Како пише немачки недељник, критике на Гренелов рачун су изнели заменик шефа посланичке групе „Зелених“ у Бундестагу Фабио де Мази, заменик председника Социјалдемократске партије Немачке Ралф Штегнер и портпарол Хришћанскодемократске уније у Бундестагу за питања спољне политике Јирген Хардт.
„Очигледно амерички амбасадор мисли да је он намесник императора из Вашингтона у Немачкој“, изјавио је Де Мази, нагласивши да су екстериторијалне америчке санкције немачким компанијама у супротности са међународним правом.
„Да ли Гренел зна да су времена врховних комесара у Немачкој прошла?“, написао је на Твитеру Штегнер, подсетивши на период након Другог светског рата када се Немачка налазила под управом војних администрација земаља победница.
Хардт је критиковао америчког амбасадора у Немачкој, приметивши да је претња немачким компанијама које учествују у изградњи „Северног тока 2“ „нов и недопустиво једнострано повишен тон у трансатлантским односима“. Хардт је позвао Савезну владу Немачке да изрази протест тим поводом.
Према информацијама магазина, кабинет канцеларке Ангеле Меркел и Министарство иностраних послова Немачке намеравају у понедељак да разговарају да ли треба реаговати на „Гренела и његове нове провокације“ и каква треба да буде реакција.
Раније је амбасадор САД у Немачкој Ричард Гренел упутио писма неколицини немачких компанија у којима је наговестио да постоји могућност да им буду уведене америчке санкције због учешћа у изградњи „Северног тока 2“.