Захарова: Терористички напад „Турски ток“ изведен на подстицај САД
12:05 16.01.2025 (Освежено: 14:22 16.01.2025)
© Sputnik / Natalia SeliverstovaЗграда Министарства спољних послова Русије
© Sputnik / Natalia Seliverstova
Пратите нас
Терористички напад на компресорску станицу у Краснодарском крају, која снабдева гасом „Турски ток“, изведен је на подстицај Сједињених Америчких Држава, изјавила је Марија Захарова портпарол Министарства спољних послова Русије.
„Има разлога да се верује да је терористички напад на компресорску станицу, реч је о гасоводу ‘Турски ток’, то је Краснодарски крај, 11. јануара извршен на подстицај из Вашингтона“, рекла је Захарова.
Она је нагласила да Вашингтон и Кијев заиста раде у тандему, чинећи „све да прекину испоруке стабилног руског гаса“, који има разумне цене и високог је квалитета и „очисте тржиште за скупи амерички природни течни гас“.
Захарова је навела и да Европска унија покушава да игнорише нападе Кијева на „Турски ток“, ограничавајући се на нејасне изјаве.
„Брисел се ограничава на нејасне аргументе да сваки напад на објекте енергетског система, наравно, изазива забринутост. Наводно, Кијев, кијевски режим, није о томе информисао Европску унију. И генерално, то нису напади на, да кажемо, енергетику, то је нешто друго“, описала је Захарова реакцију ЕУ на нападе на „Турски ток“.
Она је истакла да ови напади, по свему судећи, одговарају одређеном делу Европске уније, који делују против сопствених грађана. А остатак ЕУ једноставно не зна шта се дешава.
Раније је руско Министарство одбране саопштило да је кијевски режим у суботу покушао да изведе напад на компресорску станицу „Турског тока“ код Анапе у Краснодарском крају користећи девет беспилотних летелица како би зауставио испоруку гаса европским земљама. Станица тренутно ради нормално.
Запад жели да смањи извоз нафте
Она је навела и да Запад, оптужујући Русију за наводно оштећење инфраструктуре на Балтику, настоји да на сваки начин ограничи извоз руске нафте.
„Прави циљ свега овога је на сваки начин ограничити извоз руске нафте. Истовремено покушавајући да створе предуслове за увођење произвољних ограничења међународног бродарства у Балтичком мору због озлоглашених спекулација о његовом претварању у ‘унутрашње море’ НАТО-а. Западњацима је само на речима стало до интереса крајњих потрошача енергената, али у стварности настављају да подривају глобалну енергетску безбедност“, нагласила је Захарова.
Према њеним речима, НАТО је одмах искористио насталу ситуацију.
„Он (НАТО) је искористио ситуацију да повећа војно присуство Алијансе на Балтичком мору. Све би то личило на још један чин у театру апсурда, да није било свих знакова дугогодишњег и пажљиво осмишљеног плана“, закључила је она.
Инциденти са оштећивањем каблова у Балтичком мору догодили су се у новембру и децембру 2024. године. У новембру је прекинут телекомуникациони кабл „C-Lion1“ између Финске и Немачке, као и комуникациони кабл између Шведске и Литваније. Власти су тада посумњале да је за инцидент одговоран кинески теретни брод „Ји Пенг 3“.
Погледајте и: