Пројекат епохе: Политика у слепој улици, народима — ауто-пут

Вест да је коначно, после две године, договорена траса ауто-пута кроз Босну и Херцеговину, који ће је повезивати са Србијом, саопштена је истовремено када је указано и на могући распад БиХ ако бошњачка СДА озваничи иницијативу за укидање имена Републике Српске.
Sputnik

И једно и друго предочио је председавајући председништва БиХ Милорад Додик у истом обраћању. Тако се наспрам јединства свих потребних актера о ауто-путу нашла најава референдума о самосталности Републике Српске, који ће, како је објаснио, уследити уколико иницијатива Странке демократске акције о промени имена Републике Српске стигне до Уставног суда БиХ.

Док врх СДА буде већао има ли сврхе проверавати Додикове тврдње о референдуму, деоница трасе ауто-пута биће представљена Председништву БиХ и уцртана у карту.

И опет парадокс. Договорена траса ауто-пута који би требало да споји БиХ са Србијом практично је последица несагласја. Пошто две године два ентитета у БиХ нису могла да се договоре да ли ће Београд и Сарајево бити повезани ауто-путем преко Бијељине и Тузле, или преко Ужица и Вишеграда, одлучено је да траса обухвати оба правца и да са саобраћајницама у Србији чини прстен.

И још један парадокс. Резултат посвађаних политика значиће да ће обични људи профитирати. Коначно. Уместо једне модерне деонице добиће две. Треба веровати да ће се са тим сагласити и инвеститори, јер турски званичници су одавно рекли да не улазе у то куда ће ићи траса, само да се око тога постигне договор. Вредност радова које би требало да финансира Турска, према Додиковим речима, процењује се на три милијарде евра.

Велики пројекат: Усаглашена траса ауто-пута Сарајево-Београд

„Морамо да правимо ауто-путеве, јер великим путевима људи долазе, а малим путевима одлазе“, сликовито је у једној реченици Додик сажео важност одлуке.

Путеви свакако остају где јесу, без обзира на судбину држава.

Тако је „Ауто-пут братство и јединство“, како се некада званично звала главна југословенска путна саобраћајница, захваљујући неспорној врцавости балканског духа, током ратних година црнохуморно прекрштен у ауто-пут братства и убиства. Њиме, данас безименим, и даље теку реке аутомобила повезујући људе неких новонасталих држава.

Писац и новинар Мухарем Баздуљ ипак није склон мишљењу да ће Република Српска референдумом рушити Босну и Херцеговину, али јесте оном да је ауто-пут прека потреба њених житеља и путника намерника.

„Не верујем да су у читавој данашњој геополитичкој констелацији те најаве референдума ишта друго осим реторика и претње. У глобалној констелацији то нити је реално, нити је паметно, а Додик није нереалан политичар. И он то неће урадити, али то користи да би имао једну врсту оружја у преговорима“, каже Баздуљ за Спутњик.

Зато изградњу ауто-пута од Београда до Сарајева пре сматра добром одлуком и реалном потребом, него политичким пројектом.

„Немате на Балкану два велика града која су по ваздушној линији ближа, а до којих је већа мука доћи. И нигде није дошло до толике пропасти у односу на предратно време што се тиче комуникације као између та два града. Старији знају да је воз који се звао ’Олимпик експрес‘ осамдесетих година прошлог века возио четири сата, а сада нема воза никаквог“, напомиње писац и новинар родом из БиХ.

Стиже „веренички прстен“ из Истанбула — сече Српску на два дела (фото)

Он додаје да ауто-пут није посао који се може брзо урадити, али ће када буде завршен бити апсолутно од користи за све људе који живе на потезу источне Босне и Херцеговине и западне Србије.

Баздуљ дели мишљење да је одлука о траси ауто-пута победа обичног човека и његових потреба над дневном, најчешће свађалачком политиком.

„То је сигурно. Сведоци смо одласка људи, нарочито из малих средина, а близина такве комуникације олакшава живот људима који су изван два велика града, а везани су за њих што се тиче школовања, лечења, трговине. Такви пројекти су првенствено корисни, како се то каже, обичним људима“, истиче Баздуљ.

За почетак је и то довољно. А ако се покаже да је то и „мировни пројекат, који је много више од ауто-пута и од повезивања“, како је то још почетком 2017. оценио тадашњи премијер Србије, а садашњи председник Александар Вучић, тим боље.

Коментар