Мистерија галске клетве: Шта су археолози открили у древној гробници испод старе болнице /фото/
Пратите нас
Археолози су у француском граду Орлеану, испод болнице из 18. века, открили 60 гробова из времена Римског царства. Гробови су поређани у једном реду, што је нетипично, у њима није било жена и деце, постоје трагови офарбаних дрвених ковчега, али не и трагови кремација.
Још необичније је то је што је у њима пронађена 21 оловна плочица са клетвом, а прва која је проучена написана је изумрлим галским језиком.
Археолози верују да је гробље из периода од 1. до 3. века, а да његове специфичности указују на то да су на њему сахрањени људи из мале групе, највероватније исте професије, навела је Археолошка служба Орлеана.
Curse tablet found in Roman-era grave in Orléans targets enemies by invoking Mars, the god of war.
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) January 21, 2025
Excavation of a Roman-era cemetery in France yielded nearly two dozen lead tablets inscribed in Latin and Gaulish. https://t.co/97M1L123cs
https://t.co/U0Xfi5Cwq2
Плочице са клетвама су проналажене широм Медитерана. Реч је о плочицама од олова на којима су људи писали поруке за богове, најчешће клетве са именима људи којима су желели да се деси нешто лоше, а онда их пробијали ексером и стављали у гроб или бунар.
У гробу број F2199 између ногу покојника стајала је плочица са клетвом, одмах крај сломљене вазе и неколико новчића. Када је плочица извучена, стручњаци за рестаурацију су олово заштитили од корозије, а онда је фотографисали посебном техником која им је дала потпуну слику виртуелно одмотане плочице. Стручњаци су затим радили на читању натписа и преводу речи са галског.
In French Necropolis 21 Roman “curse tablets” discovered including one written in the extinct Celtic language of Gaulishhttps://t.co/pSgLXU1poo pic.twitter.com/JHToA57Uia
— Sarah (@Sarah404BC) January 21, 2025
Пјер-Ив Ламбер, стручњак за келтске језике са Француског националног центра за научна истраживања, сматра да је плочица с клетвом посвећена Марсу, римском богу рата, а на њој има имена, и латинских и галских, неколико особа, које би клетва требало да погоди „због неправедних акција“.
Иако се галски језик говорио вековима након римских освајања Галије, ретко кад је записиван, па је ова плочица с клетвом на галском посебно важна за проучавање изумрлог језика.
Још једна плочица дата је на компјутерску томографију, али још није виртуелно одмотана, пренео је „Лајв сајенс“.