https://sputnikportal.rs/20250105/naucnici-otkrili-koja-zivotinja-ima-sposobnost-regeneracije-srca-1181310917.html
Научници открили која животиња има способност регенерације срца
Научници открили која животиња има способност регенерације срца
Sputnik Србија
Истраживачи из холандског Института Хуберт на Академији уметности и наука успешно су поправили оштећена срца мишева помоћу протеина риба зебрица. 05.01.2025, Sputnik Србија
2025-01-05T18:45+0100
2025-01-05T18:45+0100
2025-01-05T18:45+0100
наука и технологија
наука и технологија
медицина
рибе
мишеви
срце
друштво
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/0c/1a/1181017338_0:362:1025:938_1920x0_80_0_0_3a2cffa527d073a6b15346d239173197.jpg
Открили су да протеин Хмга1 има кључну улогу у регенерацији срца код зебрица. Код мишева, протеин је успео да обнови срце активирајући успаване регенеративне гене без изазивања споредних ефеката, попут увећања срца.Након срчаног удара, људско срце губи милионе мишићних ћелија које не могу да се обнове. То често води ка срчаној слабости, кад се срце мучи да пумпа крв ефикасно. За разлику од људи, зебрице производе нове ћелије срчаног мишића – имају регенеративни капацитет. Кад је срце зебрице оштећено, може потпуно да обнови своју функцију у року од 60 дана.Срце зебрице упоређено је са мишјим срцем, које, као ни људско, не може да се регенерише. Посматрана је активност гена у оштећеним и здравим деловим срца. Налази су показали да је ген за протеин Хмга1 активан током регенерације срца код зебрица, али не код мишева. То је значило да је Хмга1 битан за обнову срца. Овај протеин је типично значајан током ембрионског развоја кад ћелије треба много да расту. Међутим, ген за овај протеин је код одраслих ћелија искључен.Истраживачи су испитали како Хмга1 функционише. Откривено је да тај протеин уклања молекуларне препреке за хроматин – структуру која пакује ДНК. Кад је пакет чврсто свезан, гени су неактивни. Кад се развеже, гени могу поново постати активни. Хмга1 такорећи рашчићава пут омогућавајући неактивним генима да се врате на посао, пише Сајенс дејли.Од риба до сисараДа би тестирали да ли протеин функционише на сличан начин код сисара, истраживачи су га применили локално на оштећена мишја срца. Резултати су били изузетни: Хмга1 је подстакао ћелије срчаног мишића на деобу и раст, значајно поправљајући функционисање срца.Изненађујуће, деоба ћелија се дешавала само у оштећеној области – баш тамо где је поправка била потребна. Није било негативних ефеката, попут прекомерног раста или увећаног срца. Такође није виђена деоба ћелија у здравом срчаном ткиву. То сугерише да само оштећење шаље сигнал за активацију процеса, кажу истраживачи.Затим је упоређена активност Хмга1 код зебрица, мишева и људи. У људских срцима, као код одраслих мишева, нема производње Хмга1 након срчаног удара. Међутим, ген за Хмга1 је присутан код људи и активан током ембрионског развоја. То обезбеђује основу за генске терапије које би могле активирати регенеративни потенцијал срца код људи, кажу истраживачи.Налази отварају врата за безбедне, циљане регенеративне терапије, али је потребно даље усавршавање и тестирање пре клиничке примене. Следећи корак је провера да ли протеин функционише и у случају лабораторијски произведених ћелија људског срчаног мишића.Погледајте и:
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2025
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/0c/1a/1181017338_0:256:1025:1024_1920x0_80_0_0_047a7e4a432c22e0bad54c3c0e726acb.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, медицина, рибе, мишеви, срце, друштво
наука и технологија, медицина, рибе, мишеви, срце, друштво
Научници открили која животиња има способност регенерације срца
Истраживачи из холандског Института Хуберт на Академији уметности и наука успешно су поправили оштећена срца мишева помоћу протеина риба зебрица.
Открили су да протеин Хмга1 има кључну улогу у регенерацији срца код зебрица. Код мишева, протеин је успео да обнови срце активирајући успаване регенеративне гене без изазивања споредних ефеката, попут увећања срца.
Након срчаног удара, људско срце губи милионе мишићних ћелија које не могу да се обнове. То често води ка срчаној слабости, кад се срце мучи да пумпа крв ефикасно. За разлику од људи, зебрице производе нове ћелије срчаног мишића – имају регенеративни капацитет. Кад је срце зебрице оштећено, може потпуно да обнови своју функцију у року од 60 дана.
„Не знамо зашто неке врсте могу да обнове срце након оштећења. Изучавајући зебрице и упоређујући их са другим врстама, можемо открити механизме регенерације срца, што би могло довести до терапија за спречавање срчане инсуфицијенције код људи“, кажу истраживачи.
Срце зебрице упоређено је са мишјим срцем, које, као ни људско, не може да се регенерише. Посматрана је активност гена у оштећеним и здравим деловим срца. Налази су показали да је ген за протеин Хмга1 активан током регенерације срца код зебрица, али не код мишева. То је значило да је Хмга1 битан за обнову срца. Овај протеин је типично значајан током ембрионског развоја кад ћелије треба много да расту. Међутим, ген за овај протеин је код одраслих ћелија искључен.
Истраживачи су испитали како Хмга1 функционише. Откривено је да тај протеин уклања молекуларне препреке за хроматин – структуру која пакује ДНК. Кад је пакет чврсто свезан, гени су неактивни. Кад се развеже, гени могу поново постати активни. Хмга1 такорећи рашчићава пут омогућавајући неактивним генима да се врате на посао,
пише Сајенс дејли.
Да би тестирали да ли протеин функционише на сличан начин код сисара, истраживачи су га применили локално на оштећена мишја срца. Резултати су били изузетни: Хмга1 је подстакао ћелије срчаног мишића на деобу и раст, значајно поправљајући функционисање срца.
Изненађујуће, деоба ћелија се дешавала само у оштећеној области – баш тамо где је поправка била потребна. Није било негативних ефеката, попут прекомерног раста или увећаног срца. Такође није виђена деоба ћелија у здравом срчаном ткиву. То сугерише да само оштећење шаље сигнал за активацију процеса, кажу истраживачи.
Затим је упоређена активност Хмга1 код зебрица, мишева и људи. У људских срцима, као код одраслих мишева, нема производње Хмга1 након срчаног удара. Међутим, ген за Хмга1 је присутан код људи и активан током ембрионског развоја. То обезбеђује основу за генске терапије које би могле активирати регенеративни потенцијал срца код људи, кажу истраживачи.
Налази отварају врата за безбедне, циљане регенеративне терапије, али је потребно даље усавршавање и тестирање пре клиничке примене. Следећи корак је провера да ли протеин функционише и у случају лабораторијски произведених ћелија људског срчаног мишића.