Иран и Сједињене Америчке Државе су близу одобравања прелазног споразума за решавање сукоба, који ће бити спроведен у четири фазе, објавила је телевизија Ал Хадат, позивајући се на изворе.
Према њиховим информацијама, прелазак из једне у другу фазу у спровођењу привременог споразума између Вашингтона и Техерана догодиће се након „испуњења обавеза“ предвиђених у свакој фази.
Прва фаза обухвата „консолидацију постојећег примирја“, „спречавање било какве ескалације или отварања нових фронтова у региону“ и уздржавање од директних војних акција.
Друга се фокусира на поморску безбедност и Ормуски мореуз, предвиђајући укидање поморске блокаде и мере за обезбеђивање безбедности морских путева и енергетских цевовода.
Трећа, према изворима, предвиђа ограничено ублажавање санкција и делимично одмрзавање иранске имовине у иностранству и обезбеђивање олакшица везаних за извоз и трговину нафтом. Извори су потврдили да иранска страна сматра ову фазу „демонстрацијом озбиљности било каквог споразума“ и очекује постизање брзог економског продора.
У завршној, четвртој и најсложенијој фази, стране планирају да разговарају о иранском нуклеарном досијеу, укључујући нивое обогаћивања уранијума и међународне механизме за безбедност и праћење. Извори наводе да би ова фаза могла да захтева месеце додатних преговора због сложености питања и постојећих неслагања око њих.