Азербејџану није потребна турска војна база; Сукоб НАТО и Русије раван глобалној апокалипси /видео/
08:51 18.12.2024 (Освежено: 10:26 18.12.2024)
© POOL
/ Пратите нас
Објаве у медијима о имагинарним плановима Турске да створи војну базу у Азербејџану представљају политичке спекулације, изјавио је у интервјуу ВГТРК и РИА Новости председник Азербејџана Илхам Алијев.
„Укратко – није нам потребна. Ако мало проширим свој одговор, узимајући у обзир чињеницу да се такве информације с времена на време појављују у појединим медијима, онда морам рећи да нема потребе за тим“, истакао је Алијев у интервјуу генералном директору међународне медијске групе „Русија севодња“ Дмитрију Кисељову.
Алијев је назвао информативним преварама објаве о плановима да се турска војна база распореди у Азербејџану, јер је данас практично немогуће сакрити ниједну војну базу у било којој тачки у свету.
Према његовим речима, ове информације су политичке спекулације.
Он је подсетио да у Декларацији из Шуше о савезничким односима Азербејџана и Турске постоји тачка која предвиђа узајамну војну помоћ у случају претње и у случају агресије.
„Азербејџан и Турска су у обавези да помогну једно другом у случају да се једна или друга земља суоче са спољном претњом, спољном агресијом. Из тог разлога, овај пункт из декларације, заправо, чини апсолутно непотребним стварање сталних војних инфраструктура на било којој територији“, објаснио је председник.
Алијев је навео да су за више од 30 година војне сарадње земаља, Турска и њене војне структуре одиграле велику улогу у модернизацији азербејџанске војске и постизању високих стандарда борбене готовости, планирању операција, анализи ситуације, потенцијалу војнообавештајне службе.
Он је нагласио да је Баку захваљујући Анкари постигао „висок степен ефикасности у војним операцијама“.
„Веома смо захвални нашим турским пријатељима на оваквој помоћи“, закључио је азербејџански председник.
Поред тога, Алијев је поручио да Баку очекује руске инвестиције у обнову Карабаха и биће му драго да дођу руске компаније.
На граници Азербејџана и Јерменије – НАТО инфраструктура
Поред тога, Алијев је истакао да је на граници Азербејџана и Јерменије, тачније на јерменској страни, створена инфраструктура НАТО-а под маском посматрача Европске уније.
Према његовим речима, слање посматрача је било усаглашено са Бакуом 2022. године током састанка са премијером Јерменије Николом Пашињаном, председником Европског савета Шарлом Мишелом, председником Француске Емануелом Макроном и Алијевом.
„Француска тада још није била искључена из процеса нормализације. Било је договорено да ће током два месеца бити распоређен ограничени контигент представника ЕУ. Након тога је мисија продужена, без усаглашавања са нама, а тако не може“, нагласио је Алијев.
Он је додао да је затим број посматрача ЕУ повећан на више од 200.
„Штавише, мисија се глатко претворила у мисију НАТО-а, јер су јој се прикључили представници Канаде“, закључио је лидер Азербејџана.
Сукоб НАТО-а и Русије ужасан сценарио који се може избећи
На питање Кисељова како коментарише саопштења НАТО-а да Алијанса треба да буде спремна за рат против Русије у наредних 5-7 година, Алијев је изразио наду да до таквог очигледног сукоба НАТО-а и Русије неће доћи.
„Пре свега, надам се да сви схватају катастрофалне последице тога по цео свет, за све земље и, наравно, за оне које се граниче са регионом. Ипак се надам да ће смена администрације у Сједињеним Америчким Државама такође означити смену спољнополитичких оријентира“, оценио је Алијев.
Он је додао да је основа наде у то искуство из претходног председничког мандата новоизабраног америчког лидера Доналда Трампа, као и његове изјаве и саопштења чланова његовог тима током предизборне кампање и након ње.
„Из тог разлога је замишљање таквог сценарија да ће НАТО и Русија ући у рат, исто као замислити глобалну апокалипсу. Односно, јасно је да у том рату неће бити победника и ниједна земља, чак ни оне далеко од региона НАТО-а или територије Русије, неће бити безбедна“, констатовао је Алијев.
Он је нагласио да сматра да ће Вашингтон и Москва бити политички мудри, као и другим престоницама, како се овај кошмарни сценарио не би реализовао.
„Што се тиче обавеза азербејџанских власти, ми се према нашим обавезама односимо максимално одговорно и тако ћемо и наставити.Сматрам да Баку може такође дати свој допринос ономе што је помало заборављена реч – детант (попушање напетости)“, закључио је председник Азербејџана.
Кремљ је више пута истицао да Москва никоме не прети, али да неће игнорисати акције које су потенцијално опасне по њене интересе.
Азербејџан наставља да купује руско оружје
Председник Азербејџана је поред овога, истакао да Баку планира да и даље купује оружје од Русије, иако је процес куповине тренутно обустављен.
„Да, планирамо, али морам да кажем да бар у последње три године нису потписани нови уговори за куповину руског наоружања. Разлог томе је то што руска одбрамбена индустрија, такорећи, ради за домаће потребе“, нагласио је Алијев.
Колико ми је познато, Русија се привремено повукла са међународног тржишта оружја из очигледних разлога, додао је он.
Према његовим речима, чим руска одбрамбена индустрија буде спремна, Баку ће, наравно, потписати нове уговоре.
Погледајте и: