„Сједињене Америчке Државе и Русија треба да наставе да воде конструктиван дијалог за очување Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета и да обезбеде његову потпуну и верификовану имплементацију, која је важна за европску и глобалну безбедност“, рекла је она у име ЕУ на седници Парламента у Стразбуру.
„Због тога смо апеловали на Сједињене Америчке Државе да процене последице могућег повлачења из Споразума о ликвидацији ракета, зарад њихове сопствене и колективне безбедности. И позивамо Русију да одговори на озбиљне забринутости у погледу поштовања Споразума. Свету није потребна нова трка у наоружању“, истакла је она.
Према њеним речима, Русија и САД имају посебну одговорност за очување режима контроле наоружања, за чије очување се ЕУ залаже.
Амерички председник Доналд Трамп изјавио је 20. октобра да Сједињене Америчке Државе намеравају да иступе из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Према његовим речима, Америка ће повећавати свој нуклеарни потенцијал, све док се остали „не опамете“, а затим ће Вашингтон бити спреман да заустави овај процес и започне смањивање наоружања. Он је објаснио да се ова порука првенствено односи на Кину и Русију.
Последњих година Москва и Вашингтон се редовно међусобно оптужују за нарушавање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Русија је више пута изјављивала да се строго придржава својих обавеза из Споразума. Министар спољних послова Сергеј Лавров истицао је да Москва има веома озбиљна питања за Сједињене Америчке Државе у вези са реализацијом Споразума од стране самих Американаца.
Конкретно, Русија наводи да САД размештају на копну — у војној бази у Румунији, али и у Пољској — системе способне за лансирање крстарећих ракета типа „томахавк“, што је забрањено Споразумом. Руска страна такође скреће пажњу на чињеницу да САД развијају офанзивне беспилотне летелице и финансирају истраживања која се баве стварањем крстареће ракете копненог базирања.