Бугарска академија наука: Не сме се умањивати међународна улога Бугарске

Појам „бугарске азбуке“ је потпуно оправдан, рекла је доцент Института за бугарски језик Бугарске академије наука, Вања Мирчева, коментаришући предлог странке ВМРО БНД о прослави Дана бугарске писмености, а не словенске. Ипак, она сугерише да би преименовање празника могло да умањи међународну улогу Бугарске.
Sputnik

„Ово је заиста бугарска ћирилица, коју су у Бугарској створили бугарски писари у Преславу, али не Климент Охридски (ученик просветитеља Ћирила и Методија), јер је ова теорија већ дуго одбачена у научној заједници. Имамо све основе да је називамо бугарском “, изјавила је Мирчева у емисији бугарске националне телевизије.

Ипак, она упозорава:

„Предлог да се празник преименује у Дан бугарске писмености, значи да Бугарска може да умањи сопствени историјски значај.“
Према њеном мишљењу, назив празника „Дан бугарске просвете и културе и словенске писмености“ заиста може да се промени, али веза са словенским светом би требало да се задржи.

„Могуће је и да гласи „Дан бугарске писмености и словенске књижевности“, јер се 24. мај слави у Русији, Белорусији, Украјини, Србији, Црној Гори, Северној Македонији. У Словачкој и Чешкој исто славе овај празник. Ову традицију у част словенских просветитеља не можемо занемарити“, рекла је Мирчева.

Бугарски посланик: Ћирилица је бугарска азбука

Подсетимо, бугарски посланици су 1. октобра подржали предлог закона који предвиђа промену назива празника 24. маја и обележавање Дана бугарске писмености, а не словенске. Члан парламентарне странке ВМРО БНД, која је и аутор иницијативе, Александар Сиди је поставио питање, зашто би Бугарска „морала да подржава тезу Москве да је ћирилица писмо свих Словена“. 

Прочитајте још:

Коментар