00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
16:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:30
28 мин
ВЕСТИ
Преминуо поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања
13:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Боде, боде Јеж
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Немања Васиљевић: Имаћемо већи буџет и јачи тим следеће године
17:00
60 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Сва искушења православља – на мети пре свега Срби и Руси
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Мацут представио програм: Србија уморна од подела и блокада — слога ће се градити дијалогом

© Sputnik / Лола ЂорђевићМандатар Ђуро Мацут током представљања програма у Скупштини
Мандатар Ђуро Мацут током представљања програма у Скупштини - Sputnik Србија, 1920, 15.04.2025
Пратите нас
Кандидат за председника Владе Србије Ђуро Мацут данас је у Скупштини Србије, представљајући програм будуће владе, започео говор речима Милоша Обреновића и поручио да је најважнија дужност носилаца власти, али и свих грађана, да се служи отаџбини и да заједнички и уједињени дођемо до циља општег добра и напретка нашег народа.
Истакао је да све што тај дом треба да ради и све што треба да раде људи који се налазе у том дому јесте дужност да се служи отаџбини.
"Та дужност погађа све људе, највише оне који су на најистакнутијим државним функцијама, али и сваког нашег грађанина, био он земљорадник, студент, професор, службеник, војник, судија или било која друга професија. Ако тај осећај имамо сви, и ако је интерес опстанка наше државе изнад свих других интереса, онда ћемо срећно извршити све своје обавезе и предати Србију бољу и уређенију будућим генерацијама", истакао је Мацут.
Нагласио је да је основно питање које окупља све у парламенту и које их увек мора окупљати јесте дужност према отаџбини.
"Народе српски, љубазна браћо моја, сад ми се, браћо, чини да сам дужност своју точну и совјесну испунио с пожртвовањем живота мог и здравља мог. Испунио сам је као човек, као син отечества, као љубитељ рода и као правитељ ваш. Совјест моја сведочи ми да сам све што сам знао и што је од мене зависило употребио на корист не само моју и моје фамилије, него и на корист свију вас и све остале браће наше. Да ми је свагда ваша корист од моје користи не само нераздвојива била, него да сам свагда вашу корист моју препочитавао, то сведоче дела моја, сведочиће и они са којима сам радио да вас до ове тачке доведем", рекао је Мацут.
Он је тако започео своје обраћање и затим се обратио присутнима у парламенту.

Позив на хитан дијалог о решењима за наставак универзитетског рада у Србији

Мацут је позвао на хитан дијалог све чиниоце у високом школству, укључујући и све ректоре, проректоре, декане и све студенте, како би се кроз дијалог пронашла прихватљива решења и омогућио наставак универзитетског рада у Србији.
"Ово стање, какво сада имамо, директна је претња по опстанак наших универзитета и то стање мора да се прекине. Ово је мој лични став и тражим вашу подршку, да то буде од данас став државе, да институције система функционишу и да нико не сме да узурпира права других, зарад политичких или било којих других интереса", рекао је Мацут представљајући експозе током друге посебне седнице Нардоне скупштине.
Како је навео, функционисање универзитета треба да буде у складу са потребама савременог друштва и на корист широј друштвеној заједници, додајући да ће држава да омогућу једнака права свима.
Поручио је да је Србија уморна од подела и од блокада и да ће као вредност бити изграђена слога и то дијалогом, толеранцијом, радом и изградњом система вредности коју сви грађани морају делити са озбиљношћу и одлучношћу.

"Нико нема и не сме имати више права од другог и то је једина мера вредности. Институције система морају да функционишу у пуном капацитету и то је наш основни задатак", казао је Мацут.

Он је истакао и да се мора реформисати образовање у Србији и да је то првенствено неопходно због тога што су кључни чиниоци образовања ученици и студенти.

