За Ханово упозорење, да би Пекинг могао земље региона да претвори у „тројанске коње“ који ће једног дана бити чланови ЕУ, Денда каже да је Европска унија највећи партнер Кине на трговинском плану и поставља питање: како онда може на такав начин да говори о сарадњи Кине и земаља Западног Балкана?
Хан је за портал „Политико“ рекао да кинеска „комбинација капитализма и политичке диктатуре“ може да буде пожељна неким лидерима у региону Западног Балкана.
„Не могу се ускраћивати могућности западнобалканским земљама, пре свега Србији, да диверсификује своју трговинску и економску сарадњу, да сарађује на правим основама које су у сагласности са правилима Европске уније, са што више партнера у свету, јер тиме ојачава своју економију, јер тиме постаје земља која напредује, која се развија“, рекао је Денда.
Каже да не може да се отме утиску да као да Европској унији не одговара да те земље буду развијене.
„Оно што би требало да буде развојна компонента тих земаља, дакле сарадња са Кином, јесте у функцији њиховог напретка, развоја инфраструктуре, привреде, а то је ваљда циљ Европске уније — да Западни Балкан буде што развијенији и да такав иде ка Европској унији“, сматра Денда.
Као новинар који је радио за београдске медије каже да њему Ханова изјава спада у категорију такозваних лажних вести или пропагандистичких матрица, како би се мале земље држале у зони послушности.
На питање колико може сарадња Србије са Кином да утиче на европски пут Србије, он каже да то нипошто не би требало да се деси.
„Ми разумемо бојазан Европске уније од развоја Кине и кинеског заузимања простора на геополитичкој мапи света“, каже Денда и подсећа да је пре десетак дана на самиту Кине и Европске уније у Пекингу договорена још већа сарадња.