„Не бисмо били овде да није председника Трампа, који је веровао да нешто друго може да се деси. Веровао је у то да у први план могу да се ставе привреда и акценат на радна места. Дата су обећања народу Србије и хоћемо да нас сматрате одговорним. Ово нису само речи на папиру, већ послови за људе који овде живе“, поручио је Гренел и истакао да је то порука за српске грађане.
Како је рекао, председник Трамп и САД верују у снагу приватног сектора и да начин размишљања „споља“ може да допринесе да и влада схвати на који начин приватни сектор може да „цвета“.
„Симболика у политичким разговорима никада неће моћи људима да плати кирију, то ради приватни сектор“, рекао је Гренел, преноси Танјуг.
Да је реч о посвећености владе САД, каже Гренел, сведочи и чињеница да је у Београд, само две недеље након Вашингтонског споразума, допутовала никада већа делегација САД у посети Србији, од доба Џимија Картера, а можда и у целој историји односа две земље.
То, каже Гренел, показује пуну пажњу коју влада САД посвећује овом региону.
Рекао је да се ради о процесу који ће трајати 10 до 20 година и чији ће се резултати видети.
„Видећете да ће се врло брзо отворити радна места. Биће то високо плаћени послови у енергетици, екологији, инфраструктури“, додао је он.
Гренел је казао да је ово прилика да се многобројни образовани Срби у САД и Европи, након стицања образовања, врате и покрену посао у својој домовини.
Оно што је постигнуто у Вашингтону делује и јесте велико, истакао је Гренел.
„Симболика јесте значајна, али се тиче отварања радних места. Нека нас народ Србије сматра одговорним да речи на папиру нису довољне док не дође до масовног отварања радних места, до економског развоја и док породице не почну да остају у овом региону“, рекао је Гренел.
Извршни директор америчке Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) Адам Болер истакао је после састанка у Амбасади САД са представницима Привредне коморе Србије и тзв. Косова мора да честита на храбрости што су се Београд и Приштина „одлучили за народ, а не за политику“.
Болер је рекао да је у Србију допутовао са представницима још пет других америчких агенција.
„У нашој делегацији овде је комплетна економска моћ америчке владе“, истакао је шеф ДФЦ.
Он је казао да економска нормализација значи инвестиције, отварање радних места и могућност да се размишља каква би будућност могла бити, уместо да будемо блокирани у прошлости.
Болер је истакао да ово није ситуација где једна земља добија, а друга губи, већ је у питању ситуација у којој сви имају користи и која доноси новац људима.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је да је специјални саветник председника САД Ричард Гренел на успешан начин променио приступ решавању сложених и тешких тема и одблокирао процес сарадње.
„Захваљујући томе данас и причамо о бизнису и заједничким интересима, а не о оном што нас дели“, рекао је Чадеж после састанка представника привредних комора Србије и тзв. Косова са Гренелом и делегацијом ДФЦ-а. Чадеж је такође захвалио Гренелу на томе што је својим радом омогућио данашње разговоре.
Привредне коморе Србије и тзв. Косова потписале су данас заједничку изјаву на основу које ће бити формиран заједнички тим за економску сарадњу који би чинили пословни лидери и стручњаци који се баве економском нормализацијом.
Заједничком изјавом, коју су потписали председник ПКС Марко Чадеж и председник косовске привредне коморе Берат Рукићи у амбасади САД у Београду, предвиђено је да тим има канцеларију у Приштини и Београду.
Прочитајте још: