00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:00
60 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
21:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Београђани – добри домаћини
06:58
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Чекајући Новакову два'ес пету - и нови плес Каријевих мајстора
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Љубинка Милинчић: Током 2024. убијена је демократија у свету, а шта нас тек сада чека...
17:00
49 мин
ПРОРОК
Какве ће бити последице изненадног преокрета у Румунији
17:49
11 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920, 24.01.2022
КУЛТУРА
Рубрика која прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.

Кустурица за Спутњик: Људи ово не могу да схвате - ратове саде они који „сеју“ мир /видео/

© Sputnik / Лола ЂорђевићЕмир Кустурица
Емир Кустурица - Sputnik Србија, 1920, 06.01.2025
Пратите нас
Ексклузивно
Филм је постао као неко езотеријско средство које никад више не може да направи оно што је правио седамдесетих када је читава планета звиждала исту песму, зато што нас је повезивала антиратна идеја. Она је данас претворена у идеју о томе да нико не сме да прича о миру у Украјини. Ко год проговори једну реч о миру, он постаје непријатељ.
Гостујући у подкасту „Маша и…“ славни режисер Емир Кустурица сумирао је утиске из године која је за нама, поделио своје виђење тренутне геополитичке ситуације у свету, али и открио до сада непознате детаље новог филма који намерава да сними у Русији – „Како нисам снимио Злочин и казну“. Спутњиков саговорник недавно је открио споменик Гаврилу Принципу у Фочи. Тим поводом питали смо га да ли се, кад каже да је последњи младобосанац, прибојава да ће га за стотинак година окарактерисати као терористу?

Далеко сам од тероризма

- Не мора човек да уради ништа да би те обележили као терористу. Данас је терориста свако ко се супраставља идеологијама владајућих - да ли малим латифундијама или ономе што ради Џеф Безос, познат човек по томе да из Европе узме 40 милијарди годишње, а не плати порез. Ја сам у души побуњеник који ево и кад има 70 година има утисак да може своју средину да улепша и да јој дода неки несебичан тон. Наш проблем је у томе што ми нисмо имали услове Запада и по томе се углавном и разликујемо у том социјалном смислу. Ми нисмо имали услове да развијемо такозвани друштвени стандард. И сад кад упоредимо та времена, практично почетак 20. века и почетак 21. века, дешавају се врло сличне ствари. Свет се мења. И то људи не могу да схвате зато што исти онај који те ратове сади по свету, он има и идеологију антиратну, има невладине организације које говоре о томе како би могло да дође до мира, али он и започиње ратове. Дакле, ја сам, са тероризмом као нередом, као неко ко је користио неред и хаос да би хармонизовао те целине, секвенце животне и претварао то у филм - сам далеко од тога.
Уметничка слобода редитељу дозвољава да креира имагинарну стварност на филму. Да ли су умови из сенке који владају овом планетом превазишли вашу професију режирајући нам овакву стварну стварност?
- Не треба да идемо далеко. Имамо ми режисере и овде. Дубока држава има своје упориште у Србији кроз неке ТВ канале, она у ствари ради на нама и док ми спавамо. Ми смо простор у коме је наш опстанак везан за православну културу, међутим, православна култура је угрожена управо из тих обавештајних служби које су заводиле терор, тероризам у Либији, у Ираку, у Афганистану. Дакле, као једна ђавоља врста бављења читавом планетом у којем све што се изговара мање и више није тачно, а ми кад се дохватимо филмске камере и кад желимо да се изражавамо класично, мислимо да то може да прође. Ствар је у томе да је филм изгубио утицај који је имао. Филм је највећа измишљотина 20. века, али је он постао као неко езотеријско средство које никад више не може да направи оно што су правили амерички филмови седамдесетих када је читава планета звиждала исту песму, зато што је садржај филма о Вијетнамском рату у 'Ловцу на јелене' I love you baby and if it’s quite all right… Филм, да би био гледан мора да буде део једне идеологије. Идеологије гладијатора. Типа који у суштини прави од читаве планете један Колосеум. Ако је неко за мир, као што говори Орбан, већ се мислида је он за психијатријскуклинику.
Последња у низу награда која Вам је додељена је Орден Серафима Саровског који вам је уручио лично патријарх Кирил. Ово је друго признање које добијате од руског патријарха. Како бисте позиционирали овај орден у односу на безброј других важних награда које сте добили током каријере?
- Ја сам пре седамнаест година почео да постим, а пре осамнаест сам се крстио. Ја сам, за разлику од оних који су наследили православље, заправо кроз своје образовање и кроз своју припадност одабрао православље, зато што православље је заправо иницијално хришћанство које искључује из свог опсега све оно што су хришћани радили по свету као најагресивнија форма освајања. Толико је православље као логос, односно истина да је Бог реч и да је могуће га срести у животу, видети га у животу заправо, а да је љубав једна од главних одредница која заправо субстацијално ствара разлику између других религија.

Мој избор хришћанства је дубоко индивидуалан

Тога нема у овим блиским религијама које су код нас биле пре и после и утолико је тај мој одабир с једне стране био дубоко индивидуални, интимни, и с друге стране, идеја да је хришћанство, то прво александријско хришћанство, односно константинопољско, да је оно створило идеју слободе и онога што је заправо кључна дефиниција људске егзистенције. Саровски је био, ваљда, једини у историји Руске цркве који је добио од разбојника батине и секиру којом је могао да узврати, али је није и на крају је постао симбол новозаветне идеје 'ко тебе каменом ти њега хлебом'. И ту је негде достигнут највиши врхунац или највиша тачка толеранције која је у историји човечанства постојала.
Док једни санкционишу Достојевског, забрањују његова дела, руше споменике са његовим ликом, ви сте ресили да га оживите - у Русији…
Ексклузивно је то што ја радим филм о томе како нисам снимио тај филм. И то се зове 'Како нисам снимио Злочин и казну'. То је идеја стара 25 година. Прво је требало да глуми Џони Деп у једној поставци коју је написао Гордан Михић. Онда је била идеја да се то ради са једним француским копродуцентом. Међутим, управо због моје те тврдокорности када је у питању идеја о људском животу и људској заједници и историји, отпао сам из тих игара и ја сам сад на крају одлучио да направим филм о томе како није снимљен тај филм. А није снимљен и могу да кажем само оно што је најзанимљивије, после толиких напора да изведем то све, ја сам дошао до тога да заправо један млад редитељ који је почео своју каријеру, снима рекламу, сања да сними Достојевског, долази до једног богатог човека до кога га доведе један швалер, мангуп кански и тај човек га одведе у САД, у Лос Анђелес и каже му - види, добићеш пет милиона долара, али пре тога мораш да убијеш моју жену јер ја имам швалерку с којом желим да живим. И сад настаје трагикомедија у којој неко ко није убица жели да убије, али не може јер та особа почиње да му се свиђа.

*Цео интервју погледајте у видео-прилогу
Маша Радовић и Емир Кустурица - Sputnik Србија, 1920, 29.12.2024
Подкаст
Емир Кустурица: Европски сан показује озбиљне знаке Алцхајмера /видео/
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала