00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Горана Радовановић - „Инжењерка године“ у Србији
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Дан кад су немачки нацисти кренули у поход на исток – ко је извукао поуке, а ко није
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

После преговора у Швајцарској, Иран поручује: Ормуски мореуз се никада неће вратити у стање пре рата

© AP Photo / Ebrahim NorooziЧовек показује на Ормуски мореуз
Човек показује на Ормуски мореуз  - Sputnik Србија, 1920, 23.06.2026
Пратите нас
Председник иранског парламента и шеф иранског преговарачког тима Мохамед Багер Калибаф изјавио је данас да се Ормуски мореуз никада нећ вратити у стање пре рата и да ће њиме управљати Исламска Република Иран у складу са међународним правом.
Говорећи током повратка са преговора у Швајцарској, Калибаф, је рекао да је недавни споразум између Ирана и Сједињених Америчких Држава фундаментално променио ситуацију на овом стратешком пловном путу, преноси иранска државна телевизија Прес ТВ.
"Сви треба да знају да се управљање Ормуским мореузом никада неће вратити на стање пре рата. Наравно, међународни прописи ће се поштовати, али Иран ће управљати Ормуским мореузом. Морамо остати уједињени под вођством ајатолаха Сеједа Моџтабе Хамнеија и признати да су његова реч и директиве коначне", рекао је Калибаф у интервјуу за иранске медије.

Преговори допринели прекиду сукоба у Либану, Израел се противи

Калибаф је рекао да су преговори Ирана и Сједињених Америчких Држава у Швајцарској довели до прекида сукоба у Либану и успостављања механизама за очување примирја, оценивши да се Израел снажно противи дипломатском процесу јер га сматра претњом својим интересима.
"Израелци се снажно противе преговорима јер у њима виде свој крај", рекао је Калибаф.
Калибаф је рекао да је у оквиру договора постигнутог у Швајцарској формиран посебан координациони центар за Либан, чији је задатак да прати евентуална кршења примирја и решава спорове у вези са његовом применом, преноси Ал Џазира.
Према његовим речима, кроз разговоре би требало да буде остварена "национална сувереност Либана над целокупном својом територијом".
Он је додао да Техеран до постизања тог циља неће одустати од притиска на Сједињене Америчке Државе.
Према његовим речима, договорено је и оснивање координационог тела које би омогућило повратак расељених становника у њихове домове и повлачење израелских снага из Либана.
Он је навео да су успостављени и механизми за редовне консултације са потпредседником САД Џеј Ди Венсом ради праћења спровођења Меморандума о разумевању и решавања евентуалних несугласица.
Калибаф је рекао да су Иран и САД у Швајцарској постигли заједничко разумевање и усагласили механизме за заштиту суверенитета и територијалног интегритета Либана.
"Иран и Сједињене Америчке Државе морали су да гарантују безбедност и територијални интегритет Либана, а то је остварено захваљујући нашем чврстом ставу током преговора у Швајцарској", рекао је Калибаф.
Он је додао да је постигнут договор о успостављању посебног комуникационог центра за решавање евентуалних проблема или инцидената повезаних са Ормуским мореузом.
Говорећи о економским питањима, Калибаф је навео да су санкције на продају иранске нафте и петрохемијских производа привремено ублажене до постизања коначног споразума, као и да је договорено ослобађање замрзнуте иранске имовине у вредности од око 10,4 милијарде евра.
Председник иранског парламента оценио је да су дипломатски и војни напори комплементарни, а не супротстављени.
"Без обзира на војне успехе које остваримо, њихове резултате можемо трајно да сачувамо само уколико буду потврђени политички и правно. Напори и жртве на терену не доносе резултате без дипломатије", рекао је Калибаф.
Истовремено је нагласио да Техеран и даље нема поверења у Сједињене Америчке Државе.
"Нисмо веровали САД раније, не верујемо им ни сада и мудро је да тако остане и убудуће", поручио је Калибаф.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала