00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Мундијалска грозница
16:00
30 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
Мати Злата Пантелић: Све сам те срцем схватио
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Да ли је Европски суд имун на ЕУ коју је тужила швајцарска компанија „Северни ток 2“

Да ли је Европски суд имун на ЕУ коју је тужила швајцарска компанија „Северни ток 2“
Пратите нас
О судбини гасовода „Северни ток 2“ од почетка тог пројекта, који је требало да допреми руски гас западној Европи, па до завршетка, одлучивала је висока политика. Уз много опструкција, ипак је завршен крајем 2021. године, да би годину дана касније разорном саботажом био онеспособљен за рад. Шта четири године касније значи тужба швајцарске компаније?
„Службени гласник ЕУ“ је ових дана објавио да је оператер гасовода „Северни ток 2“, швајцарска компанија „Норд Стрим 2 АГ“, крајем априла поднела тужбу Европском суду правде против Европског парламента и Савета ЕУ. Тражи поништење уредбе ЕУ која обавезује на постепено укидање увоза руског гаса, или макар оних одредби уредбе које се на то односе.
Компанија тврди да је уредба фактички лишава могућности да користи свој цевовод у комерцијалне сврхе. Ово представља де факто експропријацију без икакве надокнаде, тврди оператер гасовода „Северни ток 2“. Тврди такође да је Европска унија усвојила уредбу на погрешној правној основи користећи уобичајену законодавну процедуру, како би заобишла захтеве који се примењују приликом увођења санкција, иако ова мера то заправо јесте.
Тужбу са захтевом за укидање ове уредбе поднела је и Словачка са сличним образложењима. Какви су домети ових тужби, може ли Европски суд правде остати имун на евентуалне притиске Брисела?
Зашто швајцарска компанија тек после четири године од хаварије на „Северном току 2“ подноси тужбу јер је онемогућена да комерцијално послује, што је практично била и све ове године? На шта то указује, да ли рачуна да су геополитичке околности сада повољније за такву акцију?
Крије ли се иза свега правнички маневар, јер је швајцарски суд компанији „Норд стрим 2 АГ“ више пута до сада одлагао банкрот, односно продужавао реструктурирање дуга . Компанија је поднела захтев за банкрот још 1. марта 2022, неколико дана пошто је тадашњи немачки канцелар Олаф Шолц суспендовао сертификацију гасовода „Северни ток 2“.
О томе у емисији „Енергија Спутњика“ разговарају новинарка Мира Канкараш Тркља и адвокат и консултант Бранко Павловић.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала