https://sputnikportal.rs/20250204/ana-brnabic-rektorski-kolegijum-se-samougasio-1182309396.html
Ана Брнабић: Ректорски колегијум се самоугасио
Ана Брнабић: Ректорски колегијум се самоугасио
Sputnik Србија
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић оценила је данас да се Ректорски колегијум Универзитета у Београду, који је данас саопштио да је донео одлуку да не... 04.02.2025, Sputnik Србија
2025-02-04T22:16+0100
2025-02-04T22:16+0100
2025-02-04T22:36+0100
србија
србија – политика
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e9/01/0f/1181612693_0:0:3075:1730_1920x0_80_0_0_fdc9c1418c8b445a849b33df32f3eae6.jpg
Брнабићeва је на свом налогу на Иксу подсетила да је скупштина 21. јануара одржала седницу Одбора за образовање на којој се од ректора Универзитета у Београду чуло јавно да ситуација за више од 230.000 студената државних универзитета није катастрофична и да се не треба претерано узрујавати око судбине њихових студија јер постоји план.Додала је да је Универзитет у Београду одредио управо Ректорски колегијум као тело за разговоре са представницима државних институција.Она је навела да је председник Србије, као човек са апсолутно највећим легитимитетом јер је једини биран директно на изборима именом и презименом, званично и јавно упутио позив Ректорском колегијуму за разговоре."Ректорски колегијум на то одговори: нећемо да разговарамо. И све то заврше реченицом: 'остајемо отворени за разговоре, са пуном академском и личном одговорношћу!' И од свега - управо ова реченица је највећа срамота писма које је упутио Ректорски колегијум", истакла је Брнабићева.Она је оценила да је то замајавање народа, завитлавање ове земље и отворено ниподаштавање воље њених грађана, њених институција и њених закона."О каквој одговорности причате када сте пре више од два месеца сами одлучили да суспендујете Закон о високом образовању и Закон о студентском организовању? О каквим разговорима причате када студентима који су забринути за своје студије ни на писмо не одговорите и када ваше тело, које сте задужили за дијалог са државним институцијама, одбија разговор са човеком за кога је у овој земљи гласало 2,25 милиона људи?", упитала је Брнабићева.Потом је закључила да се Ректорски колегијум самоугасио.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2025
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e9/01/0f/1181612693_29:0:2760:2048_1920x0_80_0_0_9680903948e12f8bd69b6fbdbe04b622.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија – политика
Ана Брнабић: Ректорски колегијум се самоугасио
22:16 04.02.2025 (Освежено: 22:36 04.02.2025) Председница Скупштине Србије Ана Брнабић оценила је данас да се Ректорски колегијум Универзитета у Београду, који је данас саопштио да је донео одлуку да не прихвати позив председника Србије Александра Вучића на дијалог, самоугасио.
Брнабићeва је на свом налогу на Иксу подсетила да је скупштина 21. јануара одржала седницу Одбора за образовање на којој се од ректора Универзитета у Београду чуло јавно да ситуација за више од 230.000 студената државних универзитета није катастрофична и да се не треба претерано узрујавати око судбине њихових студија јер постоји план.
"Након тога су студенти у оквиру СКОНУС-а, као представничког тела свих студентских парламената, упутили писмо ректору са молбом да се тај план објави, како би га и студенти видели. До данас тај план нити је обављен, нити је ректор нашао за сходно да уопште одговори на писмо студентских парламената. Толико о спремности за дијалог, па чак и са студентима", навела је Брнабићева.
Додала је да је Универзитет у Београду одредио управо Ректорски колегијум као тело за разговоре са представницима државних институција.
Она је навела да је председник Србије, као човек са апсолутно највећим легитимитетом јер је једини биран директно на изборима именом и презименом, званично и јавно упутио позив Ректорском колегијуму за разговоре.
"
Ректорски колегијум на то одговори: нећемо да разговарамо. И све то заврше реченицом: 'остајемо отворени за разговоре, са пуном академском и личном одговорношћу!' И од свега - управо ова реченица је највећа срамота писма које је упутио Ректорски колегијум", истакла је Брнабићева.
Она је оценила да је то замајавање народа, завитлавање ове земље и отворено ниподаштавање воље њених грађана, њених институција и њених закона.
"О каквој одговорности причате када сте пре више од два месеца сами одлучили да суспендујете Закон о високом образовању и Закон о студентском организовању? О каквим разговорима причате када студентима који су забринути за своје студије ни на писмо не одговорите и када ваше тело, које сте задужили за дијалог са државним институцијама, одбија разговор са човеком за кога је у овој земљи гласало 2,25 милиона људи?", упитала је Брнабићева.
Потом је закључила да се Ректорски колегијум самоугасио.