„Формално проглашавајући спремност на дијалог са Русијом, НАТО заправо не предузима за то никакве конкретне кораке. Разговор се води уз ултиматуме. Алијанса није спремна на садржајан дијалог усмерен на резултат о кључним проблемима европске безбедности. Недостаје комуникација војних институција“, наводи се у саопштењу.
Амбасада истиче да је Русија и даље отворена за сарадњу, за почетак — како би се смањиле тензије, вратило поверење и смањио ризик од опасних инцидената.
„Штета је што са стране НАТО-а још увек не видимо никакве конструктивне кораке“, истиче се у изјави.
Амбасада, скрећући пажњу на чињеницу да британска влада и медији НАТО називају „најуспешнијим савезом у историји“, наводи низ чињеница из историје ове организације.
„Након завршетка Хладног рата (подсећамо, од тада је прошло 30 година), Алијанса је дуго трагала за смислом свог постојања. Операције НАТО-а у Југославији, Авганистану и Либији су на дуже време дестабилизовале ове земље, довеле су до бројних цивилних жртава, изазвале озбиљан ударац на основе светског права. Након што је претрпела низ неуспеха у другим деловима света, данас Алијанса поново покушава да васкрсне добро познатог ’источног непријатеља‘. Судећи по изјавама британских званичника и медијских извештаја, кључни задаци НАТО-а мало се разликују од оних проглашених 1949. године — ради се о збијању редова савезника под заставом обуздавања ’претње‘ која стиже из Русије“, наводи се у саопштењу.
Амбасада открива неколико трендова који су забрињавајући.
„Војни буџети земаља-чланица НАТО-а стално расту и 2018. године износили су око један билион долара. То је више од половине укупних глобалних трошкова за војне сврхе. Војни расходи НАТО-а су 20 пута већи од руских“, указује се у саопштењу.
Другим забрињавајућим трендом Амбасада сматра то што се нова трка у наоружању подстиче повлачењем Сједињених Америчких Држава из већине основних споразума у области контроле наоружања.
„Наставља се повећавање капацитета Алијансе и даље унапређивање војне инфраструктуре на нашим границама за оперативно пребацивање снага и средстава на исток. Паралелно се разматрају планови за распоређивање нове велике војне базе у Источној Европи“, оцењује Амбасада.
„Након милитаризације североистока Европе, који је раније био миран у војном смислу, НАТО је одлучио да повећа своје војно присуство и на црноморском крилу. Појачавају се све компоненте — ваздушна, копнена и морска. Следећи је Арктик“, сматра дипломатско представништво.