00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
23 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
23 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

НАСА покреће мисију спасавања свемирског телескопа који убрзано губи висину

© Sputnik / Grigory SysoyevЛансирање ракете у свемир
Лансирање ракете у свемир - Sputnik Србија, 1920, 28.06.2026
Пратите нас
Америчка свемирска агенција НАСА планира да у уторак покрене мисију спасавања свемирског телескопа „Свифт“, који због појачане Сунчеве активности убрзано губи висину.
Операција спасавања, вредна 30 милиона долара, почеће лансирањем роботске летелице која ће покушати да подигне телескоп „Свифт“ у вишу орбиту и омогући му наставак научних истраживања.
НАСА је за реализацију мисије ангажовала стартап компанију „Каталуст Спејс Техолоџис“, чија ће аутономна летелица „Лифт“, опремљена са три роботске руке, бити лансирана ракетом „Пегаз“ из авиона изнад Маршалских Острва у Пацифику.
Према плану мисије, летелици ће бити потребно око месец дана да сустигне и ухвати телескоп, а затим још неколико месеци да његову орбиту подигне са садашњих 360 на око 600 километара.
Уколико операција буде успешна, „Свифт“ би поново био оперативан већ у септембру.
Летелица „Лифт“, величине мањег фрижидера, има соларна крила распона 12 метара и три роботске руке са хватаљкама које ће омогућити прихватање телескопа, иако он никада није био пројектован за сервисирање.
Мисија би могла да послужи као модел за спасавање и других свемирских опсерваторија, укључујући телескоп „Хабл“, који такође постепено губи висину услед појачане Сунчеве активности.
Телескоп „Свифт“, лансиран 2004. године ради посматрања гама-зрака и других снажних космичких радијација, последњих година убрзано губи висину због појачане Сунчеве активности.
Да би мисија успела, потребно је да телескоп остане изнад висине од 300 километара, док се процењује да би без интервенције ту критичну границу могао да достигне већ у октобру.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала