Србија прави нови тест за откривање короне, биће бржи и јефтинији

Три тима Хемијског факултета у Београду раде на развоју производње рекомбинантних протеинских антигена за потребе домаћих имунолошких тестова на вирус корона, који би били једноставнији, бржи и јефтинији од постојећег ПЦР теста.
Sputnik

Главну улогу у истраживању има тим са Катедре за биохемију, а шефица ове катедре проф. др Марија Гавровић Јанкуловић наводи да се пројекат бави производњом протеинских антигена вируса корона који би се користили за откривање и мерење количине специфичних антитела, насталих услед инфекције овим вирусом, пишу „Новости“.

Истраживање српских научника: Пацијенти који немају симптоме ковида 19 имају више антитела

„У питању су структурни протеини вируса које наш имунолошки систем препознаје као опасност и започиње одбрану организма. Током трајања инфекције, развијају се специфична антитела која имају задатак да помогну организму да се вирус уништи. Присуство специфичних антитела на антигене САРС-ков-2 је показатељ да је имунолошки систем активирао адаптивну имуност. За разлику од теста на присуство специфичних антитела у серуму, који даје одговор на питање да ли је покренут имунолошки одговор, позитиван резултат ПЦР теста нам указује на чињеницу да је овај вирус присутан у организму. Са дуге стране, цена ПЦР теста је знатно виша од цене теста на присуство специфичних антитела“, појашњава она.

Професорка Гавровић Јанкуловић каже да ће у сарадњи са истраживачима из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) произведени протеински антигени бити испитани за примену у тесту за детекцију специфичних антитела на вирус корона.

Српски хероји направили респиратор вреднији од злата /видео/

„У оквиру ове сарадње, протеински антигени произведени на Катедри за биохемију могли би да буду добар основ за развој теста, за који би све компоненте биле произведене у Србији. Ипак, да би се наведени протеински антигени произвели у довољној количини потребно је проширити производне капацитете на Хемијском факултету, и у вези с тим очекујемо да ће нам држава помоћи. У перспективи, различити протеински антигени добијени рекомбинантном ДНК технологијом би могли да се понуде на домаћем, али и иностраном тржишту“, додаје професорка.

Професорка Гавровић Јанкуловић истиче да на пројекту производње протеинских антигена САРС-ков-2 за потребе развоја и производње домаћих имунолошких тестова раде три тима истраживача са Катедре за биохемију. Један тим предводи др Тања Ћирковић Величковић, која је координатор пројекта, други је тим проф. др Радивоја Продановића и трећи је њен тим.

Прочитајте још:

Коментар