Предлог да се високо образовање издвоји из Министарства просвете

Мандатар је навео да ће, уколико буде изабран за председника Владе, предложити да се у оквиру измена Закона о министарствима високо образовање издвоји из Министарства просвете припоји Министарству науке и технолошког развоја.
Говорећи о препознавању и подршци талентованим ученицима рекао је да стручно упуство за препознавање, подршку и праћење ученика са изузетним способностима, које представља основу за системски и свеобухватни приступ препознавању и усмеравању талентованих ученика и платформа такмичари генерације, представљају прве кораке ка том циљу.
"Поред тога, покренућемо развој тестова за препознавање склоности и способности код ученика, што ће обезбедити равноправне шансе да свако дете у Србији буде препознато и подржано у развоју својих талента. Ови тестови ће омогућити рано уочавање талента и обезбедити пружање адекватне подршке, а посебно су драгоцени у периодима транзице у пети разред или преласка у средњу школу", рекао је Мацут.
Нагласио је да је циљ да се спречи осипање талентованих ученика, нарочито приликом ових промена, што се тренутно догађа услед недостатка систематског праћења.
"Коришћењем наведеног система пратићемо целокупни пут талентованих ученика од препознавања способности кроз индивидуализоване образовне програме до резултата на такмичењима и првих корака у професионалном животу. Оваквим свеобухотним праћењем, које подразумева хармонизован приступ бризи о талентима на свим нивојима образовања, опремићемо се да благовремено уведемо потребне реформе и подршку која ће им бити неопходна да достигну своје потенцијале", рекао је мандатар.

Континуирани раст плата и реформе у просвети приоритет нове владе

Мацут је рекао да ће се наставити тренд раста плата наставничког кадра како би се обезбедило да њихова почетна плата буде бар једнака просечној плати на републичком нивоу и поручио да је непходна коренита реформа наставног плана и програма, како би се обезбедило образовање које одговара савременим потребама тржишта рада.
"Континуирани раст плата у просвети је основни приоритет и то је најважнији аспект привлачења квалитетних људи у наставнички позив. У 2025. години плате су повећане 11 одсто од јануара и још пет одсто од марта. Почетна плата наставника сада износи 101.000 динара, а учитеља и разредног старешине 108.000 динара. Од 1. октобра ове године следи повећање од додатних пет одсто, што ће чинити раст плата у просвети од 22 одсто за само 10 месеци. Након повећања плата у октобру, почетна плата наставника ће бити већа од 106.000 динара, а учитеља и разредног старешине 113.000 динара", рекао је Мацут.

Један од највећих изазова нове владе биће одбрана КиМ и очување у саставу Србије

Мацут je поручио да ће један од највећих изазова нове владе бити одбрана нашег суверенитета и територијалног интегритета на КиМ, као и да је важно да се у политичкој и друштвеној сцени сложимо у јединственој одбрани КиМ.
Нагласио је да нећемо одустати од посебних мера које су уведене како би сви наши грађани у јужној покрајини редовно примали плате и пензије и остваривали своја права, нарочито на образовање, социјалну помоћ и здравствену заштиту.
"Очување наше јужне покрајине у саставу Србије јесте наша уставна обавеза, али и наш завет, од кога ни једна влада неће и не сме одступити. Спонзори лажне државе Косова обилато користе ране које су нанете нашој земљи током претходних месеци, да дају нови замах промовисању једностраних агенди привремених институција самоуправе у Приштини", истакао је Мацут представљајући програм нове владе.
Како је рекао, од изузетне је важности да се сложимо и у јединственој одбрани Косова и Метохије и да то буде онај најмањи заједнички садржилац око којег морамо да се сложимо на политичкој и друштвеној сцени.

"Стратешки циљ да Србија постане лидер дигиталне економије"

Мацут је нагласио да је стратешки циљ да Србија постане лидер дигиталне економије.
"Дигитална трансформација је друштвена промена. Развој науке је основ за брз напредак Србије. Србија мора подржавати иновације", навео је мандатар.
Ђуро Мацут је додао да је развојем електронске управе олакшан живот грађана, а да се сада ради на дигитализацији здравства.
"Сви информациони системи у здравству биће смештени у Дата центру. Радићемо на развоју Био 4 кампуса, ради се на проширењу Дата центра у Крагујевцу", истакао је Мацут.

"Настављамо реформу правосуђа, у Србији ће се закони доносити, али и спроводити"

Ђуро Мацут најавио је да ће у наредном периоду бити настављено спровођење свеобухватне реформе правосудног система засновану на уставном поретку, европским вредностима и потребама нашег друштва.
"Право и правда нису само темељи нашег правног поретка. Они су темељи поверења грађана у државу. Зато ћемо у наредном периоду наставити свеобухватну реформу правосудног система", рекао је Мацут.
Мацут је истакао да Србија мора бити земља у којој се закони не само доносе, већ се доследно и спроводе. Како је навео, уз темељно сагледавање недостатка у пракси и потребу усклађивања са прописима ЕУ, биће донете измене кључних закона из области кривичног законодавства.
Скупштина Србије - Sputnik Србија, 1920, 14.04.2025
СРБИЈА
Спутњик сазнаје: Ово је предлог за састав нове Владе
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала