Бањалука повлачи снажан потез – велика победа суверенитета РС
© Sputnik / Маријана КолаковићНародна скупштина Републике Српске
© Sputnik / Маријана Колаковић
Пратите нас
Усвајањем закључака Народна скупштина Републике Српске себе је потврдила као уставну демократску институцију, која има моћ, самосталност и која има углед институција, која у складу са Уставом самостално ради и одлучује. И то све упркос свим притисцима, укључујући и захтеве из Тужилаштва БиХ. Ради се о победи суверенитета Српске.
Овако Додиков саветник Огњен Тадић коментарише усвајање закључака у Народној скупштини Републике Српске, којима се српски представници у заједничким институцијама позивају да обуставе одлучивање из домена европских интеграција „све док се не успоставе услови да се процес европских интеграција одвија у складу са постулатима демократије и владавине права“.
Други закључци односе се на неуставност Суда БиХ, Тужилаштва, тужилачког савета, док се констатује да је судски процес против председника Републике Српске Милорада Додика и директора „Службеног гласника РС“ Милоша Лукића политички монтиран.
Победа суверенитета Српске
Заједнички именитељ свих закључака је Кристијан Шмит, наводни високи представник међународне заједнице у БиХ, чији је легитимитет, као и легалитет оспорен више пута. На место високог представника именован је без сагласности савета безбедности УН.
Република Српска је зато, као искрена и одговорна учесница процеса европских интеграција БиХ јасно саопштила да пут у Европу не може бити поплочан одлукама Кристијана Шмита, наводи Тадић.
„Он не само да није високи представник, него и одлуке које доноси, доноси на основу личне воље и без икаквог упоришта у Дејтонском споразуму, Уставу БиХ или било ком другом међународном акту или документу који би му то омогућио“, каже он.
Према Тадићевим речима, повод за све што се у Народној скупштини догодило је политички процес који се пред Судом БиХ води против Додика и Лукића, зато што су, како каже, вршили уставну функцију и нису поштовали одлуке некога ко нема право да одлуке доноси – Кристијана Шмита.
Усвајање закључака су, не само победа суверенитета Српске, већ и победа демократског друштва и вредности.
„Све што је Српска урадила, урадила је тако да заштити те вредности, Дејтонски споразум, мир који је произашао из тога, уставни поредак и, на крају крајева, да штитећи све то, заштити саму себе и своје грађане“, истиче Тадић.
Покушај да се БиХ одржи на окупу
Закључци НСРС треба да се коментаришу у целини, јер суштина је иста, сматра политиколог Војислав Савић – како каже, поента је да се заштити уставни поредак БиХ, а самим тим и Републике Српске.
На жалост, дошли смо у ситуацију да је једина институција, једини парламент где се заиста расправља о нечему, где имате заиста плурализам мишљења, Народна скупштина Републике Српске. Ни један други парламент у БиХ не може да дозволи себи тај луксуз – на пример, било је ситуација да амерички амбасадор долази на седнице Парламента БиХ – то је толико апсурдно да ми, када то изговорим звучи банално“, објашњава он.
Када у Сарајеву имате партнера који је навикао да му се чаробним штапићем створе услови за развој догађаја онако како би они желели, наравно да одлуке Народне скупштине Републике Српске делују скандалозно и да им делују као претња урушавању државе. Али, то је, како наш саговорник каже, ноторна глупост.
„Иронија је у свему томе да је ово покушај да се БиХ и даље одржи на окупу у оквирима који су задати у Дејтонском мировном споразуму и који су истовремено и минимум и максимум у којима БиХ може да се изнутра развија“, каже Савић.
Ствари су огољене
Када је у питању судски процес који се води против Милорада Додика и Милоша Лукића, Савић напомиње да је вештак кога је суд унајмио да процени да ли је здравствено стање председника Српске такво да он може да присуствује суђењу из својих личних мотива изјавио да Додик може да настави суђење. Додик је, при томе, оперисан наочиглед целе јавности и јасно је да му здравствено стање не омогућава да присуствује суђењу.
Милорад Додик је, подсећамо, 9. децембра у Београду оперисао једњак и желудац, а вештак кога је унајмио Суд БиХ, Харис Вранић утврдио је да је Додик наводно здравствено способан за наставак суђења. Вранић је пре неколико година, иначе, назвао Додика „Хитлером“.
„Не морате бити ни лекар, ни правник, ни политиколог да бисте видели о чему се ту ради. Дакле, рукавице су скинуте и ствар је огољена до краја. Процес се води искључиво на политичкој бази, без икаквог осећаја за правду и на крају крајева, то утиче на сваког човека који живи у БиХ, а првенствено у Републици Српској зато што сутра може било ко, на било који начин да поведе неки процес против вас – ви се ту осећате као у Кафкином процесу без икакве могућности да заштитите своја основна људска права и достојанство“, упозорава наш саговорник.
Ако Сарајево даље ескалира ситуацију, последице су несагледиве
Од тренутка када је СДА покренула поступак за укидање Дана Републике Српске и од каменовања председника Србије Александра Вучића, угаони су каменови онеспособљавања БиХ за међуетнички дијалог, а међуетничка дистанца је све већа и већа, констатује Савић.
„Закључци Народне скупштине су покушај да се разговор врати у какву-такву равнотежу. Наравно, не можемо предвидети шта ће се даље дешавати и како ће Сарајево приступити томе. Одговор Републике Српске на сваку даљу ескалацију сигурно неће бити благ, него ће бити пропорционалан ономе што долази из Сарајева“, сматра Савић.
Тај „пропорционални одговор“ може бити трајна блокада свих институција, европског пута, правосуђа или неспровођење одлука Суда БиХ.
„Може се ићи у много радикалније мере. За сад, ови закључци не излазе из оквира Устава БиХ и оквира политичког система. Ово су све начини демократске борбе и мислим да сваки закон који иде у Парламентарну скупштину БиХ свакако треба да се претресе у НСРС. Нема ничег лошег да Народна скупштина да свој саветодавни суд и коментар и то може ићи све даље и даље, а крајња последица може бити несагледива“, закључује Савић.