Да ли цревима модерног човека може помоћи чувени антички лек – шта су научници открили /фото/
© Sputnik / Кирилл Брага
/ Пратите нас
Научници су открили да би античка медицинска глина позната као лемноска земља (ЛЕ) могла дати нове идеје како сачувати здравље црева модерног човека.
Научници мисле да је ЛЕ вероватно била прототип модерне медицинске таблете у првом миленијуму пре нове ере, пошто је била обликована у малу плочицу, са жигом, а уносила се са течношћу као што је вино.
Тајна древног рецепта
Истраживачи са Глазговског универзитета, Стратклајдског универзитета и Критског техничког универзитета указују на могућност да су њена лековита својства била резултат смишљене комбинације одређених глина и појединих гљивица. Студија сугерише да таква комбинација може произвести једињења која позитивно утичу на цревне бактерије, доприносећи равнотежи цревног микробиома – битног фактора у целокупном здрављу.
Тачан рецепт за припрему ЛЕ остаје нејасан и можда је мењан током времена, кажу истраживачи.
Подаци показују потенцијални механизам како гљивице с глином могу бити значајно средство за модификацију микробиома ради спречавања развоја запаљењских болести и можда ограничавања цревних инфекција. Стога указују на путеве даљег развоја потенцијала античке ЛЕ у контексту 21. века.
Више од 2.500 година је лемноска земља цењена као лек против отрова и, у постсредњовековном добу, чак против куге.
„Наше истраживање је почело пре више година на острву Лемнос на северу Егејског мора у Грчкој. Испитујући узорке ЛЕ из периода 16-18. века, открили смо да садрже одређене типове гљивица који нису присутни у природној лемноској глини“, кажу аутори студије.
„Због тога смо се запитали да ли су биле део првобитног рецепта. Антички текстови говоре о ‘благословеном’ ритуалу који укључује пшеницу и јечам, што сугерише да су та зрна – често инфицирана гљивицама приликом складиштења – можда била намерно додата“.
Након испитивања узорака ЛЕ са Базелског универзитета, истраживачи су произвели сопствене гљивице и глине у контролисаном окружењу ради стварања биоактивних једињења.
„Наша реконфигурисана лемноска земља 21. века показује да овај антички лек има потенцијал да допринесе добром здрављу црева код данашњих људи“, рекао је професор имунологије Сајмон Милинг.
Антибактеријска активност
Тестирање је показало да комбинација смектитске глине и гљивице има широка антибактеријска својства и позитивне ефекте на цревни микробиом.
Познато је да глине које садрже гвожђе и титанијум имају интеракцију са микроорганизмима (бактеријама), али улога минерала, који су главни састојци глина, раније није сматрана значајном.
An ancient medicine has been resurrected and shown to have uniquely positive results on the gut biome (of rats) in tests. Lemnian Earth were typically clay tablets mixed with something, I suspect animal blood (to keep the beneficial microbiota alive). https://t.co/gzr1OhvhtI pic.twitter.com/1AxD3d82OX
— Wrath Of Gnon (@wrathofgnon) December 19, 2024
С обзиром на знатну антибактеријску активност, било је важно утврдити биоактивне састојке. Метаболомичка анализа путем циљане ликвидне хроматографије и масене спектрометрије (ЛЦ-МС) открила је мноштво биоактивних једињења, неких уобичајених за многе глине, неких специфичних за смектит.
Даље тестирање на мишевима у лабораторији показало је да конзумирање комбинације смектитске глине и гљивице има позитивне ефекте на пробавни микробиом мишева.
Изгледа да смектитска глина има значајну улогу у подстицању активног састојка. С обзиром на недавни развој „омичких“ технологија и аналитичких приступа на „лицу места“, стичемо све већи увид и увереност како састав и функција цревног микробиома могу бити измењени у циљу побољшања здравља, доводећи до иновација у здравственој нези и развоју терапија и омогућавајући контролисање болести, кажу научници, пренео је Phys.org.
Погледајте и: