Швајцарска улази у „војни Шенген“ ЕУ; Лавров: НАТО их увлачи
© Sputnik / Алексей Витвицкий / Уђи у базу фотографијаЗаставе Европске уније испред зграде Европског савета у Бриселу
© Sputnik / Алексей Витвицкий
/ Пратите нас
Европска унија је званично одобрила захтев Швајцарске да се придружи програму „војног Шенгена“, који има за циљ брзо распоређивање трупа широм Европе без задржавања на границама. Одлуку о томе донео је Савет ЕУ.
„Савет ЕУ је одобрио одлуку којом се потврђује да учешће Швајцарске у пројекту 'војне мобилности' у оквиру програма сталног структурираног одбрамбеног партнерства (ПЕСЦО) испуњава услове програма и да ће донети значајну додатну вредност“, наводи се у документу.
Како се наводи, та одлука ће омогућити да Швајцарска буде позвана да се придружи пројекту за који је аплицирала у септембру 2024. године.
Лавров: НАТО увлачи Швајцарску у „војни Шенген“
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров је на конференцији за новинаре о резултатима руске дипломатије у 2024. години, која је данас одржана, изјавио да НАТО увлачи Швајцарску у „војни Шенген“.
„Европска унија је формирана за Европљане, али је не тако давно потписала споразум са НАТО-ом, према којем ће ЕУ, војно гледано, у случају да, не дај Боже, дође до рата, радити оно што јој НАТО каже. Не само ЕУ, већ је већ речено и Швајцарској: 'Хајде, придружите се 'војном Шенгену' ако НАТО-у затреба да путује преко ваше територије према Руској Федерацији'“, рекао је шеф руске дипломатије.
Према његовим речима, оно што сада ради Савет Европе ради се према одлуци САД.
„Разлог због чега ово говорим је чињеница да су ОЕБС и НАТО, а наравно, сада и Европска унија и Савет Европе, па чак и Савет нордијских земаља, које су сада све чланице НАТО - све су евроатлантске структуре, а не евроазијске. Вероватно су они који желе да држе Европу под контролом заинтересовани да се евроатлантска конструкција очува и да настави да доминира“, навео је министар.
Пројекат „војне мобилности“, познат и као „војни Шенген“, представља стуб ПЕСЦО (Permanent Structured Cooperation in Defense) програма. Има за циљ да максимално поједностави и стандардизује процедуре за пребацивање трупа НАТО-а преко европске територије. Пројекат су развили ЕУ и НАТО 2018. године.
Пре него што је Русија започела Специјалну војну операцију у Украјини, пројекту су се већ придружили САД, Канада, Велика Британија и Норвешка.
Погледајте и: