https://sputnikportal.rs/20260628/nasa-pokrece-misiju-spasavanja-svemirskog-teleskopa-koji-ubrzano-gubi-visinu-1200793370.html
НАСА покреће мисију спасавања свемирског телескопа који убрзано губи висину
НАСА покреће мисију спасавања свемирског телескопа који убрзано губи висину
Sputnik Србија
Америчка свемирска агенција НАСА планира да у уторак покрене мисију спасавања свемирског телескопа „Свифт“, који због појачане Сунчеве активности убрзано губи... 28.06.2026, Sputnik Србија
2026-06-28T19:55+0200
2026-06-28T19:55+0200
2026-06-28T19:55+0200
наука и технологија
наука и технологија
друштво
свемир
наса
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e9/07/1d/1188330645_0:195:2557:1633_1920x0_80_0_0_5c2036e3d641153c3cc6e0e26d934317.jpg
Операција спасавања, вредна 30 милиона долара, почеће лансирањем роботске летелице која ће покушати да подигне телескоп „Свифт“ у вишу орбиту и омогући му наставак научних истраживања.НАСА је за реализацију мисије ангажовала стартап компанију „Каталуст Спејс Техолоџис“, чија ће аутономна летелица „Лифт“, опремљена са три роботске руке, бити лансирана ракетом „Пегаз“ из авиона изнад Маршалских Острва у Пацифику.Према плану мисије, летелици ће бити потребно око месец дана да сустигне и ухвати телескоп, а затим још неколико месеци да његову орбиту подигне са садашњих 360 на око 600 километара.Уколико операција буде успешна, „Свифт“ би поново био оперативан већ у септембру.Летелица „Лифт“, величине мањег фрижидера, има соларна крила распона 12 метара и три роботске руке са хватаљкама које ће омогућити прихватање телескопа, иако он никада није био пројектован за сервисирање.Мисија би могла да послужи као модел за спасавање и других свемирских опсерваторија, укључујући телескоп „Хабл“, који такође постепено губи висину услед појачане Сунчеве активности.Телескоп „Свифт“, лансиран 2004. године ради посматрања гама-зрака и других снажних космичких радијација, последњих година убрзано губи висину због појачане Сунчеве активности.Да би мисија успела, потребно је да телескоп остане изнад висине од 300 километара, док се процењује да би без интервенције ту критичну границу могао да достигне већ у октобру.Погледајте и:
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e9/07/1d/1188330645_37:0:2557:1890_1920x0_80_0_0_0f52e7c77edf0a5918b3fc26f28d009a.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, друштво, свемир, наса
наука и технологија, друштво, свемир, наса
НАСА покреће мисију спасавања свемирског телескопа који убрзано губи висину
Америчка свемирска агенција НАСА планира да у уторак покрене мисију спасавања свемирског телескопа „Свифт“, који због појачане Сунчеве активности убрзано губи висину.
Операција спасавања, вредна 30 милиона долара, почеће лансирањем роботске летелице која ће покушати да подигне телескоп „Свифт“ у вишу орбиту и омогући му наставак научних истраживања.
НАСА је за реализацију мисије ангажовала стартап компанију „Каталуст Спејс Техолоџис“, чија ће аутономна летелица „Лифт“, опремљена са три роботске руке, бити лансирана ракетом „Пегаз“ из авиона изнад Маршалских Острва у Пацифику.
Према плану мисије, летелици ће бити потребно око месец дана да сустигне и ухвати телескоп, а затим још неколико месеци да његову орбиту подигне са садашњих 360 на око 600 километара.
Уколико операција буде успешна, „Свифт“ би поново био оперативан већ у септембру.
Летелица „Лифт“, величине мањег фрижидера, има соларна крила распона 12 метара и три роботске руке са хватаљкама које ће омогућити прихватање телескопа, иако он никада није био пројектован за сервисирање.
Мисија би могла да послужи као модел за спасавање и других свемирских опсерваторија, укључујући телескоп „Хабл“, који такође постепено губи висину услед појачане Сунчеве активности.
Телескоп „Свифт“, лансиран 2004. године ради посматрања гама-зрака и других снажних космичких радијација, последњих година убрзано губи висину због појачане Сунчеве активности.
Да би мисија успела, потребно је да телескоп остане изнад висине од 300 километара, док се процењује да би без интервенције ту критичну границу могао да достигне већ у октобру.