Италијан који је био на ивици смрти због короне излечен терапијом која ће се ускоро давати у Србији

Италијан Дијего Т. (43) који је због вируса корона био на ивици смрти, у тешком стању прикључен на респиратор, оздравио је захваљујући терапији крвном плазмом излечених пацијената, која ће се ускоро давати и у Србији.
Sputnik

Дијего Т, архитекта из Бергама, оздравио је захваљујући инфузијама хиперимуне плазме узете од других пацијената који су већ оздравили, преноси Танјуг писање италијанских медија.

Како ће изгледати терапија плазмом у лечењу корона вируса у Србији?

Плазма пацијената излечених од ковида-19 богата је специфичним антителима која, према првим резултатима, помажу болесним пацијентима у борби против вируса.

„Хиперимуна плазма може се сматрати до сада јединим тренутно доступним специфичним третманом за вирус корона. Ова терапија је успешно коришћена и код претходних, мање тешких епидемија Сарса и Мерса 2012. и 2013. уз одличне резултате. Постоји на десетине публикација које доказују ефикасност овог третмана“, објашњава др Масимо Франћини из болнице у Мантови. Ова терапија би ускоро могла да почне да се примењује и у Србији.

Дијего Т. је примљен у болницу у Мантови у критичном стању и одмах је прикључен на механичку вентилацију и кисеоник.

Победио корону, а сада је постао први донатор крвне плазме у Србији

Два дана након што је примио инфузију хиперимуне плазме, његово стање се побољшало толико да је укинута механичка вентилација и терапија кисеоником. Дијего Т. је тестиран негативно на вирус корона, али остаје да се лечи јер му је једно плућно крило тешко нападнуто вирусом и мора проћи дуг пут респираторне рехабилитације.

Али, најгоре је готово, захваљујући терапијској методи примењеној у болници „Карло Пома“ у Мантови, која користи протокол лечења хиперимуним трансфузијама крви узете од пацијената излечених од ковида.

У Мантови је све више донатора плазме, пацијената који су се опоравили од ове болести. Да би се њихова плазма могла користити, морају да имају негативан резултат на два бриса извршена у размаку од 24 сата.

Прочитајте још:

Коментар