Научници су од самог почетка пандемије вируса корона сматрали да је теорија о преласку вируса са животиње на човека главна могућност како је корона настала, док је она о вештачки модификованом вирусу који је у свет доспео преко лабораторије, била проглашавана теоријом завере. Сличан је био и налаз тима СЗО који је истраживао порекло вируса у самом Вухану.
9 Фебруар 2021, 12:28
Међутим, амерички званичници, међу којима и главни епидемиолог Ентони Фаучи, сада тврде да је и могућност „цурења“ из лабораторије легитимна.
У извештају америчке обавештајне службе, који су објавили амерички медији, наводи се да су три истраживача кинеског Института за вирусологију у Вухану оболела још у новембру 2019. године са симптомима који одговарају и ковиду 19 и сезонским обољењима.
У том извештају, како преносе амерички медији, наводи и да је њихово стање било за хоспитализацију, а нови детаљи о интензитету симптома које су испољили могли би да покрену и нову расправу о пореклу пандемије вируса корона, указала су два извора упозната са документом.
Кинеско Министарство спољних послова реаговало је на те тврдње, наводећи да „Америка промовише теорију цурења из лабораторије“.
Главни амерички епидемиолог Ентони Фаучи, који је дуго тврдио како је највероватнија могућност да је вирус прешао са животиње са човека, недавно је променио став. Он је на конвенцији такозваних факт-чекера, рекао како „није уверен у природно порекло пандемије“ и „да би то требало даље истражити“, пренели су амерички медији.
„Људи који су се бавили истраживањем порекла кажу како је вероватно порекло из животињског резервоара, из ког је вирус инфицирао појединце, али могуће је и да је нешто друго у питању, и морамо то да откријемо. Зато се залажем за истрагу која се бави пореклом вируса“, рекао је Фаучи.
Главни амерички епидемиолог и бивши председник САД сукобљавали су се раније око овог питања. Трамп је, не износећи доказе, тврдио да је вирус потекао из лабораторије, док је Фаучи то тада одбацивао.
На Фаучијеве наводе реаговао је кинески државни медиј „Глобал тајмс“, који је објавио да су се „због свог антикинеског става, америчке елите даље затровале по питању моралности“, те да су им се у „рату против Кине“, „чак придружиле и личности као што је др Ентони Фаучи“. Навели су да се ради о „великој лажи против Кине“, те да амерички научници „политизују пандемију“.
У вези са случајем порекла вируса корона, огласио се и Глен Кеслер, главни факт-чекер „Вашингтон поста“, који је раније наводио како је „готово немогуће да је вирус потекао из лабораторије“, текстом у коме наводи да је „идеја како је вирус потекао из Института за вирусологију у Вухану – једном одбачена као смешна теорија завере – добила нову веродостојност“. Он тврди да су „напори да се нађе природни извор вируса пропали“, те да су раније „тврдње како је вирус исцурио из лабораторије често мешане са спекулацијама да је направљен као биолошко оружје“.
„То је довело до тога да многи научници одбацују сценарио цурења из лабораторије као нонсенс. Али мањак транспарентности у Кини и обновљена пажња према активностима вуханске лабораторије, довели су до тога да неки научници закључе како је било преурањено одбацити такву могућност“, пише Кеслер.
Амерички медији тврде и да је администрација америчког председника Џоа Бајдена прекинула истрагу о вези вируса корона и лабораторије у Вухану, коју је почео Стејт департмент док је на његовом челу био Мајк Помпео у време председничког мандата Доналда Трампа.
Како наводе, та истрага је прекинута због „забринутости у вези са квалитетом рада“. Према тврдњама америчких медија, сада се први пут јавно објављује да је истрага уопште и започета
„Одлука о прекиду истраге донета је пошто су званичници Бајденове администрације били упознати са нацртом извештаја у фебруару или марту. Доведена је у питање легитимност налаза и пројекат је оцењен као неефикасно трошење ресурса“, објавили су амерички медији.
Међутим, учесници те истраге анонимно су навели да је њихов задатак био да „испитају научне налазе и информације америчких обавештајних служби који су подржали теорију о цурењу вируса из лабораторије“, те одбацили критике на рачун свог рада.