Руски телескоп потврдио тезу о постанку универзума

Открића руско-немачког свемирског телескопа „Спектар РГ“ потврђују космолошки модел настанка универзума услед Великог праска, саопштио је Спутњику научни секретар Института за космичка истраживања Андреј Саводски.
Sputnik

„У току је потврда модела Великог праска. Једно од открића било је детектовање веома удаљеног квазара и чињеница да се формирао у раним фазама формирања универзума“, рекао је Садовски.

Квазари се, наиме, јављају када моћна гравитација супермасивне црне рупе у језгру галаксије увлачи околни материјал који формира орбитирајући диск, ослобађајући огромне количине енергије.
Од вакцине до рендгена за универзум: Топ 10 руских научних открића у 2020. години
Теорија Великог праска описује настанак универзума из сингуларности – тачке минималне величине и бесконачног притиска и температуре. То је тренутно најпризнатији космолошки модел који је поткрепљен научним запажањима.
Опсерваторија „Спектар РГ“ лансирана је у свемир у јулу 2019. године. Циљ је да у року од четири године састави мапу универзума тако што ће цело небо фотографисати у високој резолуцији у рендгенском опсегу. Укупно ће бити направљено осам мапа, а за сваку ће бити потребно пола године да се састави. Најпрецизнија мапа која ће обухватити све биће завршена и објављена око 2025. године.
Црне рупе, галактичка јата, звезде, цела васиона — на рендгену (видео, фото)
Све о Русији прочитајте овде.
Коментар