Виткоф: Путин и Трамп раде на увођењу мораторијума на нападе на Црном мору
© Sputnik / Mikhail Klimentyev / Уђи у базу фотографијаПредседници Русије и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, архивска фотографија

© Sputnik / Mikhail Klimentyev
/ Пратите нас
Председници Русије и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, раде на увођењу мораторијума на нападе на све врсте бродова на Црном мору након телефонског разговора у уторак, изјавио је за Блумберг специјални изасланик америчког председника Стив Виткоф.
„Двојица председника постигла су договор и то је урађено на предлог председника Трампа, о прекиду напада на енергетску и цивилну инфраструктуру са обе стране, као и да се уведе мораторијум на нападе на војне и теретне бродове који превозе житарице и другу робу. На крају, то мора да доведе до потпуног прекида ватре, што је мало теже“, рекао је Виткоф.
Он је навео да пренаоружавање не би требало да стане на пут решавању украјинског сукоба.
„Пренаоружавање и све друге ствари које доводе до конфронтације и подривају мировни процес нису тако добра ствар, рекао бих“, оценио је Виткоф.
Амерички дипломата је додао да ће се Путин и Трамп највероватније састати и Саудијској Арабији.
Такође је рекао да руска страна делује у доброј вери на преговорима о Украјини.
„Склон сам да верујем да се председник (Русије Владимир) Путин понаша у доброј вери. Он је рекао председнику (Доналду Трампу) да ће деловати у доброј вери и ја верујем његовим речима“, рекао је Виткоф.
Како је навео, добио је информације из Москве да су руске снаге обориле седам дронова.
„Имам информације да је председник Путин дао наређење десет минута након разговора са председником (Трампом), наложивши руским снагама да не нападају украјинску енергетску инфраструктуру“, рекао је специјални изасланик.
„Руси су ми јутрос рекли да је седам њихових дронова било већ испаљено када је издато наређење и да су их руске снаге обориле“, додао је он.
Виткоф је додао и да би потпуни прекид ватре у Украјини могао да буде постигнут „за пар недеља“.
„О потпуном прекиду ватре ће се разговарати у наредним данима. Мислим да ћемо доћи до тога за неколико недеља“, нагласио је он.
Говорећи од односима Русије и САД, Виткоф је приметио да су оне од кључног значаја за Вашингтон.
„Они утичу на све остало: Кину, Иран, Блиски исток“, оценио је Виткоф.
Према његовим речима, споразум Москве и Вашингтона о смањењу нуклеарних арсенала био би од користи целом свету. За саме Сједињене Америчке Државе то би значило прерасподелу војног буџета на ствари „које су важније од ратова“.
О нормалнизацији односа са Москвом
Како је навео, нормализација односа између САД и Русије требало би да се тиче могућности одржавања преговора, што се није догодило под администрацијом претходног америчког председника Џозефа Бајдена, док су сада лидери две земље одржали два конструктивна и позитивна контакта који ће довести до позитивних резултата.
„Нормализација се односи на одржавање правих преговора. Председник Бајден, као што је председник Путин рекао, није разговарао са њим 3,5 године. То је погрешан начин вођења политике“, истакао је Виткоф и додао да је „неприхватљиво да два светска лидера не говоре 3,5 године“.
За разлику од тога, контакти Трампа и Путина су били „веома позитивни и конструктивни“.
Он је додао да је Трамп наложио члановима своје администрације, укључујући руководство ЦИА, Пентагона, Стејт департмента и других агенција, да се ангажују у раду са Москвом.
„Сви су укључени у овај процес. То је заиста невероватно видети. Мислим да ће се људи обрадовати и да ћете видети позитивне резултате у најскорије време“, рекао је Виткоф.
Током контаката између представника Русије и Сједињених Америчких Држава, „остварен је невероватан напредак“, оценио је Трампов специјални изасланик.
Он је нагласио да су споразум о моменталном прекиду напада на инфраструктурне објекте, и „мораторијум на Црном мору“ – значајни успеси који представљају прекретницу.
„Овде смо на правом путу, мислим да ћете чути позитивне ствари док се разговори буду настављали“, закључио је он.
Путин и Трамп разговарали су телефоном 18. марта. Како је саопштила прес-служба Кремља, током разговора лидери две земље разговарали су о решавању украјинског војног сукоба и изразили обострани интерес за нормализацију односа у светлу њихове посебне одговорности за осигуравање безбедности и стабилности у свету. Путин је подржао Трампов предлог да се стране у сукобу у Украјини међусобно уздрже 30 дана од напада на објекте енергетске инфраструктуре и дао наређење руској војсци да то спроведе. Зеленски је такође изјавио да подржава одбијање удара на енергетски сектор.
Погледајте и: