Како пише немачки недељник, критике на Гренелов рачун су изнели заменик шефа посланичке групе „Зелених“ у Бундестагу Фабио де Мази, заменик председника Социјалдемократске партије Немачке Ралф Штегнер и портпарол Хришћанскодемократске уније у Бундестагу за питања спољне политике Јирген Хардт.
„Очигледно амерички амбасадор мисли да је он намесник императора из Вашингтона у Немачкој“, изјавио је Де Мази, нагласивши да су екстериторијалне америчке санкције немачким компанијама у супротности са међународним правом.
„Да ли Гренел зна да су времена врховних комесара у Немачкој прошла?“, написао је на Твитеру Штегнер, подсетивши на период након Другог светског рата када се Немачка налазила под управом војних администрација земаља победница.
Ich hoffe mal, Mike Mohring hat sich nicht zu viel Arbeit mit seinem Antrag gemacht. Hätte ihm aber auch wirklich mal jemand sagen können, dass genau diese Rentenerhöhung bereits im Koalitionsvertrag steht. 🤷🏻♀️ Spoiler: Idee kam allerdings von der @spdde. pic.twitter.com/7tiF1phkGA
— Johanna Uekermann (@j_uekermann) January 13, 2019
Хардт је критиковао америчког амбасадора у Немачкој, приметивши да је претња немачким компанијама које учествују у изградњи „Северног тока 2“ „нов и недопустиво једнострано повишен тон у трансатлантским односима“. Хардт је позвао Савезну владу Немачке да изрази протест тим поводом.
Према информацијама магазина, кабинет канцеларке Ангеле Меркел и Министарство иностраних послова Немачке намеравају у понедељак да разговарају да ли треба реаговати на „Гренела и његове нове провокације“ и каква треба да буде реакција.
Раније је амбасадор САД у Немачкој Ричард Гренел упутио писма неколицини немачких компанија у којима је наговестио да постоји могућност да им буду уведене америчке санкције због учешћа у изградњи „Северног тока 2“.