https://sputnikportal.rs/20241226/moze-li-srce-da-izleci-sebe-nova-naucna-studija-dosla-do-frapantnog-otkrica-1181017144.html
Може ли срце да излечи себе: Нова научна студија дошла до фрапантног открића
Може ли срце да излечи себе: Нова научна студија дошла до фрапантног открића
Sputnik Србија
Научници под вођством Медицинског колеџа Универзитета Аризоне у Тусону открили су да неки пацијенти са вештачким срцем могу да регенеришу срчани мишић, што би... 26.12.2024, Sputnik Србија
2024-12-26T17:46+0100
2024-12-26T17:46+0100
2024-12-26T17:46+0100
наука и технологија
наука и технологија
друштво
изуми и открића
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/0c/1a/1181017338_0:362:1025:938_1920x0_80_0_0_3a2cffa527d073a6b15346d239173197.jpg
Према подацима Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), срчана слабост погађа скоро седам милиона одраслих особа у Сједињеним Америчким Државама и одговорна је за 14 одсто смртних случајева годишње. Не постоји лек за срчану слабост, мада се њена прогресија може успорити. Једини третман за узнапредовалу срчану слабост, осим трансплантације, јесте замена пумпе путем вештачког срца.Најјачи доказСкелетни мишић има значајну способност регенерације након повреде. Ако играте фудбал и покидате мишић, потребно је да га одмарате и он зарасте. Кад је срчани мишић повређен, он се не обнавља јер нема средства које би преокренуло губитак срчаног мишића.Студија о могућности регенерације срчаних мишића почела је са ткивом од пацијената са вештачким срцем. Колеге из Европе су помоћу нове верзије метода радиоактивног угљеника пратили да ли ови узорци срчаног ткива садрже новостворене ћелије.Истраживачи су открили да пацијенти са вештачким срцем регенеришу мишићне ћелије стопом која је више од шест пута већа него код здравих срца.Ова студија је заснована на ранијим истраживањима о одмору и регенерацији срчаног мишића. Студија из 2011. показала је да – иако се ћелије срчаног мишића активно деле у материци – деоба престаје убрзо након рођења како би се њихова енергија посветила непрекидном пумпању крви кроз тело, без времена за паузе.Срце се одмараГодине 2014, објављени су докази о ћелијској деоби код пацијената са вештачким срцем, указујући да се њихове ћелије срчаног мишића можда регенеришу. Уз налазе да се код малог броја пацијената са вештачким срцем могу уклонити њихови срчани уређаји након повлачења симптома, истраживачи су се запитали да ли вештачко срце обезбеђује срчаним мишићима одмор као кад се нека особа опоравља од фудбалске повреде.Раније студије су указивале да би овај одмор могао бити користан за ћелије срчаног мишића, али је био потребан експеримент за утврђивање да ли пацијенти са вештачким срцем заиста регенеришу мишиће. Непобитни докази регенерације срчаног мишића нису раније демонстрирани код људи. Нова студија пружа директне доказе.Следећи корак је откривање зашто само код отприлике 25одсто пацијената са вештачким срцем долази до регенерације срчаног мишића. Није јасно зашто неки пацијенти „реагују“, а неки не, али је веома јасно да они који реагују имају способност регенерације срчаног мишића, кажу истраживачи.„Сад је питање како можемо учинити да сви реагују. Тако бисмо у суштини могли излечити срчану инсуфицијенцију. Добро је то што механичко срце није терапија коју бисмо омогућили пацијентима у будућности – ови уређаји су проверени и користимо их годинама“, пренео је Универзитет Аризоне.Погледајте и:
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/0c/1a/1181017338_0:256:1025:1024_1920x0_80_0_0_047a7e4a432c22e0bad54c3c0e726acb.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, друштво, изуми и открића
наука и технологија, друштво, изуми и открића
Може ли срце да излечи себе: Нова научна студија дошла до фрапантног открића
Научници под вођством Медицинског колеџа Универзитета Аризоне у Тусону открили су да неки пацијенти са вештачким срцем могу да регенеришу срчани мишић, што би могло довести до нових третмана и можда излечења срчане инсуфицијенције.
Према подацима Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), срчана слабост погађа скоро седам милиона одраслих особа у Сједињеним Америчким Државама и одговорна је за 14 одсто смртних случајева годишње. Не постоји лек за срчану слабост, мада се њена прогресија може успорити. Једини третман за узнапредовалу срчану слабост, осим трансплантације, јесте замена пумпе путем вештачког срца.
Скелетни мишић има значајну способност регенерације након повреде. Ако играте фудбал и покидате мишић, потребно је да га одмарате и он зарасте. Кад је срчани мишић повређен, он се не обнавља јер нема средства које би преокренуло губитак срчаног мишића.
Студија о могућности регенерације срчаних мишића почела је са ткивом од пацијената са вештачким срцем. Колеге из Европе су помоћу нове верзије метода радиоактивног угљеника пратили да ли ови узорци срчаног ткива садрже новостворене ћелије.
Истраживачи су открили да пацијенти са вештачким срцем регенеришу мишићне ћелије стопом која је више од шест пута већа него код здравих срца.
„Ово је досад најјачи доказ да ћелије људског срчаног мишића могу да се регенеришу. Такође снажно подржава хипотезу да је немогућност срчаног мишића да ‘одмара’ велики узрок губитка способности за регенерацију срца убрзо након рођења. Можда је могуће циљати молекуларне путање укључене у деобу ћелија како би се побољшала способност срца за регенерацију“, кажу научници.
Ова студија је заснована на ранијим истраживањима о одмору и регенерацији срчаног мишића. Студија из 2011. показала је да – иако се ћелије срчаног мишића активно деле у материци – деоба престаје убрзо након рођења како би се њихова енергија посветила непрекидном пумпању крви кроз тело, без времена за паузе.
Године 2014, објављени су докази о ћелијској деоби код пацијената са вештачким срцем, указујући да се њихове ћелије срчаног мишића можда регенеришу. Уз налазе да се код малог броја пацијената са вештачким срцем могу уклонити њихови срчани уређаји након повлачења симптома, истраживачи су се запитали да ли вештачко срце обезбеђује срчаним мишићима одмор као кад се нека особа опоравља од фудбалске повреде.
„Пумпа убацује крв у аорту, заобилазећи срце. Срце се у суштини одмара“, кажу научници.
Раније студије су указивале да би овај одмор могао бити користан за ћелије срчаног мишића, али је био потребан експеримент за утврђивање да ли пацијенти са вештачким срцем заиста регенеришу мишиће. Непобитни докази регенерације срчаног мишића нису раније демонстрирани код људи. Нова студија пружа директне доказе.
Следећи корак је откривање зашто само код отприлике 25одсто пацијената са вештачким срцем долази до регенерације срчаног мишића. Није јасно зашто неки пацијенти „реагују“, а неки не, али је веома јасно да они који реагују имају способност регенерације срчаног мишића, кажу истраживачи.
„Сад је питање како можемо учинити да сви реагују. Тако бисмо у суштини могли излечити срчану инсуфицијенцију. Добро је то што механичко срце није терапија коју бисмо омогућили пацијентима у будућности – ови уређаји су проверени и користимо их годинама“,
пренео је Универзитет Аризоне.