https://sputnikportal.rs/20260626/huligani-skinuli-i-zapalili-zastavu-republike-srpske-uz-povike-alahu-ekber-1200731992.html
Хулигани скинули и запалили заставу Републике Српске уз повике „Алаху екбер“
Хулигани скинули и запалили заставу Републике Српске уз повике „Алаху екбер“
Sputnik Србија
На друштвеним мрежама појавио се видео-снимак на којем се види како група хулигана скида са јарбола и потом пали заставу Републике Српске, уз повике „Алаху... 26.06.2026, Sputnik Србија
2026-06-26T15:39+0200
2026-06-26T15:39+0200
2026-06-26T15:40+0200
регион
регион – политика
република српска (рс)
босна и херцеговина (бих)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/06/1a/1200732167_0:14:1248:716_1920x0_80_0_0_a57e405fe80fa2dd80a581c648cc40ca.jpg
Према наводима медија, застава се налазила на јарболу постављеном уз ентитетску линију између Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине, у близини Дариве.На снимку који је објавила и РТРС види се како младићи уклањају заставу, а потом је пале, што је, како наводи јавни сервис Републике Српске, изазвало бројне реакције и коментаре на друштвеним мрежама.Цвијановићева и Стевандић осудили скрнављење заставе Републике СрпскеСкрнављење симбола Републике Српске уз повике „Алаху екбер“ – то је Босна и Херцеговина која се нуди Србима, истакла је српски члан Председништва Босне и Херцеговине Жељка Цвијановић.Скрнављење заставе коментарисао је и председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, истакнувши да су „идиоти у Босни и Херцеговини навијачку еуфорију претворили у србофобију“.„Нападају на Србе чак и кад навијају за Босну и Херцеговину, отимају, скидају и пале српске заставе. Возе ратне заставе по општинама у Српској“, навео је Стевандић.Он је указао да медији у Федерацији Босне и Херцеговине то игноришу.„Немој после да буде да нисмо рекли да би то могло скупо да кошта!“, навео је Стевандић на мрежи Икс.Додик: Мржња према Србима и Републици Српској почела да се манифестује и ван вербалних оквираПредседник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик изјавио је данас да су мржња и нетрпељивост према Србима и Републици Српској, која се свакодневно пласира од стране политичара из Сарајева, почеле да се манифестују и ван вербалних оквира.„Паљење заставе Републике Српске директан је производ такве политике. Мржња се увек враћа као бумеранг“, истакао је Додик на Иксу.Он је нагласио да је застава Републике Српске легална и у складу с Уставом.Он је нагласио да подржава иницијативу премијера Републике Српске Саве Минића да се трајно забрани истицање и употреба ратнохушкачке заставе такозване Армије Босне и Херцеговине јер је она, како је навео, „понижавајућа за српски народ“.„Очекујем да ће Народна скупштина Републике Српске усвојити измене Кривичног закона којима ће се употреба нелегитимне заставе квалификовати као кривично дело“, закључио је Додик.Погледајте и:;
република српска (рс)
босна и херцеговина (бих)
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/06/1a/1200732167_51:0:1160:832_1920x0_80_0_0_5e1e08ba059e5d0c383ae40a0cb4fc4e.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
регион – политика, република српска (рс), босна и херцеговина (бих)
регион – политика, република српска (рс), босна и херцеговина (бих)
Хулигани скинули и запалили заставу Републике Српске уз повике „Алаху екбер“
15:39 26.06.2026 (Освежено: 15:40 26.06.2026) На друштвеним мрежама појавио се видео-снимак на којем се види како група хулигана скида са јарбола и потом пали заставу Републике Српске, уз повике „Алаху екбер“ и псовке.
Према наводима медија, застава се налазила на јарболу постављеном уз ентитетску линију између Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине, у близини Дариве.
На снимку који је објавила и РТРС види се како младићи уклањају заставу, а потом је пале, што је, како наводи јавни сервис Републике Српске, изазвало бројне реакције и коментаре на друштвеним мрежама.
Цвијановићева и Стевандић осудили скрнављење заставе Републике Српске
Скрнављење симбола Републике Српске уз повике „Алаху екбер“ – то је Босна и Херцеговина која се нуди Србима, истакла је српски члан Председништва Босне и Херцеговине Жељка Цвијановић.
„Ово је опасна провокација и акт болесне мржње према српском народу. Најоштрије осуђујем овај одвратни чин који је последица свакодневне сатанизације Републике Српске у политичком Сарајеву. Оваквим лудацима је охрабрење и то када сарајевски политичари прете и позивају на уклањање силом политичара из Републике Српске“, истакла је Цвијановићева у објави на друштвеној мрежи Икс.
Скрнављење заставе коментарисао је и председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, истакнувши да су „идиоти у Босни и Херцеговини навијачку еуфорију претворили у србофобију“.
„Нападају на Србе чак и кад навијају за Босну и Херцеговину, отимају, скидају и пале српске заставе. Возе ратне заставе по општинама у Српској“, навео је Стевандић.
Он је указао да медији у Федерацији Босне и Херцеговине то игноришу.
„Немој после да буде да нисмо рекли да би то могло скупо да кошта!“, навео је Стевандић на мрежи Икс.
Додик: Мржња према Србима и Републици Српској почела да се манифестује и ван вербалних оквира
Председник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик изјавио је данас да су мржња и нетрпељивост према Србима и Републици Српској, која се свакодневно пласира од стране политичара из Сарајева, почеле да се манифестују и ван вербалних оквира.
„Паљење заставе Републике Српске директан је производ такве политике. Мржња се увек враћа као бумеранг“, истакао је Додик на Иксу.
Он је нагласио да је застава Републике Српске легална и у складу с Уставом.
„Паљење такве заставе је тешко кривично дело. Осуђујем такав вандалски чин и тражим од органа Федерације да идентификују и казне починиоце. Од органа Републике Српске тражим да се виновницима овог гнусног дела забрани боравак на територији Републике Српске“, навео је Додик.
Он је нагласио да подржава иницијативу премијера Републике Српске Саве Минића да се трајно забрани истицање и употреба ратнохушкачке заставе такозване Армије Босне и Херцеговине јер је она, како је навео, „понижавајућа за српски народ“.
„Очекујем да ће Народна скупштина Републике Српске усвојити измене Кривичног закона којима ће се употреба нелегитимне заставе квалификовати као кривично дело“, закључио је Додик.