Како је Руте открио велику пукотину на Западу – усред Сарајева
© AP Photo / Armin DurgutМарк Руте се у Сарајеву састао са члановима Председништва БиХ.

© AP Photo / Armin Durgut
Пратите нас
Изјаве генералног секретара НАТО Марка Рутеа приликом посете Сарајеву биле су суздржане и контрадикторне. Изречене поруке говоре да НАТО тренутно нема снагу да иде у ескалацију, интервенцију, нити да подржава насиље против Републике Српске зато што је Запад подељен. Отуда и позив трочланом Председништву да реши проблеме у БиХ.
Да је посетио Сарајево пре три месеца или пре годину дана, Руте сасвим сигурно не би поручивао да три конститутивна народа у БиХ треба да се договoре без страног посредовања о будућности БиХ, већ би био оштар према Републици Српској, објашњава стручњак за међународне односе, др Срђан Перишић.
„Он ослушкује догађаје у свету, био је опрезан и зато је позвао на договор. У преводу, рекао је да од интервенције НАТО нема ништа јер Алијанса нема ту снагу у моменту када САД желе да се извуку из једне интервенције, у Украјини“, наводи он.
Три Рутеове поруке
Генерални секретар НАТО поручио је приликом посете Сарајеву да је Дејтонски мировни споразум „камен темељац мира у БиХ и да се мора поштовати“, да политички лидери морају да ураде свој део посла, као и да НАТО неће дозволити безбедносни вакуум у БиХ.
За Рутеа су, како је рекао, неприхватљиве било какве радње које поткопавају Дејтон, уставни поредак или националне институције.
„Запаљива реторика и акције су опасни. Они представљају директну претњу стабилности и сигурности Босне и Херцеговине“, поручио је он.
Као главну поруку Руте је издвојио да је на политичким лидерима БиХ, односно члановима Председништва, да преузму одговорност. Са друге стране, генерални секретар НАТО-а је у разговору са студентима Универзитета у Сарајеву поручио НАТО није у БиХ да се фокусира на Милорада Додика и Републику Српску, вец́ да помогне да се одржи сигурност у БиХ.
У НАТО знају шта се дешава са Додиком и Републиком Српском и става су да сви треба да се држе правних процедура и пресуда, а уколико ствари крену погрешно, институције БиХ то треба да решавају, додао је Руте.
Рутеу везане руке
Са једне стране, Руте је у Сарајеву поручио оно што се могло очекивати од било ког генералног секретара НАТО-а и ту, према Перишићевим речима, нема никаквог изненађења. Руте је поновио да НАТО стоји иза Дејтонског споразума, а то подразумева да стоје и иза високог представника.
Међутим, генсек Северноатлантске алијансе није ишао даље од тога и нити је претио Републици Српској, нити је претио Милораду Додику.
„Чак је на питања новинара која су била веома провокативна, типа да ли ће НАТО интервенисати против Републике Српске, па чак и на питање да ли ће НАТО хапсити председника Републике Српске, Руте одбио да одговори са аргументацијом да је то све ствар институција у БиХ, а не НАТО-а“, истиче Перишић.
Руте је чак рекао да на тридесетогодишњицу потписивања Дејтона, Срби, Хрвати и Бошњаци треба да преузму управљање БиХ, чиме је највећи део сарајевских политичких и медијских кругова био незадовољан, додаје он.
Сарајевска чаршија је вероватно очекивала да ће се на Рутеову посету надовезати интревенција против Српске и њеног председника, међутим, од тога нема ништа јер Руте је пре свега политичар. А као пчолитичар он мора да ослушкује односе на Западу.
„У суштини, НАТО-ом управља Вашингтон, а тамо се политика променила. Можда, да је остао Бајден и да је остала стара политика, Рутеова посета била би екстремнија и на велико задовољство Сарајева“, сматра Перишић.
Запад је и сам подељен – на једној страни налази се Вашингтон, на другој Лондон и ЕУ. Руте је у Сарајеву био суздржан управо из тог разлога. Руте не жели политичку ескалацију у БиХ док се на Западу не постигну договори по безброј геополитичких и стратешких питања који се не тичу само Балкана и БиХ, а приоритет је постићи мир са Русијом, истиче наш саговорник.
Сарајевској чаршији Руте удовљава и изјавом да НАТО неће дозволити „безбедносни вакуум“ у БиХ. На тај начин он на реторичком нивоу задовољава оне који су га позвали у посету. Са друге стране, Руте каже да није приметио да неко тежи рату у БиХ.
„То јесте можда контрадикторна изјава, али је и она последица поделе на Западу. Да се разумемо, Марк Руте се не пита много. Он чека политичке договоре или налоге из Вашингтона како да се постави по свим питањима, па и по питању БиХ. А ако је политика Доналда Трампа да се САД извлаче из сукоба, Рутеова посета Сарајеву се може посматрати као покушај да се смири бошњачка политика“, закључује Перишић.
Погледајте и: