Још од робовања под Турцима живимо у системима који форсирају окупаторе - док се не појави херој
Пратите нас
Заједничка нит свих прича у збирци „Осветници и клеветници“ јесте све оно што се провлачи у последњих 200 година српске историје, а то је борба за правду, освета, саможртвовање, клевета и корупција, каже писац, сценариста и колумниста РТ-а Славиша Павловић.
Јунаци прича из збирке „Осветници и клеветници“ су хероји који су, након што их је издао систем, узели правду у своје руке и постали истовремено и судије и тужиоци и џелати, а такви су били зато што смо као народ после векова робовања и борби са Турцима живели у систему који је форсирао окупатора, додаје Павловић.
Осветници против система селективне правде
„Тако да су временом, у 15,16,17, 18 и посебно у 19. веку неки људи који више нису могли да гледају неправду почели сами да доносе правду и да се свете. Отуда и Први и Други српски устанак, али чини ми се да је временом тај систем селективне правде ушао и међу нас. Погледајте 20. век кад смо имали различите системе, прво монархију а потом комунизам, али и један и други били су на уштрб народа, обичног човека и умели да 'зажмуре' на корупцију и неправду. Појединци су увек били изнад система, а сама власт није била власт народа него је допринела томе да се у лошим временима појави неки херој да им поквари све на чему су радили а да народу врати наду у правду“, каже Павловић за „Орбиту културе“.
Апис као идеалан лик за причу
У другој причи у збирци „Осветници“ појављује се и Драгутин Димитријевић Апис који је јунак и у свим Павловићевим романима. Апис је, према његовим речима, идеалан лик за литературу пошто о њему много знамо, али истовремено, иза сваког обавештајца стоји толико тајни које могу да се употребе.
„Апис је заиста одличан за креирање неке фиктивне сцене и уопште приче, односно шта стоји иза? Ми и данас, 107 година после Солунског процеса и стрељања Аписа и даље имамо приче да ли организација коју је водио и данас утиче на неке догађаје. То је, наравно бесмислено, али ако причамо о књижевности, то је одлично да се направи прича“.
Због братства и јединства ћутало се о усташким прелетачима
У причи „Лице зла“ имамо осветника који пресуђује једном усташком злочинцу који је 1943. године отишао у партизане, а после рата постао „важан друг“. Павловић се бавио „усташким прелетачима“ зато што их је било много. Служба је после рата много водила рачуна где су припадници Југословенске војске у отаџбини али је некако потпуно заборавила усташе, додаје наш саговорник.
„Знамо да је један пуковник усташког ваздухопловства ’43. прешао у партизане а већ ’46. постао амбасадор у Аргентини. То буди неку сумњу јер је наш највећи правник Слободан Јовановић осуђен у одсуству, а са друге стране, Анте Павелић, највећи злочинац Другог светског рата на овим просторима није осуђен чак ни у одсуству, па је неки осветник Благоје Јововић морао да узме правду у своје руке. Управо ми је његов поступак био надахнуће да напишем ту причу јер ако ништа друго, да их у литератури подсетим да ће се увек наћи неки ловац на нацисте и да ће морати да плате ту цену.“
© Sputnik / Радоје ПантовићСлавиша Павловић
Славиша Павловић
© Sputnik / Радоје Пантовић
Будући да су све приче инспирисане истинитим догађајима, за причу „Лице зла“ пронашао је два или три сведочења о осветницима који су „посетили“ усташке прелетаче којима је ишло прилично добро у комунистичком систему.
„Тих освета је било много, али наравно, у једном затвореном систему какав је био комунистички 50-их и 60-их година, и кад дође до тога гледало се да се то прикрије јер је увек морало да се покаже колико је братство и јединство велико и битно, као да нико није сумњао у то.“
Тајкуни као прагматични шверцери у вечној транзицији
У причи „Тајкун који је пожело да буде поштен“ желео је да испрати једног „прагматичног шверцера“, не посебно паметног већ сакупљача туђег искуства. Искуства тајкуна из 90-их су показала да су после 5. октобра управо ти ситни и сналажљиви људи постали још богатији.
„Наравно, тајкуни не могу да опстану без политике и обрнуто, барем у тим транзиционим временима, а Србија је у транзицији барем неколико деценија и изгледа да се та транзиција никада неће ни завршити“, сматра Павловић.
ЕУ као радни логор
Питање куда иде Србија је веома тешко и не зависи толико од Србије колико зависи од света, истиче Павловић.
„Европа деведесетих и Европа данас су две различите културе. Кад погледам њихова хтења, жеље, законе и 'воук културу', ја заиста не желим да будем део те Европе. Неке 1990. или 1985. године та Европа је заиста, уз све мане, била један леп пример за начин живота. Данас Европа више није то што је била и откад је срушен Берлински зид чини ми се да је тај вирус комунизма прешао на другу страну, тако да њихова прича о демократији више личи на комунистичке реферате. Имате 'кенсел културу' која у 21. веку на Западу прави један радни логор на свим друштвеним мрежама у ком људи, криви или не, плаћају велику цену“, закључио је Павловић.
Погледајте и: