Нови преговарач ЕУ за дијалог Београда и Приштине, али - политика стара
© Sputnik / Лола ЂорђевићПразна столица испод застава ЕУ и Србије
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Дански дипломата Петер Соренсен ће 1. фебруара преузети функцију специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине од Мирослава Лајчака, а може ли да уради нешто другачије него његов претходник, по речима дипломате Зорана Миливојевића, најмање зависи од њега самог.
Соренсен ће се, каже Миливојевић, понашати у складу са политиком Европске уније која се држи Охридског споразума, дакле на позицији да је Косово независна држава и да треба да уследи њено признање од стране Србије.
"То значи да тешко да ће се његов мандат бити нешто другачији од Лајчаковог јер је њихова аутономија деловања и самосталност као посредника у дијалогу сведена на одлуке и став Брисела,“ оцењује саговорник Спутњика.
Реанимирање дијалога
Другим речима, уколико Европска унија не промени став ми ћемо остати на позицији на којој смо сада, а да ли ће се дијалог реанимирати је ствар ЕУ.
„Тренутно је дијалог мртав. Уколико Аљбин Курти добије и ове изборе а став ЕУ остане према његовим потезима исти, то јест благонаклон, онда је јасно да Соренсен ту не може да промени ништа. С обзиром да ЕУ сада води тврда линија која нам није наклоњена и која беспоговорно заговара независно Косово, јасно је да ће за нас ствари вероватно бити само теже," сматра Миливојевић.
Ипак, једна од промена која може да се деси, верује он, јесте да се умеша нова америчка администрација.
„За очекивати је да би се у том случају бар неке ствари окренуле нама у корист, односно да би тада однос према српским питањима био мало праведнији него што је то сада случај. У тој ситуацији мислим да би политика Куртија коју сада води наишла на осуду,“ каже Миливојевић.
Према његовим речима, само једна ствар може да промени ток дијалога Београда и Приштине.
„Само уколико би се питање формирања Заједнице српских општина поново ставило у први план за нас би то имало значаја. У супротном све је на истим позицијама, јер Соренсен не може да сам одлучује о политици и да нешто мења,“ напомиње Миливојевић.
ЕУ је та која води политику
Он на крају додаје да оно што нови посредник ЕУ за дијалог може јесте да буде активнији кад је реч о наметању решавања техничких питања у дијалогу.
Иначе, Соренсен одлично познаје Балкан. Дански дипломата је на Косову и Метохији од 2002. до 2006. године обављао функцију заменика шефа Унмика стуба ИВ (обнова и развој) и директора Европске канцеларије.Из Приштине је отишао за Београд, где је од 2009. до 2011. године био лични представник тадашњег Високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност у Београду Хавијера Солане.
У марту 2011. Соренсен је као шеф Делегације ЕУ у Скопљу предао акредитивна писма председнику Македоније Ђорђу Иванову уз обећање да ће Македонији помоћи да што пре постане део ЕУ.
Међутим, отишао је са те позиције незавршеног посла исте године и то у Сарајево након именовања за Специјалног представника ЕУ и шефа Делегације ЕУ у Босни и Херцеговини.
Пред долазак у Сарајево оценио да је „Дејтон ствар прошлости” и споразум који је „у оним околностима био неопходан”.
Прва званична посета Бањалуци обележена је дипломатским скандалом.
Повратак у Приштину
Током сусрета са тадашњим премијером РС Александром Џомбићем, Соренсен је тражио да се уклони застава РС, што је Џомбић одбио.
Због тога сусрет премијера РС и европског дипломате није овековечен фотографијом.
У Приштину се враћа са позиције амбасадора ЕУ при Канцеларији Уједињених нација у Женеви, а за то је заслужна висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Каја Калас која га је и изабрала наследника Мирослава Лајчака.
Био је саветник Специјалног изасланика Уједињених нација за Балкан, шеф Одељења за политичке послове у Мисији ОЕБС-а у Хрватској и правни саветник високог представника за БиХ Карла Билта, као и Мисије Европске заједнице за мониторинг у Сарајеву.
Радећи у Женеви, имао је надзор над широком групом политичких питања, укључујући људска права, технологију, истраживање, развој, здравство, хуманитарну помоћ, азил, миграцију и економију.
Соренсен је дипломирао и магистрирао право на Универзитету у Архусу у Данској. Каријеру је почео као адвокат, а био је и официр у данској војсци.