00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
23 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
23 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Тоне опасног отпада после америчких база: Гренланд суочен са еколошком претњом

© AP Photo / Evgeniy MaloletkaЛед на Гренланду
Лед на Гренланду - Sputnik Србија, 1920, 28.06.2026
Пратите нас
САД су, напуштајући војне базе и објекте на Гренланду, оставиле тоне опасног отпада који загађује животну средину, укључујући стотине хиљада литара дизел горива, као и тешке метале, објавио је дански лист Политикен, позивајући се на сопствено истраживање.
Према наводима листа, истрага је обухватила најмање 36 бивших америчких база и војних објеката на највећем острву на свету и показала да је загађење далеко веће него што се раније знало.
Међу отпадом који је остао налазе се стотине зарђалих буради са дизел горивом, аутомобилски акумулатори, дотрајале цеви, каблови, делови азбестних плоча, као и милиони литара радиоактивне воде. На територији некадашњих америчких објеката, како се наводи, остале су хиљаде тона опасног и загађујућег отпада.
Лист истиче да отпад садржи тешке метале и друге материје опасне по животну средину, које штетно утичу на шкољке и други морски свет Гренланда.
Према речима данског министра спољних послова Ларса Лекеа Расмусена, после Хладног рата САД су од некадашњих 17 војних објеката на Гренланду задржале само један – војно-космичку базу Питуфик, на којој је распоређено око 200 америчких војника, уместо некадашњих 10.000.
Гренланд је аутономна територија у саставу Краљевине Данске. Ипак, амерички председник Доналд Трамп је више пута изјавио да би острво требало да постане део Сједињених Америчких Држава. Власти Данске и Гренланда одбациле су такве идеје и поручиле Вашингтону да очекују поштовање њиховог територијалног интегритета.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала