„Украдена светиња“ која је дигла прашину у ствари је џепна икона и обичан сувенир — тврди стручњак

Инкриминисана икона Светог Николе, коју је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик поклонио руском шефу дипломатије Сергеју Лаврову, а руско Министарство спољних послова вратило дародавцу на утврђивање порекла, нема никакву уметничку вредност и у БиХ је могла да дође на сто начина, тврди за Спутњик историчар уметности Никола Кусовац.
Sputnik

У уметничком смислу, икона коју је Додик поклонио Лаврову је безначајна, каже Кусовац. Она спада у ред руских серијских икона — није рађена како би служила у богослужењу, већ је рађена у великом тиражу како би је путници носили са собом.

Политичка игра око џепне иконе

„То је, малтене, џепна икона — ставите је у торбу и када идете по свету и хоћете да се помолите, ви је извадите, па то урадите. Она је великотиражна и радила се у заводима, фабрикама. Те серијске иконе настају тако што имају свој предложак, па један ради дрво, други наноси подлогу, трећи цртеж свеца, четврти слика интернат и на крају ударе оков, где је и једина вредност, ако је сребрни. Ако је лимени, не вреди ништа“, објашњава Кусовац.

Уколико је оков иконе сребрни, има пункције на којима пише све што је потребно, додаје наш саговорник — из које области потиче, која ју је фабрика произвела. На крају, онај који је урадио оков, стави своје иницијале.

„Украдена светиња“ која је дигла прашину у ствари је џепна икона и обичан сувенир — тврди стручњак

Једина игра око иконе је у томе што је украјинска амбасадорка у Сарајеву устврдила да је икона културно добро Украјине. Ако је ова икона културно добро, алал им вера, каже Кусовац. Тврдњу да је икона наводно опљачкана у Луганску и донета у Републику Српску, Кусовац описује као „неописану измишљотину“.

„Та икона је могла бити легално донета на сто начина, као и свака друга старија ствар. Она иде на тржиште за стотинак евра, тако промени власника и ево, може да стигне и до Лаврова. Лавров има добре стручњаке, знао је да то није богзна шта. Могао је да буде леп сувенир на сусрет са Додиком, ништа друго“, сматра он.

Полиција неће открити ништа

Црвени воштани печат на коме пише „УРСР. Народни комитет за образовање. Укрнаука. Одеска регионална комисија“, према Кусовчевим речима, значи да се икона у једном тренутку налазила у Одеси и да ју је тамо неко евидентирао.

„То вам је као када бисте ви из Спутњика купили неку слику и некога задужили у руковању са њом. Неко је, дакле, био задужен да ту иконицу евидентира. Ништа више од тога. Таквих забелешки на полеђинама можете да нађете колико год хоћете. Уосталом, предмет је до те мере безначајан у сваком погледу, да се види да све смрди на политику, а не на струку. Ако питате стручњака, дижем руке од тога и не занима ме ништа да вам о таквом предмету било шта озбиљније говорим. А о политици ви можете да слутите више него ја“, изричит је Кусовац.

Када се пријављује украдена уметнина, мора се навести доста података о њој и вама као власнику, како би полиција могла да ради свој посао — у случају инкриминисане иконе, не постоји ниједан од тих елемената. Српска полиција се, наводи Кусовац, не би бавила случајем ове иконе, с обзиром на њену малу вредност и тако би, према његовом мишљењу, требало да реагује и Интерпол. Међутим, ако међународном полицијском удружењу убризгају политичку инјекцију, можда ће реаговати и другачије, закључује наш саговорник.

Подсећамо да је у време посете Сергеја Лаврова БиХ агенција „Срна“ пренела да је Додик поклонио руском шефу дипломатије позлаћену икону из 18. века из Луганска. На ову вест реаговала је украјинска амбасада у Сарајеву, која је упутила ноту Министарству спољних послова БиХ, са захтевом за пружањем детаљне информације о пореклу иконе. Амбасада Украјине навела је да је поклон пружање подршке наводној агресивној политици Руске Федерације.

Тужилаштво БиХ саопштило је да је формирало предмет „случај икона“ на основу информације од министарке спољних послова у Савету министара БиХ Бисере Турковић.

Прочитајте и:

Коментар