Седницу је сазвао председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић који је истакао да је на састанку расправа била веома конструктивна и да је донесено неколико заједничких закључака.
Један од њих је да српски представници у заједничким институцијама неће учествовати у раду и неће доносити никакве одлуке док се "питање наметања од стране високог представника не реши".
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик поручио је да високи представник нема легитимитет и да РС неће прихватити ни једну више одлуку.
"Од овог тренутка политички представници из Републике Српске неће учествовати у раду три највећа тела у заједничким институцијама, (оба парламентарна дома, Председништво БиХ и Савет министара), док се не види како да одбацимо наметнута решења", нагласио је Додик.
Један од закључака састанка је и да у процедуру биду упућене измене два закона.
Бранислав Бореновић, лидер ПДП, рекао је да то значи да неће бити доношене одлуке у тим институцијама до даљег, односно док се не реши питање наметнутог закона.
Мирко Шаровић, председник СДС, рекао је да су сви сагласни да се више никада неће прихватити било која одлука високог представника.
Подсетимо, високи представник у Босни и Херцеговини, Валентин Инцко донео је одлуку којом, позивајући се на Бонска овлашћења, намеће измене Кривичног закона БиХ којима се предвиђа кажњавање негирања геноцида и величања ратних злочинаца.
О томе шта су могући сценарији у БиХ, да ли је Инцково „закуцавање“ испровоцирано извештајем Независне комисије о Сребреници, који оцењује да злочин који се догодио није био геноцид, или је одговор на руско-кинески нацрт резолуције о високом представнику, за Спутњик говоре дипломата у пензији Зоран Миливојевић, политички аналитичар из Бањалуке Војислав Савић и професор Срђан Перишић: