https://sputnikportal.rs/20250128/energija-sputnjika-emisija-podkast-jelica-putnikovic-28-01-2025-1181909424.html
Хоће ли Трамп срушити Европски зелени договор? | Енергија Спутњика
Хоће ли Трамп срушити Европски зелени договор? | Енергија Спутњика
Sputnik Србија
Нови амерички председник Доналд Трамп забрањује изградњу ветропаркова, поготово оних на мору. Укида субвенције за ОИЕ. 28.01.2025, Sputnik Србија
2025-01-28T21:00+0100
2025-01-28T21:00+0100
2025-01-28T18:46+0100
подкаст
енергија спутњика с јелицом путниковић
енергетика
економија
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/04/12/1154365717_0:23:3271:1863_1920x0_80_0_0_f509fef5ee9fdfb87c915cf2589f1b9f.jpg.webp
Енергија Спутњика, 28.1.2025.
Sputnik Србија
Енергија Спутњика, 28.1.2025.
Истовремено, чини се да Европа не одустаје од зелене енергетске транзиције. Светска зависност од фосилних горива је „Франкенштајново чудовиште које не штеди ништа и никога”, рекао је генерални секретар УН Антонио Гутереш лидерима на Светском економском форуму у Давосу , након што је Доналд Трамп повукао САД из Париског климатског споразума.И, док Трамп поново доноси одлуку да САД излазе из Париског климатског споразума Гутереш је позвао владе да одрже обећање из тог истог - Париског споразума о изради нових националних климатских акционих планова до фебруара, много пре следећег великог самита УН о клими, ЦОП30 у Бразилу.Ових дана Европа се хвали да производи више струје „из сунца” него од угља, да се дошло до велике прекретнице а да је улога фосилног гаса пала пету годину заредом, покривајући тек 16 одсто микса за производњу електричне енергије.Економска криза довела је, међутим, до тога да велике компаније, поједини политичари али и националне владе врше притисак на Брисел да смањи обим своје агенде о одрживости. Све се то дешава усред интензивне расправе о утицају дерегулационе политике председника САД Доналда Трампа на ЕУ.Све гласније се чују позиви на рушење Европског зеленог договора. Лидер француске крајње деснице Џордан Бардел, председавајући екстремно десничарске групе Патриоти за Европу у Европском парламенту и председник Националног скупа Марин Ле Пен, рекао је у понедељак ујутро да ће замолити Манфреда Вебера, лидера Европске народне партије десног центра, да „удружи снаге“ и заустави напоре Европске уније да обузда климатске промене. Овај његов потез долази након што су лидери ЕПП-а прошле недеље напали зелено законодавство ЕУ.Истовремено, Србија се труди да следи Брисел у оријентацији ка обновљивим изворима енергије (ОИЕ). Најављена је изградња нових, „зелених” капацитета као и нова аукција за ОИЕ - што значи да ћемо ми, потрошачи платити гарантовану цену инвеститорима. Истовремено, ЕПС, на пример, нема гарантовану цену за своју производњу електричне енергије, не само из термоелектрана него ни из хидроцентрала, које такође производе „зелену” струју.Стручњака за енергетику, др Јована Вујасиновића у данашњој „Енергији Спутњика” питамо да ли је у ово време превирања енергетских стратегија најбоље решење за Србију да следи Брисел или да преиспита и предности онога чему се окреће Вашингтон. Односно, који је најефикаснији пут да Србија обезбеди енергетску сигурност снабдевања што јефтинијим енергентима, поготово електричном енергијом, како би се обезбедио одрживи развој?О емисији „Енергија Спутњика“„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2025
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/04/12/1154365717_100:0:2831:2048_1920x0_80_0_0_02ad61d12847813d8d61d8940beb1b39.jpg.webpSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
енергија спутњика с јелицом путниковић, енергетика, економија, аудио
енергија спутњика с јелицом путниковић, енергетика, економија, аудио
Хоће ли Трамп срушити Европски зелени договор? | Енергија Спутњика
Нови амерички председник Доналд Трамп забрањује изградњу ветропаркова, поготово оних на мору. Укида субвенције за ОИЕ.
Истовремено, чини се да Европа не одустаје од зелене енергетске транзиције. Светска зависност од фосилних горива је „Франкенштајново чудовиште које не штеди ништа и никога”, рекао је генерални секретар УН Антонио Гутереш лидерима на Светском економском форуму у Давосу , након што је Доналд Трамп повукао САД из Париског климатског споразума.
И, док Трамп поново доноси одлуку да САД излазе из Париског климатског споразума Гутереш је позвао владе да одрже обећање из тог истог - Париског споразума о изради нових националних климатских акционих планова до фебруара, много пре следећег великог самита УН о клими, ЦОП30 у Бразилу.
Ових дана Европа се хвали да производи више струје „из сунца” него од угља, да се дошло до велике прекретнице а да је улога фосилног гаса пала пету годину заредом, покривајући тек 16 одсто микса за производњу електричне енергије.
Економска криза довела је, међутим, до тога да велике компаније, поједини политичари али и националне владе врше притисак на Брисел да смањи обим своје агенде о одрживости. Све се то дешава усред интензивне расправе о утицају дерегулационе политике председника САД Доналда Трампа на ЕУ.
Све гласније се чују позиви на рушење Европског зеленог договора. Лидер француске крајње деснице Џордан Бардел, председавајући екстремно десничарске групе Патриоти за Европу у Европском парламенту и председник Националног скупа Марин Ле Пен, рекао је у понедељак ујутро да ће замолити Манфреда Вебера, лидера Европске народне партије десног центра, да „удружи снаге“ и заустави напоре Европске уније да обузда климатске промене. Овај његов потез долази након што су лидери ЕПП-а прошле недеље напали зелено законодавство ЕУ.
Истовремено, Србија се труди да следи Брисел у оријентацији ка обновљивим изворима енергије (ОИЕ). Најављена је изградња нових, „зелених” капацитета као и нова аукција за ОИЕ - што значи да ћемо ми, потрошачи платити гарантовану цену инвеститорима. Истовремено, ЕПС, на пример, нема гарантовану цену за своју производњу електричне енергије, не само из термоелектрана него ни из хидроцентрала, које такође производе „зелену” струју.
Стручњака за енергетику, др Јована Вујасиновића у данашњој „Енергији Спутњика” питамо да ли је у ово време превирања енергетских стратегија најбоље решење за Србију да следи Брисел или да преиспита и предности онога чему се окреће Вашингтон. Односно, који је најефикаснији пут да Србија обезбеди енергетску сигурност снабдевања што јефтинијим енергентима, поготово електричном енергијом, како би се обезбедио одрживи развој?
О емисији „Енергија Спутњика“
„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику. Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.