Пошто одговорност на послу и свакодневне обавезе према породици не смеју да трпе због овог међусезонског пада животне енергије, нудимо вам рецепте руске народне медицине и савете како да избегнете пут у лоше расположење и депресију.
Народна средства против умора, пада енергије и апатије
— Како бисте се решили непријатног осећаја слабости и пада енергије, напуните већу теглу рибаном цвеклом и прелијте ракијом или вотком и чувајте у прохладној просторији. После 14 дана процедите, кроз левак сипајте течни део ове смеше у флашу. Сваког дана пред спавање попијте по једну чашицу овог напитка.
— У случају опште слабости организма саветује се да литром кипуће воде прелијете 200 г мекиња и кувате на тихој ватри један сат. Потом процедите кроз сито или газу. Поновите поступак цеђења кроз газу. Напитак сипајте у флашу, чувајте у фрижидеру и пијте по пола чаше три до четири пута на дан. Можете овај напитак додавати у супу.
— Помешајте 350 мл црвеног вина са 150 мл сока од алоје и 250 г меда. Листове алоје које одломите од биљке добро оперите пре него што из њих исцедите сок. Све састојке помешајте и ставите у стаклену теглу и држите на прохладном месту недељу дана. По једну кафену кашику узимајте три пута дневно пола сата пре јела.
— Целер је поврће које диже тонус и враћа физичку и менталну снагу. Две кафене кашике изренданог корена прелијте у тегли смешом воде и ракије (или вотке) у подједнакој мери и оставите неколико дана у фрижидеру да одстоји. Смешу процедите, сипајте у флашу и тоник пијте сваког дана пола сата пред оброк. Тоник користити и у случају алергијског екцема, дерматитиса, блажих упала бешике и проблема са бубрезима.
— Купке са додацима етеричних уља су увек добар лек против умора. Посебно је добро уље сибирске јеле или бора. Ако немате уље, накупите шишарке (током шетње по шуми која је сама по себи лек против умора), прелијте водом и кувајте на тихој ватри пола сата. Оставите да се охлади. Овај екстракт додајте у купку са топлом водом. За једно купање је довољно око 750 мл екстракта четинара. Пара која садржи етарска уља благотвороно делује на читав организам.
— Иситните плодове шипурка и кувајте две супене кашике у пола литра воде 15 минута на тихој ватри. Добро покријте и оставите на хладном да преноћи, затим процедите. Пијте припремљени чај са медом и лимуном током дана. По могућству, током дана када пијете овај чај немојте јести или једите мање него обично.
— 20 г корена цикорије самељите и прелијте са 200 мл кипуће воде. Пет до шест пута на дан узимајте по једну супену кашику. Друга могућност је да 20 гр самлевеног корена цикорије прелијете са 100 мл ракије, оставите 10 дана да одстоји и узимате по кашику тоника пред оброк.
— Корен женшена је одличан лек за дизање општих психо-физичких могућности организма. Можете га користити као чај или самлевен корен прелити ракијом и оставити да одстоји. По кашику екстракта узимати пре јела.
— Трудите се да уносите што више цитруса, мандарина и поморанџа и сока од лимуна. Такође, препоручује се унос ферментисаних производа, јогурта, кефира и киселог млека, као и киселог купуса који су богати корисним бактеријама.
Народне методе лечења апатије, умора и пада опште издржљивости организма
— Најбржи начин да се „тргнете“ јесте да се истуширате хладном водом. Ако не можете да издржите хладну воду, нека буде млака. Било би идеално ако бисте могли да се неколико минута туширате наизменично хладном и врућом водом. Такође, неколико коцкица „црне“ чоколаде богате какаоом и биљни чај могу вам помоћи да се за кратко време осећате боље.
— Пијте довољно воде. Немојте дозволити да ваш организам клоне услед дехидратације. Благи биљни чајеви су такође препоручљиви.
— Изађите напоље, немојте да вам хладноћа буде изговор да се улењите и уседите. Шетајте се бар двадесет минута сваког дана, а када не морате ићи на посао, потрудите се да што више времена проведете у природи. Ако је време „лоше“, обуците се у складу са метеоролошким условима. Шетња смањује ниво шећера у крви после јела, доводи до лучења адреналина који утиче на бољу циркулацију.
— Радите на јачању имунитета. Хронични стрес, брига и живот под притиском су околности на које не можемо да утичемо и доводе до лучења хормона који на дуге стазе штете општем стању организма који на крају више нема снаге да се избори са вирусима и бактеријама.
— Избегавајте слаткише и храну богату простим угљеним хидратима. Слаткиши у тренутку дају осећај прилива енергије, али потом се услед лучења инсулина који је потребан за њихово разлагање организам поново осећа изнемогло и уморно. Такође, последњих неколико година све више људи се жали на додати глутен у пециву. Они којима смета овај композитни протеин се жале да осећају „маглу“ у глави после конзумирања теста и пецива. Уместо да „скокнете до пекаре“ или купите чоколадицу, боље припремите смешу зрневља: ораха, бадема и лешника. Такође, суво воће даје енергију и боље је од рафинисаног шећера. Ипак, ни са зрневљем ни са сушеним воћем немојте претеривати. Генерално се трудите да једете бело пилеће или ћуреће месо, доста рибе богате фосфором и много поврћа.
Трудите се да се добро наспавате. Пред спавање добро проветрите просторију и не дозволите да температура у спаваћој соби буде превисока. Уколико је ваздух током грејне сезоне у соби у којој спавате веома сув, ставите на грејно тело мокар пешкир или чаршав.
Будите орни и здрави! Не клоните духом и уз савете руске народне медицине помозите свом организму да се осећа добро и снажно!