https://sputnikportal.rs/20260622/istorijski-govor-molotova-1941-godine-porobili-su-i-srbe-ali-pobedicemo-1200580606.html
Историјски говор Молотова 1941. године: Поробили су и Србе, али победићемо!
Историјски говор Молотова 1941. године: Поробили су и Србе, али победићемо!
Sputnik Србија
Пре тачно 85 година, 22. јуна 1941, нацистичка Немачка је без објаве рата напала Совјетски Савез. Почетак Великог отаџбинског рата обележило је радио-обраћање... 22.06.2026, Sputnik Србија
2026-06-22T12:25+0200
2026-06-22T12:25+0200
2026-06-22T12:49+0200
русија
русија
русија – политика
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/0c/05/1164639826_0:293:2815:1876_1920x0_80_0_0_8a643fad651952b6435737a4a3971a02.jpg
Историјски говор народног комесара за спољне послове СССР-а Вјачеслава Молотова на радију 22. јун 1941. године:Грађани и грађанке Совјетског Савеза! Совјетска влада и њен руководилац, друг Стаљин, наложили су ми да вам се обратим:Данас, у 4 часа ујутру, без икаквих претходних захтева према Совјетском Савезу и без објаве рата, немачке трупе су напале нашу земљу, напале наше границе на више места и бомбардовале из својих авиона наше градове – Житомир, Кијев, Севастопољ, Каунас и друге. При томе је погинуло и рањено више од двеста људи. Напади непријатељске авијације и артиљеријско гранатирање изведени су и са територије Румуније и Финске.Овај нечувени напад на нашу земљу представља издају без преседана у историји цивилизованих народа. Напад је извршен упркос томе што су СССР и Немачка имали потписан споразум о ненападању и што је Совјетска влада савесно испуњавала све његове одредбе.Напад је извршен иако немачка влада током читавог периода важења тог споразума није могла да изнесе ниједну примедбу Совјетском Савезу у вези са његовим спровођењем.Пуна и искључива одговорност за овај разбојнички напад на Совјетски Савез пада на фашистичке издајнике Немачке.Након што је напад већ био извршен, немачки амбасадор у Москви Фридрих Вернер фон дер Шуленбург у 5 часова и 30 минута ујутру уручио ми је, као народном комесару за спољне послове, саопштење у име своје владе да је немачка влада одлучила да започне рат против СССР-а због наводног концентрисања јединица Црвене армије уз источну немачку границу.У одговору сам, у име совјетске владе, изјавио да до последњег тренутка немачка влада није упутила никакве примедбе совјетској влади, да је Немачка напала СССР упркос мирољубивом ставу Совјетског Савеза и да је самим тим фашистичка Немачка страна која је извршила агресију.По налогу Владе Совјетског Савеза морам да изјавим да ни на једном месту наше трупе и наша авијација нису нарушиле границу. Због тога је јутрошња тврдња румунског радија да је совјетска авијација наводно бомбардовала румунске аеродроме потпуна лаж и провокација.Иста таква лаж и провокација је и данашња Хитлерова декларација, којом покушава накнадно да створи основ за оптужбе против Совјетског Савеза због наводног непоштовања совјетско-немачког пакта.Сада, када је напад на Совјетски Савез већ извршен, Совјетска влада издала је наређење нашим трупама да одбију разбојнички напад и протерају немачке снаге са територије наше отаџбине.Овај рат нам није наметнуо немачки народ, нити немачки радници, сељаци и интелигенција, чије патње добро разумемо, већ клика крволочних фашистичких издајника Немачке, која је поробила Французе, Чехе, Пољаке, Србе, Норвежане, Белгијанце, Данце, Холанђане, Грке и друге народе.Влада Совјетског Савеза изражава непоколебљиво уверење да ће наша храбра армија и морнарица, као и смели соколови совјетске авијације, часно испунити своју дужност према отаџбини и совјетском народу и нанети разоран ударац агресору.Није први пут да се наш народ суочава са надменим освајачем. Својевремено је на Наполеонов поход на Русију наш народ одговорио Отаџбинским ратом, а Наполеон је претрпео пораз и доживео слом. Исто ће се догодити и са надменим Хитлером, који је покренуо нови поход против наше земље. Црвена армија и читав наш народ поново ће повести победоносни отаџбински рат за домовину, част и слободу.Влада Совјетског Савеза чврсто верује да ће целокупно становништво наше земље, сви радници, сељаци и интелигенција, мушкарци и жене, савесно приступити својим обавезама и свом раду. Наш народ сада мора бити уједињен и сложан као никада до сада. Свако од нас мора од себе и других захтевати дисциплину, организованост и пожртвованост достојну истинског патриоте, како би биле обезбеђене све потребе Црвене армије, морнарице и авијације и како би била осигурана победа над непријатељем.Влада позива вас, грађане и грађанке Совјетског Савеза, да још чвршће збијете своје редове око наше славне бољшевичке партије, око Совјетске владе и око нашег великог вође, друга Стаљина.Наша борба је праведна. Непријатељ ће бити поражен. Победићемо!
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/0c/05/1164639826_86:0:2815:2047_1920x0_80_0_0_6ad472ccf68703b1fa5a2a36fd5b5403.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
русија, русија – политика
русија, русија – политика
Историјски говор Молотова 1941. године: Поробили су и Србе, али победићемо!
12:25 22.06.2026 (Освежено: 12:49 22.06.2026) Пре тачно 85 година, 22. јуна 1941, нацистичка Немачка је без објаве рата напала Совјетски Савез. Почетак Великог отаџбинског рата обележило је радио-обраћање Вјачеслава Молотова, у којем су први пут изговорене речи које су постале симбол отпора: „Наша борба је праведна. Непријатељ ће бити поражен. Победићемо“.
Историјски говор народног комесара за спољне послове СССР-а Вјачеслава Молотова на радију 22. јун 1941. године:
Грађани и грађанке Совјетског Савеза! Совјетска влада и њен руководилац, друг Стаљин, наложили су ми да вам се обратим:
Данас, у 4 часа ујутру, без икаквих претходних захтева према Совјетском Савезу и без објаве рата, немачке трупе су напале нашу земљу, напале наше границе на више места и бомбардовале из својих авиона наше градове – Житомир, Кијев, Севастопољ, Каунас и друге. При томе је погинуло и рањено више од двеста људи. Напади непријатељске авијације и артиљеријско гранатирање изведени су и са територије Румуније и Финске.
Овај нечувени напад на нашу земљу представља издају без преседана у историји цивилизованих народа. Напад је извршен упркос томе што су СССР и Немачка имали потписан споразум о ненападању и што је Совјетска влада савесно испуњавала све његове одредбе.
Напад је извршен иако немачка влада током читавог периода важења тог споразума није могла да изнесе ниједну примедбу Совјетском Савезу у вези са његовим спровођењем.
Пуна и искључива одговорност за овај разбојнички напад на Совјетски Савез пада на фашистичке издајнике Немачке.
Након што је напад већ био извршен, немачки амбасадор у Москви Фридрих Вернер фон дер Шуленбург у 5 часова и 30 минута ујутру уручио ми је, као народном комесару за спољне послове, саопштење у име своје владе да је немачка влада одлучила да започне рат против СССР-а због наводног концентрисања јединица Црвене армије уз источну немачку границу.
У одговору сам, у име совјетске владе, изјавио да до последњег тренутка немачка влада није упутила никакве примедбе совјетској влади, да је Немачка напала СССР упркос мирољубивом ставу Совјетског Савеза и да је самим тим фашистичка Немачка страна која је извршила агресију.
По налогу Владе Совјетског Савеза морам да изјавим да ни на једном месту наше трупе и наша авијација нису нарушиле границу. Због тога је јутрошња тврдња румунског радија да је совјетска авијација наводно бомбардовала румунске аеродроме потпуна лаж и провокација.
Иста таква лаж и провокација је и данашња Хитлерова декларација, којом покушава накнадно да створи основ за оптужбе против Совјетског Савеза због наводног непоштовања совјетско-немачког пакта.
Сада, када је напад на Совјетски Савез већ извршен, Совјетска влада издала је наређење нашим трупама да одбију разбојнички напад и протерају немачке снаге са територије наше отаџбине.
Овај рат нам није наметнуо немачки народ, нити немачки радници, сељаци и интелигенција, чије патње добро разумемо, већ клика крволочних фашистичких издајника Немачке, која је поробила Французе, Чехе, Пољаке, Србе, Норвежане, Белгијанце, Данце, Холанђане, Грке и друге народе.
Влада Совјетског Савеза изражава непоколебљиво уверење да ће наша храбра армија и морнарица, као и смели соколови совјетске авијације, часно испунити своју дужност према отаџбини и совјетском народу и нанети разоран ударац агресору.
Није први пут да се наш народ суочава са надменим освајачем. Својевремено је на Наполеонов поход на Русију наш народ одговорио Отаџбинским ратом, а Наполеон је претрпео пораз и доживео слом. Исто ће се догодити и са надменим Хитлером, који је покренуо нови поход против наше земље. Црвена армија и читав наш народ поново ће повести победоносни отаџбински рат за домовину, част и слободу.
Влада Совјетског Савеза чврсто верује да ће целокупно становништво наше земље, сви радници, сељаци и интелигенција, мушкарци и жене, савесно приступити својим обавезама и свом раду. Наш народ сада мора бити уједињен и сложан као никада до сада. Свако од нас мора од себе и других захтевати дисциплину, организованост и пожртвованост достојну истинског патриоте, како би биле обезбеђене све потребе Црвене армије, морнарице и авијације и како би била осигурана победа над непријатељем.
Влада позива вас, грађане и грађанке Совјетског Савеза, да још чвршће збијете своје редове око наше славне бољшевичке партије, око Совјетске владе и око нашег великог вође, друга Стаљина.
Наша борба је праведна. Непријатељ ће бити поражен. Победићемо!