Путин: Запад довео Русију до црвене линије
12:18 16.12.2024 (Освежено: 13:27 16.12.2024)
© POOL
/ Пратите нас
Запад доводи Русију до црвене линије, Русија не може да на то не одговори, изјавио је руски председник Владимир Путин.
„Истовремено, под изговором митске руске претње, они једноставно плаше своје становништво да ћемо некога тамо напасти. Тактика је врло једноставна: доводе нас до црвене линије, преко које више не можемо да се одступамо, почињемо да одговарамо – они одмах плаше своје становништво, тада у давна времена совјетском претњом, а сада руском претњом“, истакао је Путин на проширеној седници колегијума Министарства одбране.
Према његовим речима, САД настављају да пумпају кијевски режим оружјем и новцем.
„У тежњи да ослабе нашу земљу, нанесу нам стратешки пораз, САД настављају да пумпају фактички нелегитиман владајући режим у Кијеву оружјем и новцем. Шаљу плаћенике и самим тим стимулишу даљу ескалацију сукоба“, објаснио је Путин.
Он је напоменуо да је број америчких војника у Европи премашио 100 хиљада.
„У међувремену, саме земље НАТО-а повећавају војне расходе. У близини руских граница се формирају и концентришу ударне снаге Алијансе, тако да је број америчких војника у Европи већ премашио 100 хиљада људи“, нагласио је Путин.
Он је констатовао да САД и Запад настављају политику која је усмерена на жељу за доминацијом у свету.
„Видимо да актуелна америчка администрација, практично цео колективни Запад не престаје да покушава да задржи своју глобалну доминацију“, констатовао је руски лидер.
Путин је нагласио да Вашингтон и његови савезници и даље намећу међународној зајединици своја такозвана правила, која притом мењају и редигују онако како им одговара.
О Специјалној војној операцији
Говорећи о ситуацији у зони Специјалне војне операције, Путин је подсетио да је Русија 2024. године ослободила 189 насеља у оквиру операције.
Председник је, такође, назвао 2024. годину преломном, мислећи на постизање циљева Специјалне војне операције.
„Разговараћемо о главним резултатима рада за 2024. годину, одредити задатке за јачање одбрамбених способности и даљи развој оружаних снага. Одмах ћу приметити да је одлазећа година била прекретница у остваривању циљева Специјалне војне операције“, рекао је председник.
Он је додао да руске трупе чврсто држе стратешку иницијативу дуж контакт-линије.
„Захваљујући професионализму и храбрости наших војника, херојском раду радника у одбрамбеним предузећима и заиста општенародној подршци војске и морнарице, руске трупе чврсто држе стратешку иницијативу дуж целе контакт-линије“, истакао је руски лидер.
Како је навео, Русија посвећује озбиљну пажњу побољшању борбеног састава руских Оружаних снага, њихова бројност повећана је на 1,5 милиона војника. Путин је подсетио да су у оквиру реализације ових задатака формирани Лењинградски и Московски војни округ и низ нових јединица и формација.
Опремање руске војске и морнарице савременим наоружањем напредује убрзаним темпом, оценио је руски председник.
„На пример, удео таквог наоружања у стратешким нуклеарним снагама је већ достигао 95 одсто“, истакао је Путин.
Русија се не увлачи у трку у наоружању на штету друштвено-економског развоја, рекао је руски лидер.
„С обзиром на растуће геополитичке тензије, принуђени смо да предузмемо додатне мере како бисмо осигурали безбедност Русије и наших савезника. Ми то радимо пажљиво и одмерено, не увлачећи се у трку у наоружању на штету друштвено-економског развоја наше земље“, објаснио је Путин.
„Русија се веома пажљиво односи према повећању потенцијала својих Оружаних снага, Москви је важно да настави континуиран и систематичан развој армије и флоте“, истакао је руски лидер.
Према његовим речима, серијска производња „орешника“ биће покренута у најскорије време.
Руски председник додао је да је неопходно отклонити сва питања серијске производње оружја у Русији, укључујући хиперсоничне системе.
Он је истакао да Русија не звецка нуклеарним оружјем.
„Желим још једном да нагласим, да нас после нико не би оптужио за звецкање нуклеарним оружјем. Ово је политика нуклеарног обуздавања“, рекао је руски председник.
Путин је рекао и да се руским трупама свакодневно испоручује неколико хиљада дронова.
„Потребно је повећати производњу роботских система и беспилотних система различитих класа и типова. На почетку специјалне операције имали смо проблема у тој области. Испоставило се да су неки модели скупи и тешки за рад. Данас сваки дан неколико хиљада дронова различите намене улази у трупе“, истакао је Путин.
Он је приметио да је неопходно додатно унапредити борбене и оперативне карактеристике беспилотних летелица.
Русија је успела да створи савременије и моћније јуришне системе не само копненог, него и поморског и ваздушног базирања, него што данас поседују САД, истакао је Путин.
Он је подсетио да је Вашингтон у совјетско време имао ракете средњег домета не само копненог, већ и поморског и ваздушног базирања које Москва није имала.
„У наше време, време Русије, направили смо још савременије системе поморског базирања, него САД. То су и ‘калибри’, и ‘циркон’, хиперсонични системи“, рекао је председник.
Истовремено, подсетио је Путин, Руска Федерација је направила и најновије ракете средњег домета, Х-101.
Према речима руског лидера, домет ове ракете је „вишеструко већи од домета потенцијалног непријатеља“ – способна је да пређе више од четири хиљаде километара.
„Овај систем може да буде опремљен и специјалном бојевом главом, односно нуклеарном“, нагласио је шеф руске државе.
О ситуацији у свету
Према његовим речима, војно-политичка ситуација у свету и даље је тешка и нестабилна. Према његовим речима, постоји висок конфликтни потенцијал у низу региона света, а крвопролиће се наставља на Блиском истоку.
Он је напоменуо да НАТО повећава своје присуство у Азијско-пацифичком региону и увежбава распоређивање ракетних система.
„На подстицај Сједињених Америчких Држава формирају се нови војно-политички савези који подривају безбедносну архитектуру која се развијала деценијама. Ништа мање забрињава ни активност САД у стварању и припреми за распоређивање у предњим зонама високо прецизног копненог ударног оружја са дометом гађања до 5,5 хиљада километара. Истовремено, већ се одвија пребацивање и размештање ових ракетних система у Европи и Азијско-пацифичком региону“, рекао је он.
Он је навео да Министарство одбране треба да обезбеди благовремено праћење лансирања ракета средњег домета и њихово пресретање.
„Већ сам говорио о ризицима повезаним са распоређивањем америчких ракета средњег домета у Европи и Азијско-пацифичком региону. На такве претње ћемо одговорити свеобухватно. Истовремено, најважнији задатак је да се обезбеди благовремено откривање лансирања таквих ракета и њихово пресретање“, истакао је Путин.
Према његовим речима, Русија ће укинути своја добровољна ограничења на распоређивање ракета средњег и кратког домета ако Сједињене Америчке Државе почну да распоређују такве системе.
„Више пута смо изјављивали да ће раскидање овог споразума довести до негативних последица по целокупну глобалну безбедност, али смо истовремено наглашавали да нећемо распоређивати ракете средњег и кратког домета све док се америчко оружје ове врсте не појави у неком региону света. Русија је, фактички, једнострано преузела на себе ове обавезе, али као што сам већ говорио, ако САД почну да распоређују такве системе, онда ћемо ми укинути сва наша добровољна ограничења“, закључио је Путин.
Погледајте и: