00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
16:30
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Зашто се не мења став албанских странака на КиМ?
16:30
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Тајно друштво Питера Тила и први билионер на свету
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Кремљ мења правила игре
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Илон Маск више није билионер

© AP Photo / Julia Demaree NikhinsonИлон Маск
Илон Маск - Sputnik Србија, 1920, 25.06.2026
Пратите нас
Илон Маск више није билионер након наглог пада вредности акција његових компанија, пре свега „Спејс-Икса“ и „Тесле“, током глобалне распродаје на берзама у уторак, показује „Блумбергов“ Индекс милијардера.
Масково богатство сада се процењује на око 957 милијарди долара. Раније овог месеца, Маск је накратко постао билионер након што је „Спејс-Икс“ изашао на берзу у историјској иницијалној јавној понуди акција, а вредност компаније премашила два билиона долара.
Акције су 16. јуна достигле дневни максимум од 225 долара, али су до затварања тржишта у уторак пале на око 156 долара. То значи да су акције „Спејс-Икса“ изгубиле више од 30 одсто вредности у односу на недавни врхунац, наводи Бизнис инсајдер.
Током шире распродаје технолошких акција пале су и акције „Тесле“, што је додатно умањило Масково богатство. Према подацима Блумберга, Масков удео у „Спејс-Иксу“ и даље вреди око 744 милијарде долара, што представља његову највећу имовину и чини скоро 80 одсто његовог укупног богатства. Његов удео у „Тесли“ процењује се на око 158 милијарди долара.
Инвеститори су последњих недеља забринути да су компаније које се баве вештачком интелигенцијом можда прецењене, што је подстакло страхове од стварања „балона“ на тржишту вештачке интелигенције. Поједини аналитичари довели су у питање и оправданост тако високе вредности „Спејс-Икса“, јер су многи његови најамбициознији пројекти још годинама удаљени од реализације.

Губици „Спејс-Икса“ отварају нова питања

Документација поднета приликом изласка на берзу открила је да је „Спејс-Икс“ у 2025. години забележио губитак од 4,9 милијарди долара. Такође је наведено да је пословање компаније у области вештачке интелигенције имало капиталне издатке од 12,7 милијарди долара.
Иако је Маск за сада изгубио статус билионера, аналитичари истичу да би његово богатство могло поново да порасте уколико се акције „Спејс-Икса“ и „Тесле“ опораве. У исто време док је његово богатство опадало, Маск је говорио и о будућности у којој новац можда више неће бити неопходан захваљујући вештачкој интелигенцији, преноси магазин „Форчун“.

Новац би могао постати бескористан

Маск је ове ставове изнео у недавном разговору са предузетником Питером Дијамандисом. Према његовим речима, вештачка интелигенција и роботи ће једног дана производити толико добара и услуга да ће људи тешко проналазити послове које би машине још увек могле да обављају.
Маск сматра да ће напредни роботи бити способни да извршавају већину задатака које данас обављају људи. Тврди да би системи вештачке интелигенције и роботи могли да производе робу и услуге у толиком обиму да би друштво ушло у период изобиља.
Према његовом мишљењу, када добра и услуге постану изузетно доступни и обилни, њихове цене би могле наставити да падају, што би створило дефлаторно економско окружење.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала