https://sputnikportal.rs/20260626/roskosmos-predlozio-lansiranje-svemirskih-stanica-ka-veneri-1200728530.html
Роскосмос предложио лансирање свемирских станица ка Венери
Роскосмос предложио лансирање свемирских станица ка Венери
Sputnik Србија
Руска свемирска агенција Роскосмос и Руска академија наука предложиле су да истраживање Венере беспилотним сондама започне најкасније до 2036. године, наводи... 26.06.2026, Sputnik Србија
2026-06-26T21:23+0200
2026-06-26T21:23+0200
2026-06-26T21:23+0200
русија
русија
наука и технологија
друштво
русија – друштво
роскосмос
свемир
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/08/0c/1175999044_0:160:3073:1888_1920x0_80_0_0_20ac071324f905bc0d05de51a97df5bf.jpg
Агенција Роскосмос потврдила је да би летелица Венера-Д требала да буде лансирана 2036. године.Влада Русије је у ове сврхе одобрила буџет од око 4,5 билиона рубаља (око 58 милиона долара), писао је раније Интерфакс, позивајући се на званичне изјаве из руског Савета за стратешки развој.Совјетски Савез је лансирао серију од 30 сонди ка Венери, као и мисије Вега 1 и Вега 2, током којих су балони два дана лебдели у облацима и слали податке о ветровима и температури, пре него што су саме летелице наставиле пут ка Халејевој комети.Након распада Совјетског Савеза, Русија није слала летелице на ову планету.Рад на новом пројекту започет је раних 2000-их година, а мисија је до 2022. године планирана као заједнички подухват са америчком агенцијом НАСА.Сарадња је званично прекинута у фебруару 2022. године услед санкција и геополитичке ситуације након чега је Роскосмос преобликовао Венеру-Д у национални пројекат.Погледајте и:
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/08/0c/1175999044_170:0:2901:2048_1920x0_80_0_0_e143775a9dbf2dc64dc20ebafd419e06.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
русија, наука и технологија, друштво, русија – друштво, роскосмос, свемир
русија, наука и технологија, друштво, русија – друштво, роскосмос, свемир
Роскосмос предложио лансирање свемирских станица ка Венери
Руска свемирска агенција Роскосмос и Руска академија наука предложиле су да истраживање Венере беспилотним сондама започне најкасније до 2036. године, наводи се у нацрту председничког указа о принципима државне политике у свемирским активностима.
Агенција Роскосмос потврдила је да би летелица Венера-Д требала да буде лансирана 2036. године.
„Реализација државне политике у области космичких активности предвиђа концентрацију ресурса на кључне правце и пројекте који обезбеђују технолошко лидерство, технолошки суверенитет, безбедност, економску ефикасност и дугорочни развој, међу којима је након 2036. године истраживање Венере помоћу аутоматских свемирских летелица“, наводи се у нацрту документа.
Влада Русије је у ове сврхе одобрила буџет од око 4,5 билиона рубаља (око 58 милиона долара), писао је раније Интерфакс, позивајући се на званичне изјаве из руског Савета за стратешки развој.
Совјетски Савез је лансирао серију од 30 сонди ка Венери, као и мисије Вега 1 и Вега 2, током којих су балони два дана лебдели у облацима и слали податке о ветровима и температури, пре него што су саме летелице наставиле пут ка Халејевој комети.
Након распада Совјетског Савеза, Русија није слала летелице на ову планету.
Рад на новом пројекту започет је раних 2000-их година, а мисија је до 2022. године планирана као заједнички подухват са америчком агенцијом НАСА.
Сарадња је званично прекинута у фебруару 2022. године услед санкција и геополитичке ситуације након чега је Роскосмос преобликовао Венеру-Д у национални пројекат.