Кнежевић: Београд није крив за кризу у Црној Гори, српски језик мора у Устав

© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Лидер Демократске народне партије Милан Кнежевић изјавио је данас да његова странка неће подржати уставне промене уколико не буде предвиђено да српски језик постане службени и равноправан са црногорским, оценивши да је реч о питању које директно утиче на унутрашњу стабилност Црне Горе и њен европски пут.
Говорећи за Јуроњуз Црна Гора, Кнежевић је навео да је Демократска народна партија црногорском премијеру Милојку Спајићу понудила подршку уставним изменама искључиво уколико оне обухвате нормирање српског језика као службеног.
„Спремни смо да гласамо за уставне промене уколико премијер покрене измене које се односе на српски језик као службени, равноправан са црногорским. То је наша понуда“, рекао је Кнежевић.
Он је додао да његова странка неће подржати предложене измене ако тај захтев не буде прихваћен, наводећи да попис становништва показује реално стање у друштву и да би то требало да буде уважено у институционалним решењима.
Кнежевић одбацио оптужбе на рачун Београда
Кнежевић се током интервјуа осврнуо и на тврдње да Београд и Србија наводно стоје иза политичких процеса у Црној Гори, оценивши да је реч о конструкцијама које се користе у политичке сврхе.
Он је одбацио наводе да постоји утицај Београда на унутрашња дешавања у Црној Гори, наводећи да такве оцене не одговарају реалним политичким односима.
„Имамо наратив да је Београд крив за све што се дешава у Црној Гори, док се са друге стране Хрватска користи отвореним питањима да условљава европски пут Црне Горе“, рекао је Кнежевић.
Он је критиковао и изјаве бившег председника Скупштине Црне Горе Ранка Кривокапића, оценивши да је недопустиво да се Србија и Београд означавају као главни фактор дестабилизације у региону.
Позив српским министрима да делују
Кнежевић је навео да управо због тога јавно позива све министре у Влади Црне Горе који се национално изјашњавају као Срби да изврше притисак на премијера Милојка Спајића како би сменио Ранка Кривокапића са места специјалног саветника министра спољних послова Ервина Ибрахимовића.
„Није довољно написати једно саопштење за јавност, осудити Ранка Кривокапића и наставити да седите у истој влади са Ранком Кривокапићем“, рекао је лидер Демократске народне партије.
Кнежевић је Кривокапића означио као политичара који, како тврди, деценијама заступа антисрпску политику.
„Ранко Кривокапић је највећи антисрбин у Црној Гори. Он је творац овог антисрпског устава и један од твораца антисрпске хистерије која траје од 2004. и 2005. године па до данас“, тврди Кнежевић.
Инсистирање на правима Срба
Говорећи о свом изласку из владе, Кнежевић је поновио да је Демократска народна партија извршну власт напустила управо због питања која се односе на положај српског народа.
„Из владе смо изашли због питања српског језика, држављанства, заставе и химне“, рекао је Кнежевић.
Он је оценио да ће његова странка наставити да инсистира управо на тим питањима и да од њих неће одустати ни у наредном периоду.
Говорећи о европским интеграцијама, Кнежевић је оценио да уставне промене не могу да буду услов за чланство Црне Горе у Европској унији, али је потврдио да ће његова странка гласати за ратификацију приступања када за то дође време.
Такође, Кнежевић је оценио да је чланство Црне Горе у Европској унији до 2028. године мање извесно након изласка Демократске народне партије из владе.
Он је рекао да се тренутно воде политичке консултације између Покрета Европа сад, Демократске партије социјалиста и дела парламентарне већине, уз посредовање амбасадора Европске уније у Подгорици Јохана Сатлера, у циљу постизања договора о уставним изменама.
Кнежевић је оценио да постоји већа вероватноћа да Демократска партија социјалиста и Покрет Европа сад постигну договор него да Демократска народна партија подржи уставне промене које не укључују српски језик.
Кнежевић је одбацио наводе о сарадњи са Демократском партијом социјалиста, истичући да Демократска народна партија нема никакве коалиционе аранжмане са том партијом.
Говорећи о односима са председником Скупштине Андријом Мандићем, рекао је да постоје политичке разлике, али и коректни односи, уз различите приступе политичком деловању.
Он је навео да ће одлуку о евентуалном самосталном изласку на изборе донети страначки органи, додајући да очекује даљи раст подршке Демократској народној партији.
Погледајте и:

