00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Роскосмос предложио лансирање свемирских станица ка Венери

© Sputnik / Maksim Blinov / Уђи у базу фотографијаШтанд „Роскосмоса“ на међународном војно-техничком форуму „Армија 2024“
Штанд „Роскосмоса“ на међународном војно-техничком форуму „Армија 2024“ - Sputnik Србија, 1920, 26.06.2026
Пратите нас
Руска свемирска агенција Роскосмос и Руска академија наука предложиле су да истраживање Венере беспилотним сондама започне најкасније до 2036. године, наводи се у нацрту председничког указа о принципима државне политике у свемирским активностима.
Агенција Роскосмос потврдила је да би летелица Венера-Д требала да буде лансирана 2036. године.
„Реализација државне политике у области космичких активности предвиђа концентрацију ресурса на кључне правце и пројекте који обезбеђују технолошко лидерство, технолошки суверенитет, безбедност, економску ефикасност и дугорочни развој, међу којима је након 2036. године истраживање Венере помоћу аутоматских свемирских летелица“, наводи се у нацрту документа.
Влада Русије је у ове сврхе одобрила буџет од око 4,5 билиона рубаља (око 58 милиона долара), писао је раније Интерфакс, позивајући се на званичне изјаве из руског Савета за стратешки развој.
Совјетски Савез је лансирао серију од 30 сонди ка Венери, као и мисије Вега 1 и Вега 2, током којих су балони два дана лебдели у облацима и слали податке о ветровима и температури, пре него што су саме летелице наставиле пут ка Халејевој комети.
Након распада Совјетског Савеза, Русија није слала летелице на ову планету.
Рад на новом пројекту започет је раних 2000-их година, а мисија је до 2022. године планирана као заједнички подухват са америчком агенцијом НАСА.
Сарадња је званично прекинута у фебруару 2022. године услед санкција и геополитичке ситуације након чега је Роскосмос преобликовао Венеру-Д у национални пројекат.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала