https://sputnikportal.rs/20260623/posle-sedam-godina-srpska-delegacija-ponovo-u-minsku---unapredjenje-odnosa-srbije-i-belorusije-1200614610.html
Унапређење односа Србије и Белорусије: После седам година српска делегација поново у Минску
Унапређење односа Србије и Белорусије: После седам година српска делегација поново у Минску
Sputnik Србија
Тринаесто заседање Међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу, које је завршено потписивањем Протокола о договореним активностима... 23.06.2026, Sputnik Србија
2026-06-23T12:34+0200
2026-06-23T12:34+0200
2026-06-23T12:39+0200
србија
србија – политика
србија
белорусија
ненад поповић
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/06/17/1200615126_537:964:2463:2048_1920x0_80_0_0_2252846c425acf23e5b21cb975faa564.jpg
Белоруску делегацију предводио је министар за антимонополско регулисање и трговину и председник белоруског дела Комисије Артур Карпович.Након пленарне седнице, министри Поповић и Карпович, потписали су Протокол о договореним активностима, саопштено је из кабинета министра Поповића.Том приликом потписани су и меморандуми о сарадњи у области привлачења инвестиција и о разумевању у области стандардизације, који представљају значајан подстицај даљем јачању институционалних и привредних веза две пријатељске земље.Током заседања анализирано је тренутно стање билатералне сарадње и размењена су мишљења о могућностима њеног даљег унапређења у областима од заједничког интереса.Посебна пажња посвећена је анализи досадашњих резултата и дефинисању конкретних активности усмерених ка интензивирању сарадње у наредном периоду.Разматрана су питања сарадње у областима трговине, привреде и инвестиција, пољопривреде, шумарства и водопривреде, индустрије, грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, заштите животне средине, науке, технолошког развоја и иновација, просвете, здравства, туризма, културе, спорта и геологије, као и сарадње између привредних комора и других пословних институција двеју земаља.Поповић је истакао током заседања да је након седам година, српска делегација поново у Минску, где се разговара о унапређењу свеукупних односа између Републике Србије и Републике Белорусије.Он је нагласио да билатералне односе наше две земље карактеришу узајамно поштовање, разумевање и обострана подршка.„Република Белорусија пружа чврсту и доследну подршку територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије, нарочито по питању наше јужне покрајине Косова и Метохије, на чему смо искрено захвални. Такође, Белорусија је гласала против усвајања Резолуције о Сребреници у мају 2024. године. Истинско пријатељство између белоруског и српског народа чини да се овде увек осећамо као код куће. Наше две земље везују блиски и братски односи који трају деценијама, а белоруски народ је био уз нас у најтежим тренуцима наше историје“, рекао је Поповић.Он је нагласио и да српски народ памти храбар и племенит гест председника Александра Лукашенка, који је у најтежим тренуцима НАТО агресије био једини шеф државе који је лично посетио Београд и пружио подршку и хуманитарну помоћ нашој земљи.„Ове године обележавамо и 85 година од почетка Другог светског рата. Братски народи - Срби, Белоруси и Руси - увек су били на правој страни историје, храбро и несебично се борећи против нацистичке Немачке и њених савезника и подносећи највеће жртве за слободу. Заједно са савезницима, Русија, Белорусија и Србија ослободиле су целу Европу у Другом светском рату“, рекао је Поповић.Како је истакао, данас имамо изузетне односе између председника Александра Вучића и председника Александра Лукашенка, као и између наших држава и народа.Нагласио је да је наш циљ да кроз конкретне пројекте и нове иницијативе додатно повежемо привреде Србије и Белорусије и у пуној мери искористимо потенцијале које наше две земље поседују.„Наша је заједничка обавеза да сачувамо и даље учвршћујемо братске и пријатељске везе српског и белоруског народа, на добробит садашњих и будућих генерација. Редовна заседања Међувладине српско-белоруске комисије имају велики значај и представљају важан механизам за покретање нових иницијатива и даље продубљивање сарадње, стабилности и економског просперитета наших земаља. Живела Србија! Живела Белорусија!“, поручио је Поповић.Погледајте и:
https://sputnikportal.rs/20260622/popovic-u-minsku-pojedini-narodi-u-evropi-nastoje-da-izvrse-reviziju-istorije-1200594101.html
србија
белорусија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/06/17/1200615126_842:946:2311:2048_1920x0_80_0_0_af779e45f3a2dbc14d1862ae9180254c.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија – политика, србија, белорусија, ненад поповић
србија – политика, србија, белорусија, ненад поповић
Унапређење односа Србије и Белорусије: После седам година српска делегација поново у Минску
12:34 23.06.2026 (Освежено: 12:39 23.06.2026) Тринаесто заседање Међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу, које је завршено потписивањем Протокола о договореним активностима, одржано је у Минску, а српску делегацију предводио је министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић.
Белоруску делегацију предводио је министар за антимонополско регулисање и трговину и председник белоруског дела Комисије Артур Карпович.
Након пленарне седнице, министри Поповић и Карпович, потписали су Протокол о договореним активностима, саопштено је из кабинета министра Поповића.
Том приликом потписани су и меморандуми о сарадњи у области привлачења инвестиција и о разумевању у области стандардизације, који представљају значајан подстицај даљем јачању институционалних и привредних веза две пријатељске земље.
Током заседања анализирано је тренутно стање билатералне сарадње и размењена су мишљења о могућностима њеног даљег унапређења у областима од заједничког интереса.
Посебна пажња посвећена је анализи досадашњих резултата и дефинисању конкретних активности усмерених ка интензивирању сарадње у наредном периоду.
Разматрана су питања сарадње у областима трговине, привреде и инвестиција, пољопривреде, шумарства и водопривреде, индустрије, грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, заштите животне средине, науке, технолошког развоја и иновација, просвете, здравства, туризма, културе, спорта и геологије, као и сарадње између привредних комора и других пословних институција двеју земаља.
Поповић је истакао током заседања да је након седам година, српска делегација поново у Минску, где се разговара о унапређењу свеукупних односа између Републике Србије и Републике Белорусије.
„Наши политички односи су на изузетно високом и пријатељском нивоу, међутим, економски односи још увек не прате тај ниво развоја. Наш заједнички циљ јесте да у наредних пет година значајно унапредимо економску сарадњу и повећамо укупну робну размену“, навео је Поповић.
Он је нагласио да билатералне односе наше две земље карактеришу узајамно поштовање, разумевање и обострана подршка.
„Република Белорусија пружа чврсту и доследну подршку територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије, нарочито по питању наше јужне покрајине Косова и Метохије, на чему смо искрено захвални. Такође, Белорусија је гласала против усвајања Резолуције о Сребреници у мају 2024. године. Истинско пријатељство између белоруског и српског народа чини да се овде увек осећамо као код куће. Наше две земље везују блиски и братски односи који трају деценијама, а белоруски народ је био уз нас у најтежим тренуцима наше историје“, рекао је Поповић.
Он је нагласио и да српски народ памти храбар и племенит гест председника Александра Лукашенка, који је у најтежим тренуцима НАТО агресије био једини шеф државе који је лично посетио Београд и пружио подршку и хуманитарну помоћ нашој земљи.
„Ове године обележавамо и 85 година од почетка Другог светског рата. Братски народи - Срби, Белоруси и Руси - увек су били на правој страни историје, храбро и несебично се борећи против нацистичке Немачке и њених савезника и подносећи највеће жртве за слободу. Заједно са савезницима, Русија, Белорусија и Србија ослободиле су целу Европу у Другом светском рату“, рекао је Поповић.
Како је истакао, данас имамо изузетне односе између председника Александра Вучића и председника Александра Лукашенка, као и између наших држава и народа.
„То су односи који не само да трају, већ се из године у годину продубљују и у најтежим временима додатно оснажују. Уверени смо да традиционално партнерство и висок ниво политичког поверења представљају чврст темељ за даље јачање трговинске, инвестиционе и технолошке сарадње“, рекао је Поповић.
Нагласио је да је наш циљ да кроз конкретне пројекте и нове иницијативе додатно повежемо привреде Србије и Белорусије и у пуној мери искористимо потенцијале које наше две земље поседују.
„Наша је заједничка обавеза да сачувамо и даље учвршћујемо братске и пријатељске везе српског и белоруског народа, на добробит садашњих и будућих генерација. Редовна заседања Међувладине српско-белоруске комисије имају велики значај и представљају важан механизам за покретање нових иницијатива и даље продубљивање сарадње, стабилности и економског просперитета наших земаља. Живела Србија! Живела Белорусија!“, поручио је Поповић.