Примена 3Д штампе у компликованим хируршким захватима и на Институту Дедиње
© Sputnik / Лола ЂорђевићИнститут Дедиње

© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Радионица о иновацијама у медицини са фокусом на медицинску 3Д штампу и виртуелну стварност организована је данас у Институту Дедиње, а предавачи су истакли да захваљујући овој иновативној технологији лекари имају комплетну слику анатомије, кардио-васкуларног система и органа пацијента, што омогућава лакше планирање оперативног поступка.
На радионици су приказани конкретни случајеви у којима су 3Д штампа и виртуелна стварност помогле у решавању комплексних кардиохируршких и васкуларних хируршких интервенција, попут трансплантације срца, комплексне операције лица и решавања проблема са аортом.
Скуп је организован како би се представили резултати сарадње постигнуте између Кливленд клинке из Охаја и Института "Дедиње", а поводом посете делегације Светске банке и гостију са те америчке клинике.
Доцент др Горан Лончар, виши научни сарадник одговоран за научно-истраживачки рад и рад Центра за магнетну резонанцу срца пожелео је добродошлицу својим колегама из Кливленд клинике из Америке, напомињући да је та клиника најбоља кардио-васкуларна клиника са више од сто година искуства.
"Раст и специфичност и успех дате клинике управо је базиран на иновацијама и патентима које ми покушавамо да утемељимо у нашој кући уз подршку Сеиџ јединице. наше државе и уз подршку Светске банке. И с тим у вези ми имамо консултанта који је први човек Иновационог центра Кливленд клинике, господин Карл Вестер, који ће представити оно што се ради на Кливленд клиници, који ће представити шта смо ми заједнички урадили у сарадњи са њим, оно што је урадило 'Дедиње' као наша најважнија кардиоваскуларна институција и Кливленд клиника", рекао је Лончар.
Примена 3Д штампе
Напоменуо је да је међу гостима и кардиоторакалрни хирург који је први урадио феталну операцију срца и који редовно у свом раду користи управо 3Д принтинг моделе како би планирао комплексне интервенције.
Истакао је да је Институт Дедиње почео да користи штампање сложених клиничких ситуација на бази слика, добијених било ЦТ прегледом, било магнетском резонанцијом срца.
"Наши хирурзи користе дате моделе за боље планирање комплексних операција, а убрзо ћемо бити у могућности да практично комплексне интервенције, осим ендоваскуларне интервенције, урадимо на васкуларном симулатору, дакле на моделима пре уласка и конкретног рада на комплексним болесницима", нагласио је Лончар.
Додао је да је лекарима требало времена да схвате колико је важна комерцијална употребна вредност 3Д принтинг лабораторије.
"У нашем Центру имамо врхунске 3Д принтере. И управо се ради један пројекат са иновативним потенцијалом, такозвани УТРЛ пројекат, на бази ког ћемо имати и комерцијалну вредност целог овог процеса рада који траје дуже од две године", најавио је доктор.
Лончар је истакао да је циљ иновативних решења у медицини управо да пацијенту пружи виши и бољи ниво услуге и лечење.
"Ви кад принтате одређени модел, рецимо анеуризме абдоминалне аорте, ви добијате идентичну слику као што је практично сам проблем. Значи, нити је умањена, нити је смањена. Тако да ви добијате саму аорту, саме гране, тачно знате где треба поставити оптималну клему, значи како треба радити ресекцију, значи у смислу веродостојности одштампаног нема одступања у односу на праву ситуацију како налазите када уђете у решавање датог проблема", појашњава Лончар.
Предавач на радионици био је Карл Вест из Кливленд клинике, који је представио употребу 3Д принта у пракси.
Он је изразио задовољство због сарадње са тимом са Института Дедиње, као и због тога што Ииститут већ користи опрему за 3Д штампу.
"Рецимо да неко има проблем са аортом моц́и ћемо да 3Д штампамо тачну реплику пацијентове анатомије да би је лекари погледали. То ће помоћи у планирању операција и такође ће нам помоћи у едукацији пацијента о томе шта је проблем. Дакле, штампач је овде, сва технологија је овде. А оно што сада радимо је да унапређујемо овај програм тако да му лекари имају приступ", рекао је Вест.
Институт "Дедиње" је први у региону који поседује опрему за 3Д штампу, укључујући три најсавременија медицинска 3Д штампача који омогућавају израду модела за симулацију и приказивање комплексних медицинских случајева, као и планирање хируршких интервенција.
Погледајте и: