Помоћник директора РХМЗ-а Горан Михајловић објаснио је за Спутњик да је променљиво време потпуно очекивано током јуна и да су повремене екстремне временске непогоде, попут оне у понедељак, када је количина падавина била једнака половини просечне месечне количине, последица глобалног пораста температуре. Ипак, у наредном периоду слика ће бити нешто другачија.
Какво време нас очекује током лета?
Према речима Михајловића, предстојеће лето требало би да буде топлије и са мање падавина него претходне године, поготово од друге половине јула.
„Средња сезонска температура, која је мерило, требало би да буде и до два степена виша од оног што је вишегодишњи просек. С друге стране, падавине би биле испод просечних вредности“, предочава Михајловић.
Наш саговорник напомиње да РХМЗ израђује сезонске прогнозе времена у сарадњи са стручњацима из 20 земаља региона и шире, према којима ће на нашем подручју лето бити нешто топлије од претходног, што значи да нас лепо време наредних месеци очекује на ударним дестинацијама за летовање — Црној Гори, Хрватској и Грчкој.
„Што се тиче летовања, не очекују се проблеми с временом. Други фактори ће утицати на наше могућности за путовање и уживање у приморју“, истакао је Михајловић за Спутњик.
Он је напоменуо да постоји могућност да појединим данима време буде облачно и кишовито, али да их неће бити много.
Време наредних дана
Говорећи о временским приликама у наредних 10 дана, Михајловић каже да ће током предстојећег викенда време бити пријатно, поготово у суботу, али да пљускови могу да се очекују у брдско-планинским пределима.
„Почетком наредне седмице могу да се очекују чести пљускови и град, али ће се у другој половини недеље учесталост смањити, тако да ће тада бити краткотрајних, интензивних пљускова само у појединим деловима земље. У последњих 10 дана јуна очекују се повремена, пролазна наоблачења и постепена стабилизација времена“, рекао је Михајловић.
Где се информисати о временским приликама
За најадекватније информације о времену Михајловић саветује грађанима да прате сајт РХМЗ-а, на ком се, поред регуларних прогноза, налази и систем метео-аларм, који покрива скоро све европске земље и региструје екстремне временске прилике.
„Србија је дефинисана са 11 географских региона, а по регионима су подељене и друге земље. Ви у сваком тренутку можете да видите да ли постоји опасност од неке метеоролошке појаве и који је степен прогнозиране опасности“, предочава Михајловић и додаје да се екстремне временске прилике најављују два до три дана раније.
Прочитајте још: