Мутација до које је дошло на вирусу грипа типа Х3Н2 забрињава стручњаке, имајући у виду правило добро познато епидемиолозима да је мутирани вирус блажи прве године када се појави међу људима, али зато следеће сезоне готово увек бива јачег интензитета. Вероватно ће то бити случај ове године. Ради се о вирусу код којег се никад не зна како ће се развити, а оно што највише плаши стручњаке је чињеница да се и код потпуно здравих људи „накалеме"“ озбиљне компликације. Најчешће у те пропратне проблеме који нападају веома исцрпљен организам спадају упале плућа, колапс организма, па чак и смртни исход.
Околност да се у многим медијима могу наћи прилично апокалиптичне прогнозе о могућој епидемији, користе бројне фармацеутске компаније нудећи широку гаму препарата који су у највећем броју случајева заправо бескорисни, јер уклањају симптоме, а не лече организам.
Зато вам препоручујемо да организам ојачате природним, народним лековима који су своју ефикасност доказали у пракси и то већ деценијама и вековима у Русији.
Боље спречити него лечити.
Главни задатак превентиве јесте ојачавање организма посебно пред почетак епидемије. Бројне студије у Русији су доказале да организам који је пун токсина услед живота у нездравој средини, али и због исхране која је сиромашна биљним влакнима и витаминима, лакше подлеже различитим упалама.
Са друге стране, организам који се систематски ојачава, теже подлеже инфекцијама. Руси од давнина примењују купање, односно у новије време туширање, наизменично хладном и топлом водом. Они који то примењују дуже време могу да се туширају наизменично леденом и готово врелом водом. Таква редовна пракса доводи до убрзавања циркулације крви која по себи јача бројне друге метаболичке процесе, а тиме и имунитет. Колико год да је у почетку непријатно, након што се човек навикне, тај прелаз између топлог и хладног млаза воде доводи до осећања задовољства које се са мало чиме може мерити.
Осим јачања опште одбрамбене моћи организма, требало би нешто слично примењивати и локално. Наравно, када дође до инфекције, испирање слузнице грла и носа није тако ефикасно, али се и онда може примењивати. Грло не би требало од почетка испирати хладном водом, већ постепено дан за даном користити све хладнију воду, а почети са млаком. У воду за испирање би требало додати тинктуру календуле, кантариона или жалфије. Осим раствора поменутих биљака, може се додати и по неколико капи етарског уља нане, јеле или еукалиптуса. Исти раствор се може користи за ушмркавање и тиме испирање слузокоже носа.
Најбоље резултате показује пак тинктура прополиса: у пола чаше воде додати десетак капи. Прополис спада у најаче природне биостимулаторе који јачају имунитет. Такође, непревазиђени су и морска со, јабуково сирће и сок лимуна. За испирање грла код деце је идеално направити раствор млаке воде и 2 кашике меда.
Не сме се заборавити дејство редовне здраве исхране. У тањиру би се сваког дана требало наћи сезонско поврће: жива или кувана цвекла и незаобилазни кисели купус, рен, бели и црни лук. Наравно, јабуке и цитрусе немојте заборавити. Чај од шипурка је такође веома здрав и препоручује се током зимских дана. Немојте заобићи рибље уље, а у том смислу можете јести скушу или другу плаву рибу. Млеко се не препоручује, јер оно поспешује лучење секрета у носу и ждрелу, али се зато могу користити киселомлечни производи. Ту се на првом месту мисли на кефир, који је пребогат различитим корисним бактеријама.
Превентива грипа код деце предшколског узраста је посебно важна, јер управо у вртићима се вируси веома лако шире. Зато ујутру пре него што дете крене од куће, ставите му у нос по кап или две смеше сока алоје и маслиновог уља.
Веома важно, ако и не пресудно, јесте да се свакодневно, топло одевени прошетате по чистом ваздуху, без обзира на то да ли волите зиму и хладноћу или не. У Русији од давнина постоји изрека: „У природи нема лошег времена“.
А ако дође до грипа…
Имајући у виду да је грип заправо вирусно обољење, при лечењу не би требало користити антибиотике. Једино у случају да организам који је већ ослабљен вирусом нападне нека друга бољка попут упале плућа, онда је употреба антимикробних препарата оправдана. Чак и тада лекове не би требало узимати на своју руку.
Мора се знати да колико год ми желели да их се решимо, вируси исто тако имају задатак да преживе, стога и мутирају. Употреба лекова је зачарани круг и зато и у случају оболевања од грипа, ипак саветујемо проверене руске народне методе лечења.
Најједноставнији лек је домаћа масна пилећа супа, а да би ефекат био још бољи предлажемо да додате љуту папричицу, много црног лука, наравно и белог. Такође, снажно лековито дејство има и ђумбир који помажу болеснику да се опусти, одмори и поврати снагу.
Исто тако, паста направљена пасирањем ченова белог лука и меда буквално чини чуда. По чашицу те пасте узимајте ујутру и увече уз чашу млаке воде.
Сам бели лук је од давнина у народу познат као природно средство против микроба. Зато саветујемо употребу напитка направљеног од 5-6 ситно насецканих ченова белог лука, преливених топлим млеком.
Рен је такође стари народни лек. Осим што многим јелима даје специфичан шмек, реном се оболела особа може инхалирати. У теглицу изрендајте један корен рена и затворите је на 15 минута. Потом је отворите и дишите испарења те лековите биљке.
Руска народна медицина велича и нама добро познату биљку пелин. У случају грипа, једну супену кашику осушених листова пелина прелијте чашом вреле воде и оставите да одстоји 15 минута. Процедите и узимајте по пар гутљаја током дана.
Напици од шипурка и камилице нису добри само као превентива, већ су добри и у убрзавању оздрављења.
Желимо добро здравље и зиму без прехлада и грипа!