на субвенције остварује мајка, осим у изузетним случајевима када право може остварити и отац.
Гостујући у „Енергији Спутњика“ Јелице Путниковић, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски нагласила је да се не ради о социјалној, већ популационој мери која је већ дала конкретне резултате, а њен циљ је подстицање родитеља на заснивање породице и рађање деце.
„У питању је мера предвиђена Законом о финансијској подршци породицама са децом и предвиђа износ 20 одсто од укупне вредности некретнине и то до 20.000 евра. Новац се даје за куповину првог стана или изградњу куће и услови су мање-више једноставни. Право може остварити мајка чије дете није старије од годину дана. То значи да она годину дана од рођења детета има могућност да преда захтев за субвенцију“, објаснила је Стаменковска.

Услови за конкурисање

Први услов, објашњава Ђурђевић Стаменковски, јесте да дете не буде старије од годину дана, међутим, уопште није битно које је то дете по реду. Дакле, не ради се само о очевима и мајкама који су по први пут постали родитељи и за добијање новчане помоћи није битно да ли је то њихово прво, друго, треће или четврто дете. Једино је битно да у тренутку пријаве за субвенцију једно од деце не буде старије од годину дана.
Други услов јесте да мајка први пут стиче имовину, односно да не поседује већ неку некретнину. Уколико родитељи желе да изграде кућу, неопходно је да плац на којем ће се она налазити буде у власништву мајке. Уколико мушкарац већ поседује имовину, то није препрека уколико та имовина није брачна тековина, односно ако је стечена наслеђем, или ако је стечена пре склапања брака.
Трећи услов је тај да збир плата мушкарца и жене не прелази републички просек који у овом тренутку износи око 192.000 динара (у збиру).
„Није ту у питању конкурс где постоје неке друге компетиције и елиминације, дакле, уколико испуњавате све услове прописане Законом и уредбом, ви ћете сасвим сигурно добити ту субвенцију“, тврди Стаменковска.
Она додаје да се планира и израда програма који би помогао самохраним мајкама и очевима.

Пријављивање

Када је реч о Београду, пријављивање се врши у Улици 27. марта у институцији која је надлежна за то, а широм Србије локалне самоуправе у својој структури поседују одељење дечје заштите где мајке могу да се информишу и прикупе сву потребну документацију. Након тога, њихови захтеви се шаљу у Министарство за бригу о породици где се одлучује о захтеву.
„Сама припрема траје неколико дана и то ако желите да будете лежерни и да се томе посветите неколико сати дневно. Припрема подразумева и договор са инвеститорима ако купујете стан у изградњи, као и све друге текуће ствари које се тичу договора са продавцем некретнине. У самом купопродајном уговору важно је напоменути да је један од извора финансирања и ова субвенција“, наводи саговорница Спутњика.
У овој години је до почетка децембра исплаћена 351 субвенција односно пет милиона и 300.000 евра, а очекивања Министарства су да ће се до следеће године тај број дуплирати.

Сарадња са банкама

Министар Ђурђевић Стаменковски је рекла да планирају и разговор са банкама, а да ће се најпре обратити домаћој банци – Поштанској штедионици. Министарство жели да види на који начин би она могла бити конкурентнија када је ова тема у питању и напомиње да се ништа неће радити науштрб интереса банке. Министарство је свесно да логика капитала ради на други начин, али је њихова идеја да одређеним изменама и флексибилностима банке буду осетљивије према овој теми и допринесу да што већи број парова стигне до своје прве некретнине.
„Ја ћу благовремено обавештавати јавност и о резултатима наших разговора са банкама. Имам обавезу да кажем ко су актери који су желели да изађу у сусрет, а који то нису учинили. Мислим да је то фер и да је то нешто што јавност треба да зна“, истиче Милица Ђурђевић Стаменковски.
Министар очекује да ће наићи на разумевање код већине институција са којима буду разговарали, не само када је ова тема у питању, већ и све остало чиме се њен ресор бави.

Без ограничења за цену

Неће бити ограничења у цени стана који ће млади родитељи куповати, али држава једино гарантује максимални износ од 20.000 евра помоћи. То је горња граница коју Република Србија обезбеђује и неће се мешати у то колико ће стан или кућа укупно коштати.
„Не условљавамо ни број квадрата, ни локацију, ова мера је популациона и нема за циљ да одређену социјалну категорију афирмише, већ пре свега да награди мајке и пружи им сигурност и самосталност“, објашњава Спутњикова гошћа.
Ђурђевић Стаменковски истиче да адаптације старих породичних кућа овом мером нису предвиђене, али да се већ ради на томе како помоћи и онима који већ имају дом, али је неуслован. Ова идеја још није разрађена, али се ради на томе да се постојећа популациона мера прошири како би обухватила и реновирање постојећих домова за нормалан породични живот.
„Нама је циљ да ово право проширимо, а не да га сужавамо и да категорија која може да га користи буде већа, а не мања. Ова мера сама по себи помаже онима који већ имају одређене могућности да стигну до стана, али неким људима ни то не може да помогне. Можемо да им дамо 20 одсто, али они немају остатак. Тек треба да пронађемо начин да помогнемо оним породицама које немају за стан“.

Спречавање одласка из земље

Ђурђевић Стаменковски верује да ће овакве мере помоћи у томе да млади не одлазе у иностранство. Подаци показују да највећи број, скоро 80 одсто оних који оду из земље, нису имали сопствени кров над главом и да нису отишли из стана или куће које су сами стекли или изградили, већ из родитељског дома.
Оног тренутка када они нешто у Србији стекну, макар то био и стан од 40 квадрата, они се везују за своју земљу јер су ту остварили и побрали плодове свог рада.
Гошћа „Енергије Спутњика“ је напоменула да се напредак на овом пољу не може видети „голим оком“ нити може да се изрекламира. Резултати ове и сличних популационих политика не могу одмах приметити, већ тек након неколико година. Демографија је врло специфична и најбитније је, закључује она, успоставити систем, односно стратегију државе према овом питању за наредну деценију.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала