Владавина „гвоздених дама“ – како је живело ово древно друштво и шта показује анализа ДНК /фото/
Пратите нас
Када су Римљани први пут крочили на Британска острва затекли су земљу којом су владале краљице-ратнице и друге жене високог статуса. Тако су барем Јулије Цезар и други антички писци описивали ситуацију на тада новој и и за њих чудној територији.
Док су модерни историчари склони да не верују овим античким записима сматрајући их претераним, а можда и нетачним, нова анализа 2.000 година старог ДНК сугерише да су жене, које називају „гвозденим дамама“, заиста биле главне у праисторијској Британији, пише „ИФЛ Сајенс“.
Идеја да су жене биле центар ових древних заједница подржана је ранијим налазима у келтским гробљима у Дорсету, на југу Енглеске, где је од 100. године пре нове ере до 100. нове ере живело племе Дуротриги. На овим локацијама у женским гробовима се налазе најраскошнији погребни дарови, што указује да су те жене вероватно биле на високим војним, политичким и друштвеним утицајем.
Females dominated in Iron Age Britain: Husbands moved in, wives inherited landhttps://t.co/cFaBOZsOnr
— Interesting Engineering (@IntEngineering) January 16, 2025
Митохондријална ДНК и „Y“ хромозом
Истраживачи су секвенцирали ДНК 55 особа са гробља племена Дуротриги у Винтерборн Кингстону, као и са још два гробља у близини. Да би схватили структуру овог древног друштва, аутори студије објављене у журналу „Нејчер“ анализирали су нивое разноликости митохондријалне ДНК, која се наслеђује од мајке, као и Y хромозома, који се преноси са оца на сина.
Ова два система се могу користити за праћење генеалогије особа, а истраживачи су открили да више од две трећине особа сахрањених у Винтерборн Кингстону потичу од једне, раније непознате лозе по женској линији.
„Ово је гробље велике родбинске групе. Реконструисали смо породично стабло са много различитих грана и открили да већина чланова има порекло од једне жене, која је живела вековима раније. За разлику од тога, везе преко линија очева била је готово одсутна, што доказују високи нивои разноликости „Y“ хромозома међу мушкарцима на гробљу. То показује да су сви ови мушкарци доселили да би живели са женином породицом и да се земља вероватно наслеђивала по женској линији“, изјавила је у саопштењу др Лара Кесиди, ванредни професор Одељења за физику Колеџа Тринити у Даблину, и додала:
„Ово је први пут да је овај тип система документован у европској праисторији и показује да су жене имале друштвену и политичку моћ. Ово је релативно ретка појава у модерним друштвима, али можда није увек било тако.“
Настављајући испитивање, они су утврдили да је овај принцип, који су назвали матрилокалним друштвом, постојао на још шест локација у Британији гвозденог доба.
„Широм Британије видели смо гробља где је већина појединаца имала исте женске претке. На пример, у Јоркширу је једна доминантна матрилинеална лоза успостављена око 400. пре нове ере. На наше изненађење, ово је била распрострањена појава са дубоким коренима на острву“,објаснио је професор Дан Бредли, аутор студије и професор популационе генетике на Колеџу Тринити.
CC0 / Слика генерисана вештачком интелигенцијом / Када су Римљани дошли на британско острво, били су зачуђени што су жене на позицијама моћиКада су Римљани дошли, били су зачуђени што су жене на позицијама моћи
Када су Римљани дошли на британско острво, били су зачуђени што су жене на позицијама моћиКада су Римљани дошли, били су зачуђени што су жене на позицијама моћи
CC0 / Слика генерисана вештачком интелигенцијом /
Обликовање идентитета по мајци
Др Мајлс Расел, коаутор студије и вођа ископавања, рекао је да се о Британији гвозденог доба зна углавном из грчких и римских извора, али они нису увек поуздани.
„Међутим, њихови записи о женама у Британији су изванредни у светлу ових открића. Када су Римљани дошли, били су зачуђени што су жене на позицијама моћи. Два најранија забележена владара биле су краљице – Будика и Картимандуја – које су командовале армијама. Сугерисано је да су Римљани претеривали о слободи британских жена како би то друштво описали као неукроћено. Међутим, археологија и сада генетика сугеришу да су жене заиста биле утицајне у многим сферама гвозденог доба. Могуће је да је порекло по мајци било основ за обликовање идентитета групе“,рекао је он.