Ледоломци имају задатак да, између осталог, прикупљају научне податке, спасавају бродове који се заглаве у леду и елиминишу последице изливања нафте у најудаљенијим деловима Земље. Осим тога, они штите интересе САД изван поларног круга, с обзиром на то да топљење леда отвара нове могућности за трговање у региону.
Међутим, како телевизија наводи, један од ледоломаца „Поларна звезда“, који је направљен пре 40 година, већ одавно је превазишао планирани животни век и стално се квари. Други ледоломац „Хили“, изграђен 2000. године, способан је да обавља само научну функцију.
Према најоптимистичнијим прорачунима, најкраћи период за који ће се на Арктику појавити нови амерички ледоломац је пет година, док Русија већ има 40 таквих бродова у том подручју. За то ће Американци морати да издвоје милијарде долара, али америчка влада уместо тога издваја новац за изградњу зида на граници са Мексиком, истиче Ен-Би-Си.
Многи амерички стручњаци сматрају да Вашингтон већ одавно заостаје за Москвом у трци за Арктик, додаје се у извештају. Једна је ствар када се ради о заглављеном броду, у том случају ће помоћи и друге државе, али је друга ствар ако противник покуша да нападне искључиво америчку економску зону или да крене са њима у војну трку.
„Ствар је у томе што су САД игнорисале Арктик. Изгубили смо будући главни морски пут између Азије и Европе. Контролу над океаном ћемо уступити Русији и Кини“, изјавио је Џон Гараменди члан Представничког дома САД.
Телевизија наводи да су САД схватиле значај Арктика за време Другог светског рата када је направљено седам ледоломаца, од којих су три деловали на границама Совјетског Савеза. То је био врхунац америчке флоте ледоломаца, али ту се њихов напредак зауставио. Администрација Доналда Трампа предлагала је да се за нови ледоломац издвоји 750 милиона долара, али је на крају тај новац уложен у изградњу зида на граници са Мексиком.
„Ми смо највећа поморска сила на свету и надамо се да ће брод изграђен седамдесетих година прошлог века издржати пловидбу“, изјавио је за телевизију политиколог Хедер Конли.