Према наводима аутора чланка Кенета Рапозија, Кијев је фактички остао сам – упркос помоћи у облику зајмова од Међународног монетарног фонда и оружја од администрације бившег америчког председника Доналда Трампа, однос према земљи се у суштини своди на празна обећања.
Како новинар истиче, Бајден није успео да обустави пројекат „Северни ток 2“ који би могао да лиши Кијев значајног дела прихода. Рапоза констатује да је Украјина својевремено заиста била „звезда Европе“, али је ситуација са гасоводом све променила: испоставило се да су комерцијални интереси учесника сувише велики.
„С обзиром на ситуацију са пандемијом и вести о Авганистану, пут украјинског председника у Вашингтон тешко да ће помоћи у оживљавању старих осећања када су земљу проглашавали за несрећну жртву лошег човека у Белој кући. Уколико не покрену импичмент против Бајдена због Авганистана (што је крајње мало вероватно) онда му поготово не прети импичмент због Украјине“, сматра новинар.
Према његовом мишљењу, Кијев и Вашингтон иду одвојеним путевима и Украјина не би требало да рачуна на било какве „опроштајне поклоне“. Прича о „приватним интересима“ Хантера Бајдена у Украјини само отежава ситуацију, јер је мало вероватно да ће његов отац почети да пружа толику помоћ Кијеву у борби против корупције, као што је то чинио Трамп.
„Узимајући у обзир актуелне проблеме Бајдена, Зеленски ће највероватније отићи кући само са уверењима у пријатељство и подршку против руске агресије. Пре мање од пет година Украјина је била 'потлачена голубица' на Црном мору, а сада је више налик на скелет у орману“, закључио је Рапоза.
Раније је министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба саопштио да ће се Бајден и Зеленски састати 31. августа. Лидери ће разговарати о политичким, економским и безбедносним питањима